Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2012

Πρωταθλημα Β΄Εθνικής 1959 - 1960 ολοι οι αγωνες

Τη σαιζόν 1959 - 60 έχουμε την πρώτη εφαρμογή της Β΄εθνικής κατηγορίας, αλλά χωρίς μόνιμο χαρακτήρα, αφού οι ομάδες αγωνίζονταν και στα τοπικά πρωταθλήματα των ενώσεων. Μετείχαν 24 ομάδες χωρισμένες με γεωγραφικά κριτήρια σε τρεις ομίλους των οκτώ (8 )
Οι πρωταθλητές των τριών ομίλων ανέβηκαν στην Α΄ εθνική κατηγορία. Αν και εντάσσεται στη σαιζόν 1959 - 60 εντούτοις το πρωτάθλημα ξεκίνησε στις 7 Μαρτίου 1960 Τη σαιζόν 1959 - 60 καθιέρωθηκε η μόνιμη Α΄ εθνική κατηγορία, στην οποία μετείχαν ομάδες από όλη την Ελλάδα, χωρίς να μετέχουν παράλληλα στα τοπικά πρωταθλήματα. Παράλληλα, αποφασίστηκε η διεξαγωγή ενός πρωταθλήματος Β΄Εθνικής κατηγορίας, οι νικητές του οποίου θα ανέβαιναν στην Α΄Εθνική την επόμενη σαιζόν αντικαθιστώντας τις ομάδες που υποβιβάζονταν. Οι ομάδες που μετείχαν στην πρώτη εφαρμογή της Β΄ εθνικής, στην αρχή της σαιζόν αγωνίστηκαν στα τοπικά πρωταθλήματα και στη συνέχεια από αυτά προκρίθηκαν να αγωνιστούν στη Β΄ εθνική. Δηλαδή, δεν συγκροτήθηκε μόνιμη Β΄εθνική αλλά μια προσωρινή δεύτερη κατηγορία, στην οποία μετείχαν οι καλύτερες ομάδες των τοπικών ενώσεων ( πρωταθλήτριες και δευτεραθλήτριες ) Το σύστημα αυτό ίσχυσε για τρεις σαιζόν
Μετείχαν 24 ομάδες χωρισμένες σε τρεις ομίλους των οκτώ.
Οι πρωταθλητές των ομίλων ανέβηκαν στην Α΄ Εθνική

Ομάδες: 24

Ομιλοι: 3 ( Νότιος, Κεντρικός, Βόρειος )

Πρωταθλητές ( άνοδος στην Α΄ ):

Ατρόμητος Πειραιά
Φωστήρας Ταύρου
Θερμαϊκός Θεσσαλονικης


Η ήττα της φιλόδοξης Ασπίδας από τον Ορφέα, η ισοπαλία του ΟΦΗ με τον Εργοτέλη στο Κρητικό ντέρμπυ όπως και  του Ολύμπου με τον Ολυμπιακό Κοζάνης, η ήττα του Απόλλωνα Καλαμών μέσα στην έδρα του από τον Πανναυπλιακό και ο περιφανής θρίαμβος του Ατρομήτου Καμινίων Πειραιώς επί του ισχυρού Πανελευσινιακού με σκορ 4 - 0 ήταν τα αξιοσημείωτα της «πρεμιέρας» Από κει και πέρα, οι νίκες του Φωστήρος επί του Αιγάλεω, του Ολυμπιακού Χαλκίδος επί του Κάδμου, του Παναιτωλικού επί του Ολυμπιακού Πατρών και η ισοπαλία στην αναμέτρηση του Μελιτέα με το Θερμαϊκό ήσαν τα αποτελέσματα σε αβέβαιης έκβασης συναντήσεις. Συνολικά ( και σε 12 παιχνίδια για την πρώτη αγωνιστική των τριών ομίλων του πρωταθλήματος ) είχαμε την επίτευξη μόλις 20 τερμάτων, ενώ δώδεκα
( δηλαδή οι μισές ) δεν κατάφεραν να σκοράρουν!

Αναλυτικά είχαμε:

Βόρειος Ομιλος: Μελιτεύς - Θερμαϊκός 0 - 0
 Απόλλων Σερρών - Ηρακλής Καβάλας 0 - 0
 Ασπίς - Ορφεύς 0 - 1 ( σκόρερ ο Γιαννίκης στο 88ο λεπτό )
 Ολυμπιακός Κοζάνης - Ολυμπος 0 - 0
Κεντρικός Ομιλος:
Φωστήρ-Αιγάλεω ( με διαιτητή τον σπουδαίο Αχιλλέα Γραμματικόπουλο )
1 - 0 ( το γκολ σημείωσε ο Γιάκαλος στο 24’ ) όπου το Αιγάλεω αγωνίσθηκε από το 15ο λεπτό με 10 παίκτες εξαιτίας τραυματισμού και αποχώρησης του Μπαλαρίνη
( καθώς δεν επιτρέπονταν τότε οι αλλαγές ) Νίκη - Λαρισαϊκός 2 - 0
( Χρήστος Ζαντέρογλου στο 26’ και Λαλές στο 71’ τα γκολ )
Ολυμπιακός Χαλκίδος - Κάδμος 2 - 1
( Μαυρογιάννης 44’ Κακαβάς 70’- Μούτσος 88’ )
 Παλλαμιακή - ΑΕΠ Ρόδου 3 - 0
( Παπαρούνης 6’-70’ Βελής 80’ )
Νότιος Ομιλος: Ατρόμητος - Πανελευσινιακός 4 - 0
(Δροσόπουλος 13’- 80’ Γεωργακόπουλος 58’ Αλέφαντος 81’ )
 Εργοτέλης - ΟΦΗ 1 - 1
( Δασκαλάκης 6’- Παπουτσάκης 34’ )
 Ολυμπιακός Πατρών - Παναιτωλικός 0 - 1 ( Παπαδόπουλος 70’ )
 με καλύτερους των γηπεδούχων τους Τζωρτζίδη, Παπαδόπουλο, Λεγάτο και των φιλοξενουμένων τους Τζανή, Μπάθα, Παπαδόπουλο
 Απόλλων Καλαμών - Πανναυπλιακός 1 - 2
( Μανούσος  53’- Ανδρώνης 12’- 61’ ) με υπέρτερους των νικητών τους Ανδρώνη, Φυλακτό, Κεραμίδα, Σάββα, Κοφίτσα και των ηττηθέντων τους Μπιστικέα, Μανούσο  και Βουδικλάρη

Ακριβώς επειδή τα αποτελέσματα της πρώτης εκείνης χρονιάς
( όπως και των δύο επομένων ) δεν αναφέρονται σε κανένα μέχρις στιγμή εκδοθέν αφιέρωμα, προχωρούμε σε μία παράθεσή τους για την περίοδο 1960 με την ελπίδα πως συνεισφέρουμε στην ιστορική αποτύπωση του αγωνιστικού χαρακτήρα της «παρθενικής» περιόδου της Β’ Εθνικής κατηγορίας

2η αγωνιστική ( 14 /3/ 60 ): Ο Ορφέας Ξάνθης, ο Φωστήρας,
η Νίκη Βόλου και ο Παναιτωλικός
ήσαν οι μόνες ομάδες που κατάφεραν να διπλασιάσουν τις επιτυχίες τους.

Τα αποτελέσματα:

Ηρακλής - Μελιτεύς 1 - 0,
Ορφεύς - Ολυμπιακος Κοζάνης 4 - 0,
Ολυμπος - Ασπίς 1 - 0,
Θερμαϊκός - Απόλλων 2 - 0,
ΑΕΠ Ρόδου - Φωστήρ 0 - 2,
Αιγάλεω - Παλλαμιακή 3 - 1
( όπου ο Χατζημιχαήλ στο 4’ ο Χανιώτης  στο 6’ και ο Τσάγκος στο 9’ πέτυχαν τα πολύ γρήγορα γκολ των νικητών )
 Λαρισαϊκός - Ολυμπιακος Χαλκίδος 2 - 0,
Κάδμος - Νίκη 0 - 1,
Παναιτωλικός - Ατρόμητος 3 - 0,
ΟΦΗ - Απόλλων Καλαμών 1 - 0,
Πανναυπλιακός - Εργοτέλης 1 - 1
και Πανελευσινιακός - Ολυμπιακος Πατρών 0 - 0

3η αγωνιστική ( 21 /3/ 60 ):
Μελιτεύς - Ολυμπιακος Κοζάνης 0 - 1,
Θερμαϊκός - Ορφεύς 2 - 1,
Ασπίς - Απόλλων 3 - 1,
Ολυμπος - Ηρακλής 1 - 0,
Φωστήρ - Λαρισαϊκός 3 - 0,
Ολυμπιακος Χαλκίδος - Αιγάλεω 1 - 0,
Παλλαμιακή - Κάδμος 1 - 3,
 Νίκη - ΑΕΠ Ρόδου 3 - 1,
Ατρόμητος Πειραιώς - Πανναυπλιακός 2 - 4,
Εργοτέλης - Πανελευσινιακός 1 - 1,
Απόλλων Καλαμών - Παναιτωλικός 0 - 2,
Ολυμπιακος Πατρών - ΟΦΗ 0 - 0

4η αγωνιστική ( 28 /3/ 60 ):
Ολυμπος - Θερμαϊκός 0 - 0,
Ασπίς - Μελιτεύς 2 - 0,
Ορφεύς - Ηρακλής 1 - 0,
Ολυμπιακος Κοζάνης - Απόλλων 5 - 1,
Αιγάλεω - Νίκη 1 - 1,
Παλλαμιακή - Λαρισαϊκός 2 - 0,
Κάδμος - Φωστήρ 1 - 2,
ΑΕΠ Ρόδου - Ολυμπιακος Χαλκίδος 2 - 3,
Παναιτωλικός - Εργοτέλης 0 - 1,
Πανελευσινιακός - Απόλλων Καλαμών 6 - 0,
ΟΦΗ - Ατρόμητος 0 - 2,
Πανναυπλιακός - Ολυμπιακος Πατρών 1 - 1

5η αγωνιστική ( 4 /4/ 60 ):
Μελιτεύς - Απόλλων 2 - 2,
Ολυμπος - Ορφεύς 2 - 0,
Ασπίς - Ηρακλής 2 - 2,
Θερμαϊκός -  Ολυμπιακος Κοζάνης 2 - 1,
Φωστήρ - Παλλαμιακή 2 - 0,
Νίκη - Ολυμπιακος Χαλκίδος 2 - 2,
Κάδμος - ΑΕΠ Ρόδου 3 - 1,
Λαρισαϊκός - Αιγάλεω 2 - 2,
Ατρόμητος - Ολυμπιακος Πατρών 1 - 0,
Απόλλων Καλαμών - Εργοτέλης 0 - 0,
ΟΦΗ - Παναιτωλικός 1 - 0,
Πανναυπλιακός - Πανελευσινιακός 2 - 3

6η αγωνιστική ( 11 /4/ 60 ):
Θερμαϊκός - Ηρακλής 7 - 0,
Ολυμπος - Μελιτεύς 3 - 0,
Ασπίς - Ολυμπιακος Κοζάνης 2 - 1,
Ορφεύς - Απόλλων 2 - 1,
 Ολυμπιακος Χαλκίδος - Παλλαμιακή 2 - 1,
Αιγάλεω - ΑΕΠ Ρόδου 1 - 0,
Κάδμος - Λαρισαϊκός 3 - 3,
Απόλλων Καλαμών - Ατρόμητος 3 - 4,
Παναιτωλικός - Πανελευσινιακός 2 - 0,
Ολυμπιακος Πατρών - Εργοτέλης 1 - 1,
ΟΦΗ - Πανναυπλιακός 2 - 1

7η αγωνιστική ( 18 /4/ 60 ):
Ολυμπος - Απόλλων 3 - 2,
Ολυμπιακος Κοζάνης - Ηρακλής 2 - 0,
Θερμαϊκός - Ασπίς 2 - 0,
Μελιτεύς - Ορφεύς 2 - 0,
Ολυμπιακος Χαλκίδος - Φωστήρ 1 - 1,
Αιγάλεω - Κάδμος 4 - 2,
ΑΕΠ Ρόδου - Λαρισαϊκός 2 - 0,
Ατρόμητος - Εργοτέλης 2 - 1,
Ολυμπιακος Πατρών - Απόλλων Καλαμών 2 - 1,
Παναιτωλικός - Πανναυπλιακός 2 - 0,
Πανελευσινιακός - ΟΦΗ 2 - 1

Βαθμολογίες πρώτου γύρου ( σε 7 αγώνες )

Βόρειος Ομιλος: Θερμαϊκός ( 15-2 ) 19, Ολυμπος Κατερίνης ( 10-2 ) 19,
Ορφεύς Ξάνθης ( 9-7 ) 15, Ασπίς Ξάνθης ( 9-8 ) 14,
Ολυμπιακός Κοζάνης ( 10-9 ) 14, Μελιτεύς ( 4-9 ) 11,
Ηρακλής Καβάλας ( 3-13 ) 11, Απόλλων Σερρών ( 7-15 ) 9
Κεντρικός Ομιλος: Φωστήρ ( 11-2 ) 17 ( σε 6 αγώνες )
 Ολυμπιακός Χαλκίδος ( 11-9 ) 17, Αιγάλεω Α Ο  ( 11-8)  15,
Νίκη Βόλου ( 9-4 ) 13 ( σε 5 αγώνες ) Κάδμος Θηβών ( 13-14 ) 12,
Λαρισαϊκός ( 7-14 ) 11, Παλλαμιακή ( 8-10 ) 10 ( σε 6 αγώνες )
 ΑΕΠ Ρόδου ( 6-15 ) 9
Νότιος Ομιλος: Παναιτωλικός ( 10-2 ) 17, Ατρόμητος Πειραιώς ( 15-11 ) 17,
Πανελευσινιακός ( 12-10 ) 15, ΟΦΗ ( 6-6 ) 15, Εργοτέλης ( 6-6 ) 14,
Πανναυπλιακός ( 11-12 ) 13, Ολυμπιακός Πατρών ( 4-5 ) 13,
Απόλλων Καλαμών ( 5-17 ) 8

Τα αποτελέσματα του β’ γύρου

1η αγωνιστική ( 2 /5/ 60):
Ηρακλής Καβάλας - Απόλλων Σερρών 2 - 2,
Ορφεύς - Ασπίς 0 - 2,
Ολυμπος - Ολυμπιακός Κοζάνης 3 - 3,
Αιγάλεω - Φωστήρ 2 - 0, 
Λαρισαϊκός - Νίκη 0 - 5,
Κάδμος - Ολυμπιακός Χαλκίδος 2 - 0,
ΑΕΠ Ρόδου - Παλλαμιακή 2 - 3,
Πανελευσινιακός – Ατρόμητος 0 - 0,
ΟΦΗ - Εργοτέλης 1 - 3,
Παναιτωλικός - Ολυμπιακός Πατρών 2 - 1,
Πανναυπλιακός - Απόλλων Καλαμών 3 - 1
2η αγωνιστική (9 /5/ 60 ):
Μελιτεύς - Ηρακλής 1 - 3,
Ολυμπιακός Κοζάνης - Ορφεύς 3 - 0,
Ασπίς - Ολυμπος 0 - 0,
Απόλλων - Θερμαϊκός 1 - 2,
Φωστήρ - ΑΕΠ Ρόδου 1 - 0,
Παλλαμιακή - Αιγάλεω 1 - 2,
Ολυμπιακός Χαλκίδος - Λαρισαϊκός 7 - 3,
Νίκη - Κάδμος 2 - 0,
Ατρόμητος - Παναιτωλικός 1 - 0,
Απόλλων Καλαμών - ΟΦΗ 1 - 2,
Εργοτέλης - Πανναυπλιακός 0 - 0,
Ολυμπιακός Πατρών - Πανελευσινιακός 3 - 5  

3η αγωνιστική ( 16 /5/ 60 ):
Ολυμπιακός Κοζάνης - Μελιτεύς 7 - 1,
Ορφεύς - Θερμαϊκός 0 - 1,
Απόλλων - Ασπίς 2 - 0,
Ηρακλής - Ολυμπος 3 - 5,
Λαρισαϊκός - Φωστήρ 0 - 3,
Αιγάλεω - Ολυμπιακός Χαλκίδος 0 - 0,
Κάδμος - Παλλαμιακή 3 - 1,
ΑΕΠ Ρόδου - Νίκη 0 - 1,
Πανναυπλιακός - Ατρόμητος Πειραιώς 1 - 0,
Πανελευσινιακός - Εργοτέλης 4 - 1,
Παναιτωλικός - Απόλλων Καλαμών 3 - 2,
ΟΦΗ - Ολυμπιακός Πατρών 1 - 1

4η αγωνιστική ( 23 /5/ 60 ):
Θερμαϊκός - Ολυμπος 1 - 1,
Μελιτεύς - Ασπίς 0 - 3,
Ηρακλής - Ορφεύς 1 - 0,
Απόλλων - Ολυμπιακός Κοζάνης 1 - 1,
Νίκη - Αιγάλεω 2 - 2,
Φωστήρ - Κάδμος 5 - 1,
Ολυμπιακός Χαλκίδος - ΑΕΠ Ρόδου 4 - 0,
Εργοτέλης - Παναιτωλικός 2 - 1,
Απόλλων Καλαμών - Πανελευσινιακός 2 - 2,
Ατρόμητος - ΟΦΗ 4 - 1,
Ολυμπιακός Πατρών - Πανναυπλιακός 3 - 1

 5η αγωνιστική ( 30 /5/ 60 ):
Ηρακλής - Ασπίς 3 - 2,
Ολυμπιακός Κοζάνης - Θερμαϊκός 0 - 3,
Παλλαμιακή - Φωστήρ 1 - 2,
 Ολυμπιακός Χαλκίδος - Νίκη 2 - 2,
Αιγάλεω - Λαρισαϊκός 1 - 0,
Ολυμπιακός Πατρών - Ατρόμητος 2 - 2,
Εργοτέλης - Απόλλων Καλαμών 1 - 0,
Παναιτωλικός - ΟΦΗ 0 - 1,
Πανελευσινιακός - Πανναυπλιακός 4 - 2 

 6η αγωνιστική ( 6 /6/ 60 ):
Ολυμπος - Απόλλων 6 - 4,
Θερμαϊκός - Ασπίς 2 - 0,
Μελιτεύς - Ορφεύς 2 - 2,
Φωστήρ - Ολυμπιακός Χαλκίδος 2 - 0,
Κάδμος - Αιγάλεω 1 - 2,
ΑΕΠ Ρόδου - Λαρισαϊκός 1 - 1,
Νίκη - Παλλαμιακή 10 - 0,
Ατρόμητος - Εργοτέλης 1 - 0,
Απόλλων Καλαμών - Ολυμπιακός Πατρών 2 - 3,
ΟΦΗ - Πανελευσινιακός 0 - 1

 7η αγωνιστική ( 13 /6/ 60 ):
Ηρακλής - Θερμαϊκός 1 - 3,
Ολυμπος - Μελιτεύς 2 - 0,
Ολυμπιακός Κοζάνης - Ασπίς 1 - 0,
Απόλλων - Ορφεύς 3 - 2,
Φωστήρ - Νίκη 3 - 2,
Παλλαμιακή - Ολυμπιακός Χαλκίδος 2 - 2,
ΑΕΠ Ρόδου - Αιγάλεω 1 - 2,
Λαρισαϊκός - Κάδμος 1 - 3,
Ατρόμητος - Απόλλων Καλαμών  2 - 0,
Πανελευσινιακός - Παναιτωλικός 4 - 1,
Εργοτέλης - Ολυμπιακός Πατρών 2 - 1,
Πανναυπλιακός - ΟΦΗ 2 - 1

Η τελική κατάταξη είχε ως εξής:
Βόρειος όμιλος: Θερμαϊκός 38 ( προκρίθηκε για την Α’ Εθνική )
 Ολυμπος Κατερίνης 34, Ολυμπιακός Κοζάνης 28, Ασπίδα Ξάνθης 25,
Ορφεύς Ξάνθης 24, Ηρακλής Καβάλας 24, Απόλλων Σερρών 21, Μελιτεύς 16
Κεντρικός όμιλος: Φωστήρ Αθηνών 39 ( προκρίθηκε για την Α’ Εθνική )
Αιγάλεω Α Ο 34, Νίκη Βόλου 33, Ολυμπιακός Χαλκίδας 31,
Κάδμος Θηβών 24, Παλλαμιακή 21, Λαρισαϊκός 18, ΑΕΠ Ρόδου 16
Νότιος όμιλος: Ατρόμητος Πειραιώς 34 ( προκρίθηκε για την Α’ Εθνική ) Πανελευσινιακός 34, Εργοτέλης 30, ΟΦΗ 27, Παναιτωλικός 26, Παναυπλιακός 26, Ολυμπιακός Πατρών 26, Απόλλων Καλαμών 16


1 σχόλιο:

  1. Το παρόν άρθρο είναι copy-paste από το ιστολόγιό μου http://betaethnikihellas.blogspot.gr χωρίς να μπείτε καν στον κόπο να αναφέρετε την "πηγή". ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ !

    ΑπάντησηΔιαγραφή