Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2012

Πρωταθλημα Β΄Εθνικής 2010 - 2011 ολοι οι αγωνες

Το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Football League για την αγωνιστική περίοδο 2010 – 11 ξεκίνησε στις 12 Σεπτεμβρίου 2010 και ολοκληρώθηκε με την διαδικασία των play off την 1η Αυγούστου 2011
Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 18 ομάδες.
Από αυτές, οι έξι προήλθαν από την Αττική, τέσσερις από την Μακεδονία, δύο από την Θεσσαλία, δύο από την Στερεά Ελλάδα, μια από τα Δωδεκάνησα, μία ομάδα από την Κρήτη, μία από την Ηπειρο και μία από την Θράκη. Αναλυτικά: Αγροτικός Αστέρας, Αναγέννηση Καρδίτσας, Βέροια, Δόξα Δράμας, Διαγόρας, Εθνικός Αστέρας, Εθνικός, Ηλιούπολη, Θρασύβουλος, Ιωνικός, Καλλιθέα, Λεβαδειακός, ΟΦΗ, Παναιτωλικός, Πανθρακικός, ΠΑΣ Γιάννινα, Πιερικός, Τρίκαλα

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 Παναιτωλικός 34 23 6 5 47 19 +28 75 Ανοδος στη Σούπερ Ληγκ 
2 ΠΑΣ Γιάννινα 34 22 8 4 55 17 +38 74 Ανοδος στη Σούπερ Ληγκ 
3 ΟΦΗ 34 21 6 7 42 20 +22 69 Ανοδος μέσω των Πλαιη - Οφφ
4 Τρίκαλα 34 18 6 10 42 23 +19 60 Υποβιβασμός στη Δ΄ Εθνική * 
5 Λεβαδειακός 34 17 9 8 48 33 +15 60
6 Δόξα Δράμας 34 16 8 10 51 28 +23 56
7 Διαγόρας Ρόδου 34 15 7 12 36 36 0 52
8 Πανθρακικός 34 13 8 13 36 38 −2 47 
9 Βέροια 34 12 8 14 37 42 −5 44
10 Πιερικός 34 11 10 13 39 43 −4 43
11 Αγροτικός Αστέρας 34 11 7 16 34 41 −7 40
12 Εθνικός Αστέρας 34 9 11 14 27 38 −11 38
13 Ηλιούπολη 34 10 6 18 29 50 −21 36 
14 Θρασύβουλος Φυλής 34 9 9 16 33 36 −3 36
15 Καλλιθέα 34 3 10 21 27 54 −27 19
16 Αναγέννηση Καρδίτσας 34 9 6 19 20 43 −23 33

Υποβιβασμός στη Φούτ μπωλ Ληγκ 2 **
 
17 Ιωνικός Νίκαιας 34 8 9 17 25 51 −26 33 **
18 Εθνικός - ΑΟ Μάνης 34 8 8 18 28 48 −20 32 **

* Υποβιβάσθηκε λόγω παράνομης συμμετοχής στο πρωτάθλημα της Φούτ μπωλ Ληγκ 2010 - 11
** Υποβιβάσθηκαν λόγω έλλειψης αδειοδότησης
1 Η Δόξα Δράμας έχει μία νίκη στα χαρτιά ( +3 βαθμοί )
 Ο αγώνας Αναγεννησις Καρδίτσας - Δόξας Δράμας 2 – 1 κατοχυρώθηκε στη συνέχεια με σκορ 0 – 3 υπέρ της Δόξας Δράμας
2 Ο Πιερικός έχει μία νίκη στα χαρτιά ( +2 βαθμοί ) Ο αγώνας Πιερικού - Ιωνικού 0 – 0 κατοχυρώθηκε στη συνέχεια με σκορ 3 – 0 υπέρ του Πιερικού
3 Ο Εθνικός τιμωρήθηκε με αφαίρεση 2 βαθμών λόγω οφειλών προς ποδοσφαιριστή του. Τιμωρήθηκε με υποβιβασμό για δυσφήμηση του αθλήματος
( πλαστογραφία κατ' εξακολούθηση )
4 Ο Ιωνικός έχει δύο ήττες στα χαρτιά ( –4 βαθμοί )
Ο αγώνας Πιερικού - Ιωνικού 0 – 0, κατοχυρώθηκε στη συνέχεια με σκορ 3 – 0 υπέρ του Πιερικού, ενώ ο αγώνας Ιωνικού - Αναγεννησις Καρδίτσας 1 – 0 κατοχυρώθηκε στη συνέχεια με σκορ 0 – 3 υπέρ της  Αναγεννησις Καρδίτσας. Τιμωρήθηκε με υποβιβασμό για δυσφήμηση του αθλήματος ( πλαστογραφία κατ' εξακολούθηση )
5 Η Αναγεννησις Καρδίτσας έχει μία νίκη στα χαρτιά και μία ήττα στα χαρτιά.
Ο αγώνας Ιωνικού - Αναγεννησις Καρδίτσας 1 – 0 κατοχυρώθηκε στη συνέχεια με σκορ 0 – 3 υπέρ της Αναγεννησις Καρδίτσας, ενώ ο αγώνας Αναγεννησις Καρδίτσας - Δόξας Δράμας 2 – 1 κατοχυρώθηκε στη συνέχεια με σκορ 0 – 3 υπέρ της Δόξας Δράμας. Τιμωρήθηκε με αφαίρεση 16 βαθμών λόγω οφειλών προς ποδοσφαιριστές της. Τιμωρήθηκε με υποβιβασμό για δυσφήμηση του αθλήματος
( πλαστογραφία κατ' εξακολούθηση )
6 Η Ηλιούπολη τιμωρήθηκε με υποβιβασμό λόγω εμπλοκής παραγόντων της στην υπόθεση με τους στημένους αγώνες
7 Τα Τρίκαλα αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα και τιμωρήθηκαν με υποβιβασμό, λόγω της πλαστής εγγυητικής επιστολής που κατέθεσαν στην επιτροπή επαγγελματικού αθλητισμού προκειμένου να συμμετάσχουν στο πρωτάθλημα
* Την θέση των Τρικάλων στα play off κατέλαβε ως πρώτος επιλαχών ο Διαγόρας, ενώ δεν διεξήχθησαν αγώνες play out για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Στην κατηγορία παρέμεινε η αγωνιστικά υποβιβασθείσα Καλλιθέα. Και οι πέντε ομάδες που υποβιβάστηκαν, για διάφορους λόγους, βρέθηκαν στην Δ' Εθνική και όχι στην Football League 2

Αποτελέσματα κανονικής περιόδου

 ΑΓΡ ΚΑΡ ΔΙΑ ΔΟΞ Ε.ΑΣ ΕΘΝ ΗΛΙ ΙΩΝ ΚΑΛ ΛΕΒ ΟΦΗ ΠΝΤ ΠΝΘ ΠΑΣ ΠΙΕ ΘΡΑ ΤΡΙ ΒΕΡ
Αγροτικός  3–1 3–0 1–3 1–0 0–1 1–0 2–1 1–4 0–1 2–0 0–1 2–0 0–0 2–0 0–0 0–0 3–2
Καρδίτσα 2–0  0–3 2–1 1–0 0–1 1–0 0–0 1–0 0–0 2–1 0–1 2–1 1–1 2–0 0–3 0–1 2–3
Διαγόρας 2–2 1–0  1–0 1–0 0–0 1–2 2–1 2–0 1–1 0–1 2–0 2–0 0–0 3–0 0–0 0–1 1–0
Δόξα 4–0 4–0 2–0  0–0 4–0 2–0 5–1 2–0 2–1 0–2 0–1 2–2 2–0 0–0 2–0 0–1 2–2
Εθνικος Αστέρας 2–1 2–1 4–3 0–0  2–1 1–2 0–0 1–1 1–1 0–0 0–1 1–1 0–1 1–0 1–1 1–0 3–1
Εθνικός Πειραιως 0–3 0–0 2–4 2–2 0–2  0–1 1–2 4–3 1–1 1–0 0–1 1–2 1–3 2–1 0–0 1–2 2–1
Ηλιούπολη 1–0 1–0 1–2 0–2 2–2 0–0  0–2 2–0 2–4 1–2 2–3 0–0 1–1 2–1 1–0 2–0 1–0
Ιωνικός 1–0 0–3 2–1 0–0 0–0 1–0 3–0  0–0 0–3 1–2 0–2 0–1 0–0 2–1 2–1 0–2 0–0
Καλλιθέα 1–2 2–1 0–1 0–1 1–0 1–2 1–1 2–2  1–2 0–1 0–1 1–1 0–3 1–1 1–2 0–2 2–4
Λεβαδειακός 1–0 2–0 0–1 2–0 4–0 2–1 1–0 2–1 3–0  1–1 0–0 1–0 1–0 3–1 2–2 3–1 2–2
ΟΦΗ 1–0 2–0 2–0 2–1 1–0 1–0 4–1 3–1 0–0 1–0  1–0 2–1 4–1 0–0 1–0 1–1 2–0
Παναιτωλικός 4–0 3–1 3–0 1–1 2–0 1–2 2–0 4–0 0–0 2–0 2–1  1–0 1–1 2–1 2–0 1–0 1–0
Πανθρακικός 3–2 2–0 0–0 0–1 1–2 1–0 3–1 1–0 2–0 3–1 1–0 1–1  0–2 3–0 1–0 0–0 1–0
Γιάννινα 1–0 1–0 5–0 1–0 3–0 3–1 3–0 0–0 3–1 2–0 1–0 3–0 2–1  3–1 1–0 2–0 5–0
Πιερικός 1–0 1–0 0–0 1–0 1–1 1–1 2–1 3–0 2–2 2–2 1–1 0–1 4–1 1–1  3–1 2–0 3–2
Θρασύβουλος 2–2 0–0 0–2 4–1 2–0 0–0 1–1 4–1 3–2 0–1 0–1 0–1 3–2 0–1 1–2  2–0 1–0
Τρίκαλα 1–1 0–0 1–0 2–0 1–0 1–0 4–0 4–0 1–0 4–0 0–1 2–0 4–0 1–0 1–2 1–0  2–2
Βέροια 0–0 2–0 1–2 1–3 2–0 2–0 1–0 2–1 0–0 1–0 1–0 1–1 0–0 0–1 1–0 1–0 2–1 

Αποτελέσματα Πλαιη - οφφ ( 22/7-1/8 )

ΔΙΑ ΔΟΞ ΛΕΒ ΟΦΗ
Διαγόρας  0–1 0–1 0-3
Δόξα 1-1  0-3 3–3
Λεβαδειά 4-0 3-0 ( ανευ αγωνος )  0–1
ΟΦΗ 2-1 3-0 ( ανευ αγωνος ) 1-1 

Ο ΟΦΗ εξασφάλισε την άνοδο στη Σούπερ Ληγκ
Στις αρχές Οκτωβρίου αποφασίστηκε και ο προβιβασμός των Λεβαδειακού και Δόξας Δράμας, ως επιλαχούσες, αντικαθιστώντας στην Super League τους Ολυμπιακό Βόλου και Καβάλα που τιμωρήθηκαν με υποβιβασμό στην Δ' Εθνική
Οι αγώνες της Δόξας Δράμας με αντιπάλους τους ΟΦΗ και Λεβαδειακό δεν διεξήχθησαν λόγω αδυναμίας της να συγκροτήσει αποστολή και κατοχυρώθηκαν με σκορ 3 – 0 χωρίς αγώνα υπέρ των αντιπάλων της
Και οι 12 αγώνες διεξήχθησαν σε ουδέτερα γήπεδα της Αθήνας
( Φυλή 6  Νέα Σμύρνη 3  Καλλιθέα 3 ) μέσα σε χρονικό διάστημα μόλις 11 ημερών
( 22 Ιουλίου με 1 Αυγούστου 2011 ) και οι ομάδες αγωνίζονταν μέρα παρά μέρα
Οι ομάδες ξεκίνησαν τα play off με την εξής βαθμολογία: ΟΦΗ 4  Λεβαδειακός 2 Δόξα Δράμας 1 Διαγόρας 0

ResultsHome \ Away1 AGR ANA DIA DDR ETA ETH ILI ION KFC LEV OFI PNT PTH PAS PIE THR TRI VER
Agrotikos Asteras  3–1 3–0 1–3 1–0 0–1 1–0 2–1 1–4 0–1 2–0 0–1 2–0 0–0 2–0 0–0 0–0 3–2
Anagennisi Karditsa 2–0  0–3 2–12 1–0 0–1 1–0 0–0 1–0 0–0 2–1 0–1 2–1 1–1 2–0 0–3 0–1 2–3
Diagoras 2–2 1–0  1–0 1–0 0–0 1–2 2–1 2–0 1–1 0–1 2–0 2–0 0–0 3–0 0–0 0–1 1–0
Doxa Drama 4–0 4–0 2–0  0–0 4–0 2–0 5–1 2–0 2–1 0–2 0–1 2–2 2–0 0–0 2–0 0–1 2–2
Ethnikos Asteras 2–1 2–1 4–3 0–0  2–1 1–2 0–0 1–1 1–1 0–0 0–1 1–1 0–1 1–0 1–1 1–0 3–1
Ethnikos Piraeus 0–33 0–0 2–4 2–2 0–2  0–1 1–2 4–3 1–1 1–0 0–1 1–2 1–3 2–1 0–0 1–2 2–1
Ilioupoli 1–0 1–0 1–2 0–2 2–2 0–0  0–2 2–0 2–4 1–2 2–3 0–0 1–1 2–1 1–0 2–0 1–0
Ionikos 1–0 0–34 2–1 0–0 0–0 1–0 3–0  0–0 0–3 1–2 0–2 0–1 0–0 2–1 2–1 0–2 0–0
Kallithea 1–2 2–1 0–1 0–1 1–0 1–2 1–1 2–2  1–2 0–1 0–1 1–1 0–3 1–1 1–2 0–2 2–4
Levadiakos 1–0 2–0 0–1 2–0 4–0 2–1 1–0 2–1 3–0  1–1 0–0 1–0 1–0 3–1 2–2 3–1 2–2
OFI 1–0 2–0 2–0 2–1 1–0 1–0 4–1 3–1 0–0 1–0  1–0 2–1 4–1 0–0 1–0 1–1 2–0
Panetolikos 4–0 3–1 3–0 1–1 2–0 1–2 2–0 4–0 0–0 2–0 2–1  1–0 1–1 2–1 2–0 1–0 1–0
Panthrakikos 3–2 2–0 0–0 0–1 1–2 1–0 3–1 1–0 2–0 3–1 1–0 1–1  0–2 3–0 1–0 0–0 1–0
PAS Giannina 1–0 1–0 5–0 1–0 3–0 3–1 3–0 0–0 3–1 2–0 1–0 3–0 2–1  3–1 1–0 2–0 5–0
Pierikos 1–0 1–0 0–0 1–0 1–1 1–1 2–1 3–05 2–2 2–2 1–1 0–1 4–1 1–1  3–1 2–0 3–2
Thrasyvoulos 2–2 0–0 0–2 4–1 2–0 0–0 1–1 4–1 3–2 0–1 0–1 0–1 3–2 0–1 1–2  2–0 1–0
Trikala 1–1 0–0 1–0 2–0 1–0 1–0 4–0 4–0 1–0 4–0 0–1 2–0 4–0 1–0 1–2 1–0  2–2
Veria 0–0 2–0 1–2 1–3 2–0 2–0 1–0 2–1 0–0 1–0 1–0 1–1 0–0 0–1 1–0 1–0 2–1

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου