Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2012

Πρωταθλημα Β΄Εθνικής 1963 - 1964 ολοι οι αγωνες


Το πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής 1963 - 64 διεξήχθη πάλι σε τέσσερις ομίλους και μετείχαν 62 ομάδες. Οι νικητές των ομίλων προκρίθηκαν στην τελική φάση, από την οποία οι δύο ανέβηκαν στην Α΄ εθνική κατηγορία. Οι 62 ομάδεςτης Β΄ εθνικής, που προέρχονταν από όλες τις ενώσεις της Ελλάδας, χωρίστηκαν σε τέσσερις ομίλους, δύο του νότου  15 και 17 ομάδων  και δύο του βορρά  14 και 16 ομάδων  Οι τέσσερις νικητές των ομίλων πέρασαν στην τελική φάση, όπου διεκδίκησαν την άνοδο στην Α΄ εθνική κατηγορία, στην οποία ανέβηκαν οι δύο πρώτοι του τελικού ομίλου.
Το μειονέκτημα και αυτού του πρωταθλήματος Β΄ εθνικής ήταν ο υποβιβασμός πολλών ομάδων, ώστε να ανεβούν αντικαταστάτες τους από όλες τις τοπικές ενώσεις. Υποβιβάστηκαν 23 ομάδες: 7 -7-4- 5 αντίστοιχα από κάθε όμιλο
.
Ομάδες: 62

Ομιλοι (4): Νότος 2 όμιλοι ( 15 - 17 ομάδων ) Βορράς 2 όμιλοι ( 14 - 16 ομάδων )

Πρωταθλητές:

Παναχαϊκή
Προοδευτική: άνοδος στην Α΄ Εθνική
Φίλιπποι Καβάλας
Α Ο  Τρίκαλα: άνοδος στην Α΄ Εθνική

Υποβιβασμός στα τοπικά πρωταθλήματα ( 23 ομάδες ):
7 -7-4- 5 αντίστοιχα από κάθε όμιλο
Υποβιβασμός από Α΄ Εθνική: Ολυμπιακός Χαλκίδας, Α Ο Αιγάλεω

Οι πρώτοι σκόρερ κάθε ομίλου ήταν:

Α΄ όμιλος: Ζαγκότσης ( Παναχαϊκή ): 18 γκολ
Β΄ όμιλος: Γιάννης Φραντζής ( Προοδευτική ): 40 γκολ
Γ΄ όμιλος: Ζαπάρας ( Ηρακλής Σερρών ): 17 γκολ
Δ΄ όμιλος: Ανέστης Αφεντουλίδης ( Αρης Καστοριάς ): 23 γκολ

Σε αγώνα κατάταξης: Φίλιπποι - Ηρακλής Σςρρων 1 - 0
* Συγχώνευση Α Ε Τρικάλων με Αχιλλέα
**Συγχώνευση Παμφθιωτικού με Ολυμπιακό Λαμιας
1Σε αγώνα κατάταξης Τρίκαλα - Ολυμπιακός Βολου 3 - 2

Τελική φάση 

1 Τρίκαλα 6 4 1 1 10 – 7 15
2 Προοδευτική 6 3 2 1 12 – 7 14
3 Παναχαϊκή 6 2 1 3 6 – 8 11
4 Φίλιπποι Καβαλας 6 1 0 5 8 – 14 8

   ΤΡΙΚ ΠΡΟ ΠΑΝ ΦΙΛ
Τρίκαλα  2–1 1–0 2–1
Προοδευτική 1–1  3–0 2–1
Παναχαϊκή 3–0 1–1  2–1
Φίλιπποι Καβαλας  1–4 2–4 2–0 

Η περίοδος 1963 - 64

Πίνακες αποτελεσμάτων και Βαθμολογίες

                     Agr Thy Pan Tri Ave Pre Spa Dia Rod  Dor Dox Ast AtA Fos Ili
Panetolikos Agriniu  XXX 1:1 0:2 5:0 3:1 4:2 4:0 3:0 1:1  3:2 2:1 0:0 2:1 2:0 1:0
Thyella Patras       3:0 XXX 0:1 4:1 2:0 4:0 4:0 0:0 2:0  3:2 2:2 7:2 1:1 6:1 0:0
Panachaiki Patras    3:1 1:1 XXX 3:0 1:0 3:1 5:0 1:0 6:2  3:2 0:1 3:2 2:1 0:1 2:0
Panarkadikos Tripoli 0:2 2:2 0:2 XXX 0:1 2:4 1:1 1:6 0:3  1:3 0:1 1:3 0:1 1:6 1:3
Averof Ioannina      2:0 3:2 2:1 6:0 XXX 1:0 6:2 0:0 2:1  2:0 1:1 2:0 1:0 1:0 3:1
PAS Preveza          0:2 2:3 0:0 4:0 1:2 XXX 1:1 1:2 1:0  1:2 3:3 0:2 1:5 1:1 0:2
A O Spartis          1:1 0:2 2:6 2:2 1:1 1:2 XXX 1:1 0:2  1:1 1:2 0:0 3:2 1:4 1:1
Diagoras Rodos       3:2 2:1 2:0 6:2 5:1 5:1 1:0 XXX 0:1  2:1 2:2 3:1 2:0 0:0 1:1
Rodiakos Rodos       2:0 3:1 2:1 5:2 1:1 2:2 1:1 2:1 XXX  2:1 3:1 1:0 2:1 3:2 1:1
Dorieas              0:5 0:2 0:1 0:0 2:2 2:2 3:2 1:3 2:0  XXX 4:2 2:4 0:2 2:1 4:2
Doxa Virona Ath      1:0 1:1 0:1 2:1 1:1 2:0 2:0 2:2 1:1  4:0 XXX 2:1 2:3 1:2 2:1
Asteras Athens       1:2 2:4 0:4 4:0 2:1 4:2 2:0 1:2 3:2  2:1 1:0 XXX 0:1 1:4 0:1
Atromitos Athens     2:0 2:1 0:2 6:0 4:1 0:0 2:0 2:0 8:0 11:3 3:0 0:1 XXX 0:2 1:0
Fostiras Athens      0:1 3:1 1:2 6:0 2:0 3:0 4:1 0:2 3:2  3:1 2:1 3:0 1:1 XXX 2:0
Ilisiakos Athens     1:0 1:0 1:1 2:0 1:0 2:0 2:0 2:1 1:1  1:1 0:1 2:1 1:1 1:1 XXX

                   AEN Pro Ele ArP Eas AtP Arg Viz Kor OlL OFI Ats Naf  Iro AEM Chi Cha
A E Nikeas Pireas  XXX 0:0 4:1 2:1 1:0 1:1 1:2 0:0 2:2 5:0 2:3 6:2 1:1  1:0 2:1 3:1 3:0
Proodeftiki Nikeas 1:0 XXX 1:0 5:1 5:0 3:0 2:2 0:0 2:1 7:0 4:2 4:0 6:1  3:0 3:1 7:1 4:0
Panelefsiniakos    2:0 2:2 XXX 1:2 1:0 0:1 1:2 2:2 3:0 6:0 2:0 8:3 2:2  4:0 4:2 2:0 6:0
Aris Pireas        0:1 0:1 1:1 XXX 2:1 0:1 0:2 1:0 1:1 1:0 1:0 3:0 0:0  1:0 3:0 6:1 6:1
Eantas Salaminas   0:0 0:1 2:3 0:0 XXX 1:0 1:1 0:2 1:0 1:0 1:1 4:0 2:2  1:2 0:0 6:0 4:1
Atromitos Pirea    2:0 1:1 2:4 0:1 0:0 XXX 2:0 0:1 0:1 2:1 2:1 4:0 2:2  5:1 2:0 4:1 5:2
Argonaftis Pirea   0:0 0:3 2:0 0:1 0:1 2:1 XXX 1:2 1:0 7:0 3:0 8:0 2:2 12:0 3:2 3:0 6:0
Vizas Megara       0:0 0:0 1:1 2:1 2:1 3:1 3:2 XXX 1:0 6:1 2:1 4:1 2:0  2:0 3:0 8:0 2:0
Pagorinthiakos     0:0 1:1 4:0 1:0 1:0 3:1 0:0 1:0 XXX 5:0 0:1 6:2 0:0  0:0 2:0 5:0 2:0
Olympiakos Lutraki 1:0 0:2 1:1 0:2 1:1 1:1 1:2 4:1 0:1 XXX 1:0 5:2 1:2  0:1 2:2 2:0 2:0
O F I  Kritis      3:0 1:1 1:1 1:0 2:1 2:2 5:0 2:1 2:1 2:1 XXX 7:2 4:0  3:0 5:1 7:0 2:0
Atsalenios Kritis  1:6 2:6 0:2 0:2 1:0 1:3 0:2 0:2 2:3 3:0 0:2 XXX 0:2  1:1 0:2 1:2 0:1
Pannafpliakos      3:0 0:1 0:0 3:2 1:0 0:2 3:0 4:1 3:0 3:0 4:0 4:1 XXX  3:0 2:0 2:2 3:0
Irodotos Kritis    2:1 3:1 0:2 0:0 0:1 2:2 2:1 0:0 0:0 3:0 0:0 5:0 3:1  XXX 2:1 6:1 1:2
A E Mitilinis      0:2 0:1 0:2 0:0 1:1 1:0 2:1 2:2 2:0 2:0 0:0 4:0 2:1  2:0 XXX 3:3 2:0
Panchiakos Chios   1:1 1:4 0:0 1:4 0:3 1:3 1:1 2:4 0:1 1:0 1:2 2:1 3:2  0:1 1:0 XXX 4:1
Panchaniakos Kriti 0:0 0:0 5:2 0:0 1:1 1:1 1:1 3:3 2:1 0:1 1:1 5:2 2:0  2:2 2:1 3:2 XXX

                            AnT ArK ArP Ver Ede DiT IrV IrL KaT Lam Lar Lev Nao OlV OlK Tri
 1  Anapalsi Tirnavos       XXX 2:1 0:2 0:3 0:0 2:1 2:0 0:0 0:1 1:1 0:1 5:0 0:0 1:2 2:0 1:3
 2  Aris Kastoria           1:1 XXX 2:2 3:1 4:0 2:0 5:0 1:1 5:0 4:3 0:0 4:2 1:0 0:2 1:0 1:2
 3  Aris Ptolemaidas        1:1 0:0 XXX 2:2 1:1 3:1 3:1 0:0 5:0 1:1 2:0 3:0 0:2 1:0 3:0 3:0
 4  A S  Veria              1:0 2:2 1:2 XXX 1:1 2:0 7:1 0:1 2:2 1:1 4:0 1:1 1:0 1:3 0:0 0:0
 5  A O  Edessaikos   4:0 1:0 3:1 0:0 XXX 1:0 3:0 2:0 3:0 4:0 2:0 3:2 0:1 2:1 5:2 0:0
 6  Dimitra Trikala         0:2 0:1 0:2 1:2 0:0 XXX 1:0 0:2 0:1 0:2 1:1 0:3 2:0 0:0 4:2 0:4
 7  Iraklis Volos           1:1 1:0 2:2 1:2 0:1 1:0 XXX 0:0 0:3 0:3 1:0 0:1 2:0 1:4 1:1 0:0
 8  Iraklis Larisas         2:0 2:5 0:0 1:1 3:1 2:1 4:1 XXX 2:0 2:0 1:0 0:0 2:1 4:5 2:0 0:0
 9  Kadmos Thiva            1:0 1:1 1:0 1:0 1:0 1:1 2:0 2:1 XXX 2:0 3:2 1:4 3:1 2:0 1:3 1:1
10  A E  Lamiakos           4:0 1:3 3:0 1:0 2:2 0:0 2:0 2:0 2:1 XXX 0:1 2:0 3:1 1:3 1:0 0:0
11  A O  Larisaikos         0:1 1:2 0:1 4:2 0:0 3:1 1:0 0:0 3:1 2:0 XXX 3:2 2:1 0:0 1:0 1:5
12  A E  Levadiakos   1:0 1:1 0:0 1:1 0:0 1:0 2:1 3:1 1:0 2:2 4:1 XXX 1:1 2:1 2:1 3:1
13  A S  Naoussa            4:1 3:0 1:0 0:1 2:4 5:0 5:2 2:0 2:1 3:1 2:1 3:1 XXX 1:0 0:0 1:1
14  Olympiakos Vol        1:0 4:3 4:0 2:2 1:1 3:0 1:0 3:1 1:0 2:0 1:0 2:1 2:0 XXX 2:0 2:0
15  Olympiakos Koz      1:0 3:0 3:0 2:1 0:1 3:1 5:0 1:0 2:0 0:0 1:2 2:0 1:0 1:0 XXX 0:0
16  A O  Trikala            2:0 2:1 1:0 2:0 0:0 6:1 4:0 2:0 4:0 3:1 1:0 1:0 2:1 0:1 1:0 XXX

                               IrK FiK ElD ArD ApS IrS OrX OrK DoN MNE MeA MEN AcT The
 1  Iraklis Kavalas            XXX 1:1 2:1 3:0 5:1 0:1 2:1 2:0 1:2 1:1 5:0 4:0 5:1 0:1
 2  Filippi Kavalas            2:0 XXX 2:1 1:0 1:0 0:0 3:0 8:1 3:0 2:0 8:3 2:1 2:1 1:2
 3  Elpida Dramas              1:0 0:1 XXX 1:1 1:0 0:1 3:1 5:1 3:0 1:1 5:1 1:3 4:2 4:2
 4  Aris Dramas                1:0 1:2 1:0 XXX 0:1 1:1 0:0 2:1 3:1 1:2 1:1 0:0 0:2 0:1
 5  Apollonas Serres           1:0 0:0 2:2 3:1 XXX 0:2 3:0 1:0 3:1 2:1 0:2 2:2 5:2 1:0
 6  Iraklis Serres             1:0 2:1 2:0 4:1 1:1 XXX 4:0 4:1 2:1 1:1 1:0 1:0 2:1 0:0
 7  Orfeas Xanthi              0:2 0:1 0:1 0:1 0:0 1:2 XXX 1:1 4:2 1:0 2:2 0:0 0:2 2:3
 8  Orfeas Komotini            3:2 1:1 1:1 2:1 3:1 0:1 2:0 XXX 1:0 2:2 4:3 3:6 0:0 0:2
 9  Doxa Neapolis Thessaloniki 0:1 1:1 1:1 1:3 0:2 0:2 2:1 2:2 XXX 1:1 2:2 4:3 3:1 0:0
10  Makedonikos Nea Efkarpia   1:1 0:1 2:0 7:1 2:3 2:1 3:0 4:0 1:0 XXX 3:1 2:1 2:2 0:0
11  Megas Alexandros Irak     1:1 0:0 1:0 1:1 1:0 1:2 2:1 2:0 1:0 4:1 XXX 2:2 1:0 4:0
12  M E N T  Thessaloniki      1:1 1:1 5:3 2:2 2:3 1:1 3:0 3:2 2:1 1:1 6:1 XXX 2:0 6:1
13  Achilleas Triadrias Thess  3:0 2:3 1:1 2:1 3:1 2:1 0:1 0:0 0:0 0:3 1:4 1:3 XXX 1:2
14  Thermaikos Thermis Thess.  1:1 0:0 1:0 2:0 3:1 4:1 3:1 3:1 3:0 3:2 3:3 2:0 5:0 XXX

Βαθμολογίες

Α΄ όμιλος

( 28 αγώνες )

1 Παναχαϊκή 71 β 57 - 22
2 Διαγόρας Ρόδου 65 β 55 - 30
3 Φωστήρας Ταύρου 64 β 58 - 32
4 Ατρόμητος Αθηνών 62 β  61 - 28
5 Θύελλα Πατρών 62 β  60 - 34
6 Παναιτωλικός 62 β  47 - 30
7 Αβέρωφ Ιωαννίνων 62 β  44 - 34
8 Α Σ  Ροδιακός 62 β  45 - 45
9 Ηλυσιακός 59 β  ( -1) 31 - 26
10 Δόξα Βύρωνα 59 β  41 - 37
11 Αστέρας Αθηνών 46 β  ( -2) 40 - 50
12 Δωριεύς Ρόδου 46 β 41 - 67
13 ΠΑΣ Πρέβεζα 44 β ( -1) 32 - 60
14 Α Ο  Σπάρτη 37 β  ( -3) 23 - 65
15 Παναρκαδικός 32 β  18 - 93

 Β΄ όμιλος

( 32 αγώνες ) 

1 Προοδευτική 85 β  82 - 20
2 Βύζας Μεγάρων 77 β  62 - 31
3 Ο Φ Η  73 β  63 - 35
4 Πανελευσινιακός 71 β  66 - 40
5 Αργοναύτης Πειραιά 69 β  69 - 37
6 Αρης Νίκαιας Πειραιά 69 β  43 - 26
7 Πανναυπλιακός 69 β  56 - 41
8 Παγκορινθιακός 68 β  43 - 27
9 Ατρόμητος Πειραιά 68 β  53 - 38
10 Α Ε  Νίκαιας 67 β  45 - 31
11 Ηρόδοτος Ηρακλείου 62 β  37 - 53
12 Αίας Σαλαμίνας 60 β  35 - 32
13 Παγχανιακός 58 β  ( -1) 38 - 68
14 ΑΕ Μυτιλήνης* 57 β  36 - 49
15 Παγχιακός Γ Σ  49 β  33 - 96
16 Ολυμπιακός Λουτρακίου 46 β  ( -2) 24 - 74
17 Π Ο  Ατσαλένιος Ηρακλείου 33 β  ( -4) 28 - 115

* Συγχώνευση Παλλεσβιακού με Αρη Μυτιληνης

Γ΄ όμιλος

( 26 αγώνες )

1 Φίλιπποι Καβάλας1 66 β  48 - 18
2 Ηρακλής Σερρών1 66 β  41 - 19
3 Θερμαϊκός Θεσσαλονικης  64 β  47 - 27
4 Μακεδονικός Θεσσαλονικης  55 β  45 - 31
5 ΜΕΝΤ 55 β  56 - 41
6 Απόλλων Σερρών 55 β  37 - 35
7 Μεγας Αλέξανδρος Ηράκλειας 54 β  42 - 49
8 Ηρακλής Καβάλας 52 β  40 - 26
9 Ελπίδα Δράμας 50 β  40 - 35
10 Αρης Δράμας 46 β  25 - 41
11 Ορφεύς Κομοτηνής 45 β  32 - 57
12 Αχιλλέας Τριανδρίας 42 β  30 - 52
13 Δόξα Νεάπολης Θεσσαλονικης  41 β  25 - 47
14 Ορφέας Ξάνθης 37 β  17 - 47

Δ΄ όμιλος

( 30 αγώνες )

1 Α Ο  Τρίκαλα* 73 β 1 48 - 18
2 Ολυμπιακός Βόλου 73 β 1 ( -1) 53 - 25
3 Εδεσσαϊκός 71 β  45 - 22
4 Αρης Πτολεμαΐδας 64 β  40 - 30
5 ΑΓΣ  Καστοριά 63 β  ( -1) 54 - 38
6 Ηρακλής Λάρισας 61 β  34 - 33
7 Λεβαδειακός 61 β  ( -1) 41 - 41
8 Κάδμος Θήβας 61 β  33 - 45
9 ΓΑΣ  Βέροια 60 β  42 - 35
10 Λαμιακός** 60 β  39 - 38
11 ΦΑΣ  Νάουσα 59 β  ( -1) 43 - 35
12 Ολυμπιακός Κοζάνης 58 β  ( -1) 34 - 31
13 Α Σ Λαρισαϊκός 57 β  30 - 39
14 Ανάπλασις Τυρνάβου 51 β  23 - 39
15 Ηρακλής Βόλου 43 β  17 - 65
16 Δήμητρα Τρικάλων 39 β  ( -1) 15 - 57



 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου