Τρίτη, 13 Μαρτίου 2012

Πρωταθλημα Πειραιώς 1957 – 1958

Το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Πειραιώς 1957 - 1958 διεξήχθη σε τέσσερις κατηγορίες με τη συμμετοχή 49 ομάδων, μετά την ένταξη έξι νέων σωματείων - μελών: Βύζας Μεγάρων, Μαύρος Αετός, Θύελλα Κορυδαλλου,
ΑΕ Χατζηκυριάκειου, ΑΕ Κορυδαλλού,
ΑΕ Περάματος. Τον τίτλο κατέκτησε ο σχεδόν μόνιμος πρωταθλητής Ολυμπιακός, για 23η φορά και μαζί με την 2η και 3η ομάδα προκριθηκαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου 1957 - 1958
Στις μικρότερες κατηγορίες συνέχισε να ισχύει ο κανονισμός του αγώνα διαβάθμισης για την άνοδο, μεταξύ της ουραγού κάθε κατηγορίας και την πρωταθλήτριας της αμέσως κατώτερης

Κατηγορίες

Α΄ με 8 ομάδες σε ενιαίο όμιλο δύο γύρων
Β΄ με 12 ομάδες σε δύο ομίλους δύο γύρων
Γ΄ με 14 ομάδες σε ενιαίο όμιλο ενός γύρου
Δ΄ με 15 ομάδες σε δύο ομίλους ( 7 και 8 ομάδων ) ενός γύρου

Α΄ Κατηγορία

Πρωταθλητής, πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου 
1957 - 1958  Ολυμπιακός

Σύνθεση: Σάββας Θεοδωρίδης, Ηλίας Ρωσίδης, Θανάσης Σούλης -Κίνλευ,
Δημήτρης Στεφανάκος, Κώστας Πολυχρονίου,
Μπάμπης Κοτρίδης, Φίλιππος Τσαντάκης, Σωτήρης Γκαβέτσος, Γιάννης Ιωάννου, Ηλίας Υφαντής, Θανάσης Μπέμπης, Θέμης Μουστακλής, Αντώνης Ποσειδών, Μήτσου, Καραφουλίδης, Κώστας Παπάζογλου, Κωνσταντινος Μεσολογγίτης,
 Σταύρος Τσώχος, Ζαρίκος

Προπονητής:  Κέμενι Τίμπορ

Δευτεραθλητής, πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου
1957 - 1958  Προοδευτική

Τριταθλητής, πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου 
1957 - 1958  Εθνικός

Ανοδος από τη Β:  Αργοναύτης Πειραιά

Βαθμολογία

1 Ολυμπιακός 14 12 2 0 41–12 40
2 Προοδευτική 14 8 5 1 34–13 35
3 Εθνικός* 14 8 2 4 34–14 32
4 Ατρόμητος Πειραιως* 14 7 4 3 21–14 32
5 Πανελευσινιακός 14 3 4 7 14–22 22
6 Αρης Πειραιά 14 3 2 9 13–36 22
7 Α Ε Νίκαιας 14 2 3 9 18–36 21
8 Φίλαθλοι Νίκαιας 14 1 2 11 9–37 18

 Αποτελέσματα

ΟΣΦΠ ΠΡΟΟ ΕΘΝ ΑΤΡ ΕΛΕΥ ΑΡΗΣ ΑΕΝ 
Ολυμπιακός  3–2 2–1 2–1 2–1 3–2 4–1 3–0
Προοδευτική 1–1  4–1 2–2 1–1 4–0 5–2 4–0
Εθνικός 1–3 0–1  2–2 1–1 7–0 3–0 2–1
Ατρόμητος Πειραιως 1–1 0–1 0–1  3–0 1–0 1–0 2–1
Πανελευσινιακός 0–3 1–1 0–2 0–2  2–0 4–1 2–0
Αρης Πειραιά 0–7 1–1 0–4 2–3 2–0  0–0 1–0
Α Ε Νικαίας 1–4 0–2 0–5 1–1 4–2 1–3  6–1
Φίλαθλοι Νίκαιας 0–3 1–5 0–4 1–2 0–0 3–2 1–1 


*Αγώνας κατάταξης: Εθνικός - Ατρόμητος Πειραιως: 1 – 1

Ο Εθνικός ευνοήθηκε λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων και κατετάγη 3ος

Σύμφωνα με τον κανονισμό έδωσαν αγώνες διαβάθμισης για μια θέση στην Α΄ κατηγορία ο ουραγός της Α΄
ΑΟ Φιλάθλων με τον πρωταθλητή της Β΄ κατηγορίας Αργοναύτη. Οι δυο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και την προηγούμενη χρονιά σε αγώνες διαβάθμισης και η σειρά είχε διακοπεί υπέρ των Φιλάθλων λόγω επεισοδίων. Ετσι οι αγώνες προβλέπονταν συναρπαστικοί. Αυτή τη φορά τυχερός ήταν ο Αργοναύτης, που επικράτησε και ανέβηκε στην Α΄ κατηγορία

ΑΟ Φίλαθλοι - Αργοναύτης: 1 - 1
Αργοναύτης - ΑΟ Φίλαθλοι: 2 - 0

Β΄ Κατηγορία Α΄ όμιλος

Βαθμολογία ( 10 αγωνες )

1 Δόξα Πειραιά* 25 β
2 Α Ο Χαλκηδωνα Νήαρ Ηστ* 25 β
3 Α Ε Ποντίων 24 β
4 Ερμής Κοκκινιάς 16 β
5 Νεάπολις 16 β
6 ΑΓΟ Παλαιάς Κοκκινιάς 14 β

*Κατάταξη: Δόξα - Χαλκηδών: 2 - 1

Β΄ κατηγορία Β΄ όμιλος

Βαθμολογία ( 10 αγωνες )

1 Αργοναύτης Πειραιά 26 β
2 Πειραϊκός Νέου Φαλήρου 21 β
3 Θησεύς 19 β
4 Νέοι Ευγενίας 19 β
5 ΑΕ Μοσχάτου 16 β
6 Πανασπροπυργιακός 15 β

Αγώνες κατάταξης

Για τον τίτλο: Αργοναύτης Πειραιά - Δόξα Πειραιά: 2 - 2, 0 - 0, 1 - 0
Για την αποφυγή διαβάθμισης: Παλαιά Κοκκινιά - Πανασπροπυργιακός:?

Αγώνες διαβάθμισης

Αίας Σαλαμίνας - Πανασπροπυργιακός: 3 - 1, 4 - 1

Γ΄ Κατηγορία

Bαθμολογία ( 13 αγωνες )

1 Αίας Σαλαμίνας 38 β
2 Ηρακλής Ελευσίνας 31 β
3 ΑΕΚ Πειραιώς 31 β
4 Ενωσις Καραβά 31 β
5 Ηρακλής Νικαίας 29 β
6 Κένταυρος Καμινίων 27 β
7 ΑΟ Ποντίων Νίκαιας 25 β
8 Αφοβος 25 β
9 AE Kεντρικού Φαλήρου Αιολικός 24 β
10 Ενωσις Προφήτη Ηλία 23 β
11 Αρχιμήδης 23 β
12 Αμπελακιακός 19 β
13 Αχιλλεύς 15 β
14 Απόλλων Ρέντη* 13 β

*Αγώνες διαβάθμισης:

Απόλλων - Σπίθα: 1 - 0, 2 - 3, 2 - 2, 0 - 2

Τελικά, ούτε ο Απόλλων έπεσε

Δ΄ Κατηγορία Α΄ όμιλος

Βαθμολογία ( 7 αγωνες )

1 Βύζας Μεγάρων 20 β
2 Μαύρος Αετός 16 β
3 Μόντα Κλουμπ 15 β
4 Περαμαϊκός 13 β
5 ΑΕ Ρέντη 13 β
6 Δ΄ Καραβά 11 β
7 Θύελλα Κορυδαλλού 10 β
8 ΑΕ Χατζηκυριάκειου 8 β

Δ' κατηγορία Β΄ όμιλος 

Βαθμολογία ( 6 αγωνες )

1 Σπίθα Νίκαιας* 16 β
2 Ασπρα Χώματα* 16 β
3 Αστήρ Ευγενίας 14 β
4 ΑΕ Κορυδαλλού 12 β
5 Ηφαιστος 8 β
6 ΑΕ Περάματος 6 β
7 Φαληρικός 4 β

*Κατάταξη: Σπίθα - Ασπρα Χώματα: 1 - 1

Ευνοήθηκε η Σπίθα λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων

Αγώνες κατάταξης Δ΄ κατηγορίας

Για τον τίτλο: Σπίθα Νίκαιας - Βύζας Μεγάρων: 2 - 0 χωρίς αγώνα
Ο Βύζας μηδενίστηκε, διότι χρησιμοποίησε παίκτη χωρίς έγκυρο δελτίο, αν και είχε νικήσει και στα δύο ματς με 1 - 0, 5 - 3
Τελικά, ανέβηκε και ο Βύζας λόγω αύξησης των ομάδων της Γ΄ σε 16

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου