Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2012

Ληγκ Καπ 2011 - 2012 Τελικος Κάρντιφ - Λίβερπουλ 2 - 3 πεναλτυ

Τον πέμπτο της τελικό στα πέναλτυ κέρδισε η Λίβερπουλ. Οι "κόκκινοι" πήγαν από την κόλαση στον παράδεισο απέναντι στην Κάρντιφ ( 2 - 2 κανονικος αγων και παρατασις ) και κατέκτησαν το Ληγκ Καπ ( 3 - 2 ) μετά από άστοχο πέναλτυ... του ξαδέρφου του Τζέραρντ!
Η γνωστή ιστορία του Δαβίδ και του Γολιάθ. Ή αγγλιστί, same old story, όπως αναφωνούσαν καθώς χτυπούσαν με την παλάμη το μέτωπό τους οι περίπου 40 000 υποστηρικτές της Λίβερπουλ, βλέποντας ακόμα μία "μικρή" ομάδα να σκοράρει απέναντι στην ανεπαρκή άμυνα της δικής τους. Την ίδια ώρα, το κέντρο έψαχνε τρόπο επί 45 λεπτά να φτιάξει μία επίθεση στην οποία θα περιλαμβάνονται πάνω από 10 πάσες δίχως σέντρα με στόχο το κεφάλι του Αντυ Κάρολ, ο Στηβεν Τζέραρντ δεν προλάβαινε να φτάσει τα 6 τελείως άστοχα σουτ που χρειάζεται σε κάθε ματς μέχρι να επιχειρήσει ένα που θα έχει κατεύθυνση την αντίπαλη εστία κι οι Ουαλλοί αμύνονταν με νύχια και με δόντια για να υπερασπιστούν το τέρμα που σημείωσε ο Τζο Μαιησον στο 19ο λεπτό.

Και να σκεφτεί κανείς ότι όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους "κόκκινους" με ένα δοκάρι του Γκλεν Τζόνσον, ό,τι έπρεπε για να τρίξει τα δόντια στους φιλόδοξους αλλά αουτσάιντερ Ουαλλούς. Αν και κάτι τέτοιο εν μέρει συνέβη, στη φάση του τέρματος αποδείχθηκε ότι η επιλογή του Κέννυ Νταλγκλίς να μην συμπεριλάβει κάποιο αμυντικό χαφ στο βασικό σχήμα ήταν τελείως λανθασμένη. Η ομάδα του το πλήρωσε από το τέρμα του 20χρονου Ιρλανδού, που έκανε τη ζωή δύσκολη στην πολυνίκη του θεσμού με 7 τρόπαια.http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/17093419

Το 2ο μέρος εξελίχθηκε με μικρές αλλαγές στην εικόνα του. Η Λίβερπουλ ήταν στο γκάζι, η Κάρντιφ στο φρένο. Η διαφοροποίηση αφορά στο σκορ, αφού ο Μάρτιν Σκέρτελ ισοφάρισε στο 60' μετά από δοκάρι του Λουίς Σουάρες κι ενώ η Λίβερπουλ έπαιζε ακόμα πιο επιθετικά, με την είσοδο του Κρεγκ Μπέλαμυ, ενός παίκτη γέννημα - θρέμμα της Κάρντιφ. Η μονότονη ανάπτυξη των "κόκκινων" ( σέντρες ) σταμάτησε, βλέποντας πως δεν υπάρχει πιθανότητα να μετουσιωθεί σε γκολ, και τη θέση της πήραν τα μακρινά σουτ, με ορισμένες εξαιρέσεις. Σε αυτές, το αντίδοτο των Ουαλλών ήταν ο τερματοφύλακάς τους, Τομ Χίττον, και κάποια τάκλιν της τελευταίας στιγμής.

Με μόνιμη επωδό στις επιθέσεις της Λίβερπουλ τα κόρνερ και τα σουτ του Τζέραρντ που κατέληγαν στην σειρά F πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Χίττον, η ομάδα του Μέρσεησαϊντ κατέγραψε 1 - 2 καλές στιγμές στην προσπάθεια για την ανατροπή. Οσο κυλούσαν τα λεπτά, ορισμένοι παίκτες της Κάρντιφ ξεθάρρεψαν και γεννούσαν στο μυαλό τους σκέψεις... επίθεσης και στα τελευταία 10 λεπτά οι Ουαλλοί είχαν τις 2 καλύτερες ευκαιρίες του ημιχρόνου, για το τέρμα της νίκης. Οι προσπάθειες των Μπεν Τέρνερ και Κέννυ Μυλλερ ( που τραυματίστηκε, αλλά δεν αντικαταστάθηκε ) δεν βρήκαν στόχο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο1ο μέρος του επιπλέον χρόνου, το "Γουέμπλευ" κατηφόρησε προς την εστία της Κάρντιφ, αλλά καμμία προσπάθεια των τυπικά φιλοξενούμενων δεν βρήκαν στόχο, με τα σουτ και τις κεφαλιές να καταλήγουν αριστερά, δεξιά και πάνω από την εστία του πρώην τερματοφύλακα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το 2ο μέρος, όμως, περιελάμβανε όλη τη δράση, με τον Ντιρκ Κάουτ να περνά στη θέση του Κάρολ και στο 108' να πιστεύει πως έγινε ήρωας του τελικού, σημειώνοντας το 2 - 1 Ο Ολλανδός είχε λυτρώσει τη Λίβερπουλ στο ματς κυπέλλου με τη Γιουνάιτεντ και πήγε να κάνει το ίδιο ξανά, εκτοξεύοντας στα ουράνια την προσφορά του στους "κόκκινους" με το διώξιμο πάνω στη γραμμή, στην προτελευταία επίθεση της Κάρντιφ. Υπήρχε, όμως, η τελευταία κι ο Τέρνερ, που στο 118' ισοφάρισε σε 2 - 2 κι έστειλε το συγκλονιστικό ματς σε ακόμα πιο συναρπαστικά πέναλτυ

Σε αυτήν τη διαδικασία, χάθηκαν 5 εκ των οποίων το 1ο, από τον Στηβεν Τζέραρντ, και το τελευταίο από τον ξάδερφό του, Αντωνυ Τζέραρντ, που αποδείχθηκε και πιο σημαντικό. Η Λίβερπουλ επικράτησε 3 - 2 χάρη σε έναν Τζέραρντ, αλλά όχι τον αρχηγό της, και πανηγύρισε το 8ο τρόπαιο ληγκ καπ Αγγλίας στην ιστορία της, παραμένοντας πολυνίκης του θεσμού