Παρασκευή, 2 Μαρτίου 2012

Πρωταθλημα Β΄Εθνικής 1966 - 1967 ολοι οι αγωνες

 http://www.gate3.gr/history/?go=history3    Το πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής 1966 - 67 διεξήχθη και πάλι σε τρεις ομίλους, δύο με 18 και έναν με 17 ομάδες, δηλαδή μετείχαν συνολικά 53 ομάδες. Οι νικητές των ομίλων προκρίθηκαν στην τελική φάση, από την οποία οι δύο ανέβηκαν στην Α΄ εθνική κατηγορία. Το 1966 - 67 χαλάρωσε η προσπάθεια εξορθολογισμού του πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής, που είχε ξεκινήσει την προηγούμενη σαιζόν. Αντί να περιοριστούν ο όμιλοι από τρεις σε δύο, όπως είχε αρχικά σχεδιαστεί, αποφασίστηκε να μην υποβιβαστεί καμμιά ομάδα. Επίσης, λόγω της ανόδου τεσσάρων ομάδων από τη Γ΄Εθνική Ερασιτεχνική κατηγορία, αρχικά συγκροτήθηκαν δύο όμιλοι των 17 και ένας των 18 ομάδων. Αργότερα προστέθηκαν άλλες δύο ομάδες από τα τοπικά, μία από το νότο και μια από το βορρά, ώστε και οι τρεις όμιλοι να έχουν από 18 ομάδες. Τελικά, λόγω της δημιουργίας του ΠΑΣ Γιάννινα από τη συγχώνευση του Αβέρωφ Ιωαννίνων με τον ΑΟ Ιωαννίνων, έμεινε μια θέση κενή και ο ένας όμιλος είχε 17 ομάδες, ήτοι συνολικά 53

Η αναδιάρθωση, με μείωση του αριθμού των ομάδων και τη δημιουργία δύο ομίλων, αναβλήθηκε για την επόμενη σαιζόν. Μάλιστα, προβλέφθηκε ο υποβιβασμός στη Γ΄ Εθνική 15 ομάδων συνολικά ( 3Χ5 ) Ομως, ούτε αυτός ο σχεδιασμός εφαρμόστηκε επακριβώς. Η επικράτηση της δικτατορίας στις 21 Απριλίου 1967 επέφερε δραματικές και υποχρεωτικές αλλαγές: σωματεία εξαναγκάστηκαν σε συγχώνευση ή σε διάλυση και οι κατηγορίες αναδιαρθρώθηκαν. Τελικά, η Β΄ εθνική της επόμενης σαιζόν συγκροτήθηκε από δύο ομίλους των 16 ομάδων

Κατά τα άλλα, όπως και την προηγούμενη σαιζόν, οι νικητές των τριών ομίλων πέρασαν στην τελική φάση, όπου διεκδίκησαν την άνοδο στην Α΄ Εθνική κατηγορία. Ανέβηκαν οι δύο πρώτοι του τελικού ομίλου.

Ομάδες: 53
Ομιλοι (3): 2 των 18 και ένας των 17 ομάδων
Πρωταθλητές:
Πανελευσινιακός: άνοδος στην Α΄ Εθνική
Ολυμπιακός Βόλου: άνοδος στην Α΄ Εθνική
Α Ο Καβάλα
Υποβιβασμός: 20 ομάδες ( 8-7-5 )
Υποβιβασμός από Α΄ Εθνική ( 1): Α Ο Τρίκαλα
Ανοδος από Γ΄Εθνική: Καμμία ομάδα. Οι τέσσερις νικήτριες ομάδες των τεσσάρων ομίλων της Γ' Εθνικής ( Αστέρας Ζωγράφου, ΑΕΚ Φαλήρου, Θερμαϊκός Θεσσαλονίκης και Ελπίδα Δράμας ) λόγω αναδιάρθρωσης των κατηγοριών, δεν προβιβάστηκαν. Κάτι τέτοιο συνέβη για πρώτη και μοναδική φορά από την καθιέρωση των εθνικών κατηγοριών.
Οι πρώτοι σκόρερ κάθε ομίλου ήταν:
Α΄ όμιλος: Κώστας Δαβουρλής ( Παναχαϊκή ): 39 γκολ
Β΄ όμιλος: Χάτζος και Γιώργος Δεϊμέζης ( Φωστήρας ): 23 γκολ
Γ΄ όμιλος: Γεωργιάδης ( Μακεδονικός ): 16 γκολ

Η περίοδος 1966 - 67

Βαθμολογίες

Α΄ όμιλος ( 34 αγώνες ) 

1 Πανελευσινιακός 88 β 91 - 25
2 Παναχαϊκή 86 β 75 - 36
3 ΟΦΗ 85 β 77 - 24
4 Απόλλων Καλαμάτας* 78 β 43 - 30
5 Ιωνικός Νικαίας 76 β 51 - 33
6 ΠΑΣ Γιάννινα 75 β 60 - 43
7 Παναιτωλικός 73 β (-1) 45 - 32
8 Αίας Σαλαμίνας 70 β 58 - 43
9 Ατρόμητος Πειραιά 67 β 49 - 43
10 Εργοτέλης Ηρακλείου 67 β (-2 ) 51 - 47
11 Παναιγιάλειος ΓΣ 66 β 52 - 47
12 ΑΕ Χανιά 64 β 37 - 56
13 Αργοναύτης Πειραιά 64 β 44 - 45
14 Θύελλα Πατρών 63 β 43 - 67
15 Παναργειακός 61 β 38 - 61
16 Ολυμπιακός Πατρών 48 β 45 - 70
17 Παναρκαδικός 38 β (-5) 32 - 114
18 Αβέρωφ Ιωαννίνων 38 β 23 - 98

*Συγχωνεύτηκε με τον Ομιλο στον Π Σ Καλαμάτα

 Β΄ όμιλος ( 34 αγώνες )

1 Ολυμπιακός Βόλου 84 β 54 - 21
2 Διαγόρας Ρόδου 83 β 48 - 26
3 Φωστήρας Ταύρου 81 β 87 - 40
4 Ολυμπιακός Χαλκίδας* 78 β 60 - 32
5 ΑΣ Λαμία 71 β 60 - 51
6 Εθνικός Αστέρας 71 β 39 - 37
7 Ατρόμητος Αθηνών 70 β 44 - 37
8 Νίκη Βόλου 70 β 54 - 48
9 Εύριπος Χαλκίδας* 70 β 46 - 43
10 ΑΟ Κόρινθος 68 β 56 - 51
11 Λεβαδειακός 67 β 48 - 55
12 ΑΕ Χαλανδρίου 64 β 39 - 41
13 ΑΕ Ορχομενού 64 β 42 - 58
14 Ροδιακός 62 β 47 - 59
15 Μυτιλήνη 60 β 46 - 67
16 ΠΑΟ Καλογρέζας 57 β (-4) 43 - 54
17 Αναγέννηση Καρδίτσας 49 β (-1) 33 - 71
18 Δωριεύς Ρόδου 47 β (-3) 28 - 83

*Συγχωνεύτηκαν στον Α Ο Χαλκίδα

Γ΄ όμιλος ( 32 αγώνες ) 

1 ΑΟ Καβάλα 81 β 57 - 18
2 Απόλλων Καλαμαριάς 74 β (-1) 42 - 25
3 Αναγέννηση Γιαννιτσών 69 β 40 - 29
4 Αρης Πτολεμαΐδας 67 β (-1) 51 - 33
5 Μακεδονικός Θεσσαλονικης 67 β 36 - 26
6 Εδεσσαϊκός 65 β 42 - 38
7 Δόξα Δράμας 64 β 35 - 36
8 ΑΓΣ Καστοριά 64 β (-1) 30 - 33
9 Ολυμπιακός Κοζάνης 62 β 32 - 36
10 ΑΕ Λάρισα 62 β 38 - 45
11 Νικηφόρος Φλώρινας 60 β 43 - 51
12 ΑΕ Τυρνάβου 60 β 19 - 32
13 ΜΕΝΤ 59 β 33 - 40
14 ΑΟ Κιλκισιακός 59 β 27 - 50
15 Μεγας Αλέξανδρος Θεσσαλονικης 58 β 38 - 44
16 Εθνικός Αλεξανδρούπολης 57 β 33 - 46
17 Ασπίδα Ξάνθης* 56 β 37 - 51

*Συγχωνεύτηκε με τον Ορφέα στον ΑΟ Ξάνθη

Τελική φάση Βαθμολογία - Αποτελέσματα 
1 Ολυμπιακός Βόλου 4 1 2 1 3–3 8
– Πανελευσινιακός 4 1 2 1 3–3 8
– Καβάλα 4 0 4 0 2–2 8

   ΟΛ Β ΠΑΝΕ ΚΑΒ
Ολυμπιακός Βόλου  1–0 1–1
Πανελευσινιακός 2–1  0–0
Καβάλα 0–0 1–1 

Λόγω της απόλυτης τριπλής ισοβαθμίας μετά τους αγώνες της τελικής φάσης, ακολούθησαν αγώνες μπαράζ ανάμεσα στις τρεις ομάδες. Και οι τρεις αγώνες μπαράζ έγιναν στην Λαμία.

Τα αποτελέσματα:

Ολυμπιακός Βόλου - Καβάλα: 0 – 0
Πανελευσινιακός - Καβάλα: 3 – 1
Ολυμπιακός Βόλου - Πανελευσινιακός: 2 – 1

Η τελική κατάταξη:

1 Ολυμπιακός Βόλου: 5 β (2 - 1)
2 Πανελευσινιακός: 4 β (4 - 3)
3 Α Ο  Καβάλα: 3 β (1 - 3)

Πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, το πολιτικό σκηνικό στη χώρα μας αλλάζει δραματικά, με τη δικτατορία των συνταγματαρχών να εφαρμόζει διάφορους επικίνδυνους πειραματισμούς αλλά και να προβαίνει σε αυθαιρεσίες ( και ) σε ποδοσφαιρικό επίπεδο.

Στον α΄ όμιλο ( εκεί, όπου οι Πειραιώτες υπερτερούσαν και συμπλήρωναν τη σύνθεση ομάδες από την Δυτική Ελλάδα, την Πελοπόννησο και την Κρήτη ) τον τίτλο πήρε ο Πανελευσινιακός ( 24 νίκες, 91 γκολ υπέρ ) κατόπιν σκληρής μονομαχίας με τη δεύτερη Παναχαϊκή ( ο Δαβουρλής πέτυχε 39 γκολ ) και τον τρίτο ΟΦΗ
( που σάρωσε σε ένα ματς με 9 - 1 τον Ολυμπιακό Πατρών ) ενώ ο Παναιγιάλειος
( από την Α’ Εθνική ) έμεινε μόλις 11ος
Αλλά και η Νίκη Βόλου δεν τα κατάφερε στο β’ όμιλο
( Αθηνών, Στερεάς, Θεσσαλίας και νήσων ) και τερμάτισε στην 8η θέση.
Ο συντοπίτης της όμως Ολυμπιακός έπειτα από συγκλονιστική μονομαχία με το Διαγόρα Ρόδου ( αμφότεροι είχαν πετύχει από 20 νίκες )
πήρε τον πρώτο του τίτλο στην κατηγορία.
Οι Βολιώτες στηρίχθηκαν τόσο στην αποτελεσματική τους άμυνα, όσο και τη δυνατή επίθεση ( σάρωσαν σε ένα ματς 9 - 0 την Καρδίτσα ) Σπουδαία ομάδα παρουσίασε και ο Φωστήρας που πέτυχε παραπάνω νίκες ( 22) και 87 γκολ
( πρώτοι σκόρερ του ομίλου οι Χάντζος και Δεϊμέζης από 23 ο καθένας τους )
αλλά έμεινε τρίτος.

Ικανοποιητική εμφάνιση πραγματοποίησαν τόσο ο Εργοτέλης
( 9ος στον πρώτο όμιλο ) όσο και οι Λεβαδειακός, Ροδιακός
( 11ος και 14ος στον δεύτερο όμιλο ) που είχαν ανέβει από τα τοπικά.
Στον τρίτο όμιλο η Καβάλα κατέκτησε πανηγυρικά την πρωτιά, αλλά δεν διέθετε ανάλογη της τρομερής της άμυνας ( που δέχθηκε μόνο 18 γκολ ) επίθεση
 Αυτό θα της στοίχιζε στο τέλος.

Η νεοεμφανιζόμενη ομάδα του ΑΓΣ Καστοριάς ( μετά από συγχώνευση και στη θέση του Αρη Καστοριάς, που την προηγούμενη περίοδο είχε τερματίσει τρίτος ) ήταν όγδοη με 15 ισοπαλίες, όσες και η δεύτερη στην τελική βαθμολογία Καλαμαριά. Ο πέμπτος της κατάταξης Μακεδονικός διέθετε στις τάξεις του τον κορυφαίο σκόρερ του ομίλου Γεωργιάδη ( 16 γκολ )
Εδώ, όπου εντυπωσίασε ο ισχυρός Αρης Πτολεμαϊδας
( συμμετείχε ανελλιπώς στην κατηγορία από το 1960 ) απογοήτευσαν οι νεοφώτιστοι Μέγας Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης και Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Το τουρνουά μεταξύ των πρωταθλητριών ομάδων «έπνεε τα λοίσθια» Διεξήχθη όπως πάντα σε διπλές αναμετρήσεις αλλά και οι τρεις συμμετέχοντες ισοβάθμησαν. Ετσι αποφασίσθηκε να επαναληφθεί σε ουδέτερες έδρες, με τους Πανελευσινιακό και Ολυμπιακό Βόλου να αφήνουν εκτός Α’ Εθνικής την άτυχη Καβάλα.
Το νέο καθεστώς, εκτός των άλλων παρεμβάσεων, αποφάσισε να μειώσει σε δύο τους ομίλους, αφού σαν τρίτος όμιλος θα θεωρείτο πλέον η κυπριακή πρώτη κατηγορία, της οποίας ο πρωταθλητής θα έπαιρνε μέρος
( κατόπιν συμφωνίας των δύο χωρών ) στην ελληνική Α’ Εθνική. Το άσχημο είναι ότι πολλές από τις ομάδες που υποβιβάσθηκαν τότε,
δεν ξαναγύρισαν ποτέ στην κατηγορία.

Εκείνο το χρόνο έπαιξαν μεταξύ πολλών αστεριών, οι Θανάσης Λουκανίδης και Αντώνης Δερμάτης ( στο Αίγιο ) Ανδρέας Μιχαλόπουλος ( στην Παναχαϊκή ) Γιώργος Βασιλόπουλος ( στο Περιστέρι ) Ηλίας Χατζηελευθερίου ( στη Δόξα Δράμας ) Τσικιτζέλας ( στην Ελευσίνα ) Δημητρης Παπαδόπουλος ( στον Εργοτέλη ) Γιάννης Πιλάβης ( στον Αίαντα ) Αναγνωστάκης ( στα Χανιά ) Μίμης Σπετζόπουλος
( στον Απόλλωνα Καλαμάτας ) Λάζος ( Μέγας Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης )  Παύλος Γρηγοριάδης ( Ελευσίνα ) Θόδωρος Σαλαπασίδης ( στην Καλαμαριά )
Καρδιακίδης ( Καμίνια ) Κουκλάκης και Βαλαχάς ( στη Νίκη Βόλου ) Αχιλλεας Σαββίδης ( Κιλκίς ) Παγκαρλιώτας και Λέλης ( στη Λάρισα ) Δαπόντας ( στα Χανιά )
Αρκετοί από τους παραπάνω, τότε «ανέτειλαν» Από όσους συνέχιζαν, ένα όνομα ξεχωρίζει: Εκείνο του μετέπειτα συνθέτη και τραγουδιστή, πασίγνωστου από τις επιτυχίες του κατά τη δεκαετία του ’70 Γιώργου Κοινούση
( που έπαιξε τότε στον Αργοναύτη )

Κι ακόμα, εμφανίσθηκαν στην κατηγορία οι  Τουμπέλης ( Ατρομήτου Αθηνών ) Μαράντος ( Λεβαδειακού ) Φωτεινός ( Νικηφόρος ) Κούκας ( Καλογρέζα )
Κατάνιας ( Φωστήρας ) Ρόγκας ( Εύριπος ) Μιχαηλίδης ( Ατρόμητος Καμινίων )
Ορφανίδης ( Ιωνικός ) Σαββίδης, Στεργίου και Ξανθάκης ( Αίγιο ) Σακελλαρίου και
Σκούφος ( Εθνικός Αστέρας ) Κασαπλέρης και Λεφάκης ( Νίκη )
Καλλιοτζής ( Ολυμπιακος Βόλου ) Παπαγιάννης ( Δόξα ) Φιλίππου και Ραπτόπουλος ( Καλαμαριά ) Λεπτίδης ( Εθνικός Αλεξανδρουπολεως ) Ξανθάκης ( Αίγιο )  

Μηδενισμοί: Εξι επεβλήθησαν στον Ολυμπιακό Πατρών, τέσσερις στον Αβέρωφ
( που πριν τη λήξη της περιόδου μετονομάσθηκε σε Μπιζάνι ) 
τέσσερις στην Καλογρέζα
( που την κυνήγησαν λυσσωδώς και ουσιαστικά τη διέλυσαν τότε οι χουντικοί ) 
και τρεις στο Δωριέα


1966/ 67

Group 1

                               Ele PaP OFI ApK INP Ioa PaA AiS Erg AtP Aig Arg Cha Thy Arg OlP Mbi Tri
 1 Panelefsiniakos Elefsina   XXX 4:1 0:1 1:1 3:2 5:0 4:3 4:3 3:0 4:0 1:0 3:0 4:1 5:0 3:1 7:0 3:0 6:0
 2 Panachaiki G E Patras     0:0 XXX 1:0 4:1 2:0 1:0 2:1 6:2 3:2 1:0 1:0 2:1 3:0 2:0 6:1 3:0 3:1 5:1
 3 Omilos Filathlon Irakliou  2:1 6:0 XXX 1:0 2:1 3:0 2:0 1:0 3:0 4:2 5:2 2:0 4:0 4:0 3:2 9:1 2:0 6:0
 4 Apollonas Kalamatas        1:2 2:0 0:0 XXX 2:3 1:0 1:0 1:0 2:2 2:0 1:0 1:1 6:0 1:0 2:0 2:1 0:2 6:0
 5 Ionikos Nikeas Pireas      1:1 1:4 0:0 0:0 XXX 1:1 1:0 1:0 2:1 1:1 1:1 1:1 2:0 5:1 2:0 2:0 8:0 3:1
 6 A O Ioannina              2:0 1:1 1:1 2:1 0:1 XXX 3:0 2:0 3:1 2:1 3:0 2:0 5:1 3:0 1:0 3:0 7:2 2:1
 7 Panaitolikos Agrinio       1:1 2:1 0:0 0:1 3:0 1:0 XXX 1:1 2:0 1:0 2:2 1:1 3:0 3:1 2:1 4:0 3:0 3:0
 8 Aiantas Salaminas          1:1 1:4 2:0 1:1 0:1 3:0 1:1 XXX 4:1 2:0 1:0 3:2 1:0 3:0 2:2 2:1 5:2 7:0
 9 Ergotelis Kriti            1:2 0:3 0:0 1:0 1:0 1:0 1:0 1:0 XXX 1:2 2:1 2:0 4:1 1:1 3:2 2:1 8:0 2:0
10 Atromitos Pireas           1:4 1:2 2:4 0:1 1:0 0:0 2:0 2:2 1:0 XXX 1:1 2:2 2:0 4:0 4:0 4:2 2:0 4:0
11 Panegialios Aigio G.S.     0:2 1:1 1:0 0:1 2:0 4:4 1:1 0:2 3:1 2:1 XXX 2:1 3:2 2:0 2:0 2:0 5:0 6:1
12 Argonaftis Pireas          0:2 0:0 1:0 1:2 0:1 5:1 0:0 0:2 0:0 1:0 1:1 XXX 2:0 7:1 4:0 2:0 1:1 4:2
13 A E Chania Kriti          0:0 2:0 1:0 3:0 0:0 2:4 1:2 1:0 3:1 1:0 2:1 2:1 XXX 2:0 3:0 1:0 2:0 4:0
14 Thyella Patras             1:0 2:6 2:3 2:0 2:3 3:1 2:0 2:1 0:0 0:1 2:1 2:0 3:1 XXX 2:1 1:0 5:1 4:0
15 Panargiakos Argos          0:3 2:2 0:0 0:0 1:0 1:0 0:1 2:0 3:2 1:0 2:2 0:0 2:1 2:1 XXX 2:1 5:0 1:1
16 Olympiakos Patras          1:2 0:2 2:2 1:1 0:2 0:1 1:1 1:0 0:2 0:2 0:0 5:1 3:0 3:0 5:1 XXX 6:0 4:2
17 Mpizani A O               0:2 1:1 1:4 0:2 1:3 0:3 0:1 1:2 1:3 1:3 1:1 0:1 0:0 0:0 1:2 2:3 XXX 2:0
18 Panarkadikos Tripoli       0:8 0:2 1:3 2:0 1:2 2:3 0:2 1:4 1:4 1:3 4:3 2:3 0:0 1:3 2:1 3:2 2:2 XXX

Βαθμολογια:

 1 Panelefsiniakos Elefsina         88  34  24- 6- 4  91: 25 +66 ++
 2 Panachaiki G E  Patras           86  34  23- 6- 5  75: 36 +39
 3 Omilos Filathlon Irakliou        85  34  22- 7- 5  77: 24 +52
 4 Apollonas Kalamatas              78  34  18- 8- 8  43: 30 +13
 5 Ionikos Nikeas Pireas            76  34  17- 8- 9  51: 33 +22
 6 A O  Ioannina                    75  34  18- 5-11  60: 43 +17
 7 Panaitolikos Agrinio             73  34  15- 9-11  45: 32 +13    (-1 point)
 8 Aiantas Salaminas                70  34  15- 6-13  58: 43 +15
 9 Atromitos Pireas                 67  34  14- 5-15  49: 43 + 6
10 Ergotelis Kriti                  67  34  15- 5-14  51: 47 + 4 -- (-2 point)
11 Panegialios G S  Aigio           66  34  11-10-13  52: 47 + 5 --
12 A E  Chania Kriti                64  34  13- 4-17  37: 56 -19
13 Argonaftis Pireas                64  34  10-10-14  44: 45 - 1 --
14 Thyella Patras                   63  34  13- 3-18  43: 67 -24 --
15 Panargiakos Argos                61  34  10- 7-17  38: 61 -23 --
16 Olympiakos Patras                48  34   8- 4-22  45: 70 -25 --
17 Panarkadikos Tripolis            38  34   3- 3-28  32:114 -82 -- (-5 points)
18 Mpizani A O                      38  34   1- 6-27  23: 98 -75 --

Group 2

                            OlV DiR FoT OlC Lam EAK AtP NiV EvC AOK Lev Cha Orc RoR AEM Kal DoR AnK
 1 Olympiakos Volos        XXX 2:0 2:0 2:1 1:1 2:0 1:0 2:0 2:2 1:0 2:1 2:0 1:1 3:0 3:1 1:0 2:0 9:0
 2 GAS Diagoras Rodos   0:0 XXX 1:0 1:0 1:0 3:1 2:1 1:1 1:0 1:0 3:1 1:0 5:1 1:0 4:0 2:0 3:1 1:0
 3 APO Fostiras Tavros  3:0 4:0 XXX 3:1 2:1 2:1 2:0 1:1 1:0 0:3 5:1 4:0 5:0 5:1 5:1 3:2 7:1 2:0
 4 Olympiakos Chalkidas    1:0 1:1 1:2 XXX 0:0 6:0 3:1 2:0 0:1 2:2 1:0 3:1 4:0 2:2 2:1 2:1 3:0 3:1
 5 AO Lamia              1:1 2:0 3:2 1:1 XXX 1:0 1:0 1:1 5:1 3:2 4:2 2:2 2:0 2:1 6:1 2:1 4:0 4:3
 6. Ethnikos Asteras 0:0 0:1 2:1 2:1 1:0 XXX 2:1 2:0 3:1 1:1 2:0 1:0 1:0 3:1 4:2 1:1 2:0 1:0
 7 Atromitos Peristeri     0:1 2:2 1:3 2:0 4:1 1:0 XXX 0:0 1:0 3:0 3:0 0:0 2:1 1:0 3:1 2:0 2:0 2:0
 8 GAS Niki Volos       0:0 1:1 3:1 1:1 2:2 1:1 3:0 XXX 2:1 5:1 3:1 2:1 2:1 3:1 1:1 1:1 5:0 1:0
 9 Evripos Chalkidas       1:0 1:1 1:1 0:0 3:0 0:0 3:1 1:1 XXX 3:1 1:2 2:1 3:1 1:0 2:0 1:0 2:1 4:0
10 AO Korinthos          1:2 2:1 1:3 2:2 3:1 1:0 1:1 7:1 2:0 XXX 3:1 1:0 4:1 2:1 3:1 2:3 4:1 0:1
11 AE Levadiakos     1:2 1:0 4:1 1:5 5:3 0:0 1:0 3:2 2:2 1:1 XXX 0:0 1:1 1:0 3:1 2:0 5:0 1:0
12 AE Chaladri Athina    0:0 0:1 1:1 2:1 0:0 0:2 0:0 4:3 4:0 1:0 2:0 XXX 0:0 2:0 5:0 1:0 5:2 1:0
13 AE Orchmenos          0:0 1:1 0:4 1:4 2:1 2:2 2:1 3:1 2:2 4:0 0:0 4:1 XXX 0:3 3:1 1:1 2:0 1:0
14 Rodiakos Rodos          0:1 1:1 1:6 0:1 3:1 3:1 0:1 1:2 1:0 2:1 4:2 3:2 0:2 XXX 2:1 4:1 3:1 3:1
15 AE Mytilinis Lesvos   1:1 0:2 3:1 0:1 3:3 1:0 3:2 1:0 2:0 2:0 0:1 2:0 2:1 2:0 XXX 2:3 2:0 5:1
16 PAO Kalogreza        4:2 2:2 0:2 0:1 3:2 1:1 1:1 3:0 1:1 0:2 1:3 1:0 3:1 2:0 2:2 XXX 0:2 4:3
17 Dorieas Rodos           0:2 0:2 0:4 0:2 0:0 2:2 2:3 1:5 1:3 1:0 1:1 2:2 1:1 2:3 1:0 0:0 XXX 2:0
18 Anajennisi Karditsas    1:4 0:1 3:2 1:2 0:0 0:0 1:2 1:0 3:3 1:2 2:0 1:1 1:2 2:3 2:1 2:1 2:3 XXX

βαθμολογια:

 1 Olympiakos Volos                 84  34  20-10- 4  54:21 +33 ++
 2 GAS Diagoras Rodos            83  34  20- 9- 5  48:26 +22
 3 APO Fostiras Tavros Athina    81  34  22- 3- 9  87:40 +47
 4 Olympiakos Chalkidas             78  34  18- 8- 8  60:32 +28
 5 AO Lamia                       71  34  13-11-10  60:51 + 9
 6 Ethnikos Asteras Kaisiariani Ath 71  34  14- 9-11  39:37 + 2
 7 Atromitos Peristeri Athina       70  34  15- 6-13  44:37 + 7
 8 GAS Niki Volos                70  34  12-12-10  54:48 + 6
 9 Evripos Chalkidas                70  34  13-10-11  46:43 + 3
10 AO Korinthos                   68  34  15- 4-15  56:51 + 5
11 AE Levadiakos Livadias         67  34  13- 7-14  48:55 - 7
12 AE Chaladriou Athina           64  34  10-10-14  39:41 - 2 --
13 AE Orchmenou                   64  34  10-10-14  42:58 -16 --
14 Rodiakos Rodos                   62  34  13- 2-19  47:59 -12 --
15 AE Mytilinis Lesvos            60  34  11- 4-19  46:67 -21 --
16 PAO Kalogreza Athina          57  34   9- 9-16  43:54 -11 --  (-4 points)
17 Anajennisi Karditsas             49  34   6- 4-24  33:71 -38 --  (-1 point)
18 Dorieas Rodos                    47  34   5- 6-23  28:83 -55 --  (-3 points)

Group 3

                               AOK ApK AnJ ArP MNE Ede DoD Kas Lar NiF AET MEN Kil MAI EtA AsX OlK
 1 AO Kavala                XXX 2:0 1:1 2:0 0:0 4:1 1:0 2:1 3:1 2:0 2:0 3:1 6:0 2:0 4:0 4:0 4:1
 2 Apollonas Kalamarias       1:2 XXX 4:1 3:1 2:0 2:1 1:1 1:1 1:0 1:0 0:0 1:0 2:0 1:0 1:0 2:1 3:0
 3 AS Anajennisi Jiannitsa  2:0 0:0 XXX 4:2 0:1 3:1 0:0 1:0 1:1 3:1 3:1 1:0 3:0 4:2 1:0 2:0 0:1
 4 Aris Ptolemaidas           0:0 2:2 0:0 XXX 1:0 1:0 1:0 5:0 3:0 1:1 4:0 2:0 3:0 1:2 3:1 3:1 3:0
 5 Makedonikos NE Thess     1:0 0:0 2:0 2:3 XXX 0:0 4:0 1:0 2:2 3:1 3:1 1:0 2:2 1:2 3:0 1:1 0:0
 6 AO Eddesaikos Edessa     2:1 2:2 2:1 1:0 0:0 XXX 1:0 0:0 3:1 3:0 1:0 4:0 2:1 1:0 3:0 3:0 2:0
 7 AS Doxa Dramas           1:2 0:0 3:2 1:2 1:0 1:0 XXX 0:0 1:4 3:1 2:2 2:1 3:1 0:0 3:0 4:0 1:1
 8 AE Kastoria              1:1 0:0 0:0 2:0 1:1 4:1 1:0 XXX 3:1 2:1 2:0 2:2 1:1 3:2 0:0 4:2 1:0
 9 AE Larisa                1:2 1:1 0:0 1:0 1:1 2:1 2:0 0:0 XXX 4:6 0:1 2:2 1:0 2:0 3:1 2:0 4:0
10 Nikiforos Florina          2:0 1:2 1:0 1:2 1:2 1:0 1:0 5:0 1:2 XXX 3:1 1:0 3:2 3:1 2:1 2:1 1:1
11 AE Tyrnavou              0:2 0:0 2:0 1:0 0:0 0:0 0:1 1:0 0:0 2:1 XXX 1:0 0:0 1:0 2:1 1:0 0:0
12 MENT Toumbas            1:3 0:3 0:1 1:0 3:2 3:1 4:1 0:0 3:0 0:0 0:0 XXX 2:1 2:1 2:0 2:0 1:0
13 AO Kilkisiakos           0:0 2:2 1:3 0:4 0:0 1:0 0:0 1:1 0:0 1:0 1:0 2:0 XXX 1:0 3:2 3:0 1:0
14 Megas Alexandros Ira       0:0 3:0 1:1 1:1 1:2 3:1 2:3 0:0 4:0 3:1 1:1 2:1 1:1 XXX 2:1 1:0 0:1
15 AO Ethnikos Alexandr    0:1 1:1 1:0 2:0 0:0 2:2 0:0 2:0 1:0 3:0 2:0 1:0 5:0 3:1 XXX 1:1 2:0
16 APS Aspida Xanthis         0:1 1:1 0:1 2:1 2:1 4:2 2:2 2:0 0:0 4:0 2:1 1:1 1:1 3:0 4:0 XXX 1:1
17 Olympiakos Kozanis         0:0 2:2 1:1 2:2 1:0 1:1 0:1 0:0 4:0 1:1 1:0 1:1 3:0 2:2 4:0 3:1 XXX

βαθμολογια:

 1 AO Kavala                      81  32  21- 7- 4  57:18 +39 ~~
 2 Apollon Kalamarias Thessaloniki  74  32  14-15- 3  42:25 +17     (-1 point)
 3 AS Anajennisi Jiannitsa        69  32  14- 9- 9  40:29 +11
 4 Aris Ptolemaidas                 67  32  15- 6-11  51:33 +18     (-1 point)
 5 Makedonikos Nea Efkarpia Thess   67  32  11-13- 8  36:26 +10
 6 AO Eddesaikos Edessa           65  32  13- 7-12  42:38 + 4
 7 AS Doxa Dramas                 64  32  11-10-11  35:36 - 1
 8 AE Kastoria                    64  32   9-15- 8  30:33 - 3     (-1 point)
 9 Olympiakos Kozanis               62  32   8-14-10  32:36 - 4
10 AE Larisa                      62  32  10-10-12  38:45 - 7
11 Nikiforos Florina                60  32  12- 4-16  43:51 - 8
12 AE Tyrnavou                    60  32   9-10-13  19:32 -13 --
13 MENT Toumbas Thessaloniki     59  32  10- 7-15  33:40 - 7 --
14 AO Kilkisiakos Kilkis          59  32   8-11-13  27:50 -23 --
15 Megas Alexandros Iraklias        58  32   9- 8-15  38:44 - 6 --
16 AO Ethnikos 1927 Alexandropoli 57  32  10- 6-16  33:46 -13     (-1 point)
17 APS Aspida Xanthis               56  32   8- 8-16  37:51 -14 --

Relegated from 1st Division :
   A.O Trikala
Promoted to Division 1:
   Panelefsiniakos Elefsina
   Olympiakos Volos
   Olympiakos Lefkosias ( Cypriotic Division 1 Champions )
Relegated to Regional Levels:
   Ergotelis Kriti          A E Chaladriou Athina    A E Tyrnavou
   Panegialios G S  Aigio   AE Orchmenou            MENT Toumbas Thessalonik
   Argonaftis Pireas        Rodiakos Rodos            AO Kilkisiakos Kilkis
   Thyella Patras           AE Mytilinis Lesvos     Megas Alexandros Iraklias
   Panargiakos Argos        PAO Kalogreza Athina
   Olympiakos Patras        Anajennisi Karditsas      APS Aspida Xanthis
   Panarkadikos Tripolis    Dorieas Rodos
   Mpizani AO
Promoted to 2nd Division
   AO Xanthis ( newly formed )
   AS Chalkidas ( newly formed )

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου