Τρίτη, 6 Μαρτίου 2012

Πρωταθλημα Β΄Εθνικής 1968 - 1969 ολοι οι αγωνες


Το πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής 1968 - 1969 διεξήχθη σε δύο ομίλους των 18 ομάδων, δηλαδή μετείχαν συνολικά 36 ομάδες. Οι νικητές των δύο ομίλων ανέβηκαν στην Α΄Εθνική κατηγορία, ενώ οι δύο δευτεραθλητές είχαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την άνοδό τους σε αγώνες διαβάθμισης          Μια από τα ίδια στο πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής του 1968 - 1969 Στην Α΄ Εθνική κατηγορία ανέβηκαν οι δύο πρωταθλητές των ομίλων, ενώ ανέβηκαν και οι δευτεραθλητές που επικράτησαν στους διπλούς αγώνες διαβάθμισης με την 14η και 15η ομάδα της Α΄Εθνικής. Και πάλι δεν υποβιβάστηκε καμμιά ομάδα, αφού την επόμενη σαιζόν δημιουργήθηκε και τρίτος όμιλος στη  νεα  Β΄ Εθνική με την προσθήκη άλλων 18 ομάδων από τα τοπικά πρωταθλήματα ( 3Χ18=54 )
Ορισμένες ομάδες εξαναγκάστηκαν σε συγχώνευση και εμφανίστηκαν με νέες ονομασίες, όπως η Α Σ Ρόδος αντί του Διαγόρα και η Α Ε Φλώρινα αντί του Νικηφόρου Φλωρίνης

Ομάδες: 36
Ομιλοι: 2 των 18 ομάδων
Πρωταθλητές:
Παναχαϊκή: άνοδος στην Α΄Εθνική
Α Ο Καβάλα: άνοδος στην Α΄ Εθνική
Διαβάθμιση για άνοδο:
Προοδευτική: επικράτησε και ανέβηκε στην Α΄ Εθνική
Ολυμπιακός Βόλου: επικράτησε και ανέβηκε στην Α΄ Εθνική
Υποβιβασμός: καμμία ομάδα.
Υποβιβασμός από Α΄ Εθνική ( 4):
Απόλλων Αθηνών Βέροια, Α Ο Τρίκαλα, Α Ο Χαλκίδα
Ανοδος στη Β΄ ( 18): 18 ομάδες, με σκοπό τη δημιουργία και τρίτου ομίλου
Οι πρώτοι σκόρερ κάθε ομίλου ήταν:
Νότιος όμιλος: Κώστας Δαβουρλής ( Παναχαϊκή ): 34 γκολ
Βόρειος όμιλος: Πλατωνίδης ( Ορχομενός ): 26 γκολ

Βαθμολογίες

Νότιος όμιλος ( 34 αγώνες )

1 Παναχαϊκή 85 β 68 - 33
2 Προοδευτική 81 β 50 - 30
3 Φωστήρας Ταύρου 71 β 45 - 35 ( +10)
4 Π Σ Καλαμάτα 71 β 36 - 31 (+5 )
5 ΠΑΣ Γιάννινα 70 β 40 - 38
6 Πανελευσινιακός 69 β 45 - 37 ( +8)
7 Παναιτωλικός 69 β 45 - 40 ( +5)
8 Ατρόμητος Αθηνών 67 β  46 - 45 ( +1)
9 Ικαρος Αθηνών 67 β  44 - 44 ( 0)
10 Ατρόμητος Πειραιά 66 β 27 - 35
11 Αργοναύτης Πειραιά 65 β 42 - 43 (-1)
12 Εθνικός Αστέρας 65 β 37 - 42 ( -5)
13 ΑΟ Κόρινθος 65 β 37 - 43 (-6 )
14 Α Σ Ρόδος* 65 β 35 - 41 (-6 )
15 Αίας Σαλαμίνας 65 β 23 - 36 ( -13)
16 Λεβαδειακός 64 β 22 - 21
17 Ιωνικός Νικαίας 62 β 23 - 39
18 ΑΕ Χανιά 57 β 31 - 63
* Από συγχώνευση Διαγόρα, Δωριέα και Ροδιακού

 Βόρειος όμιλος ( 34 αγώνες )                                                   

1 ΑΟ Καβάλα 86 β 75 - 18
2 Ολυμπιακός Βόλου 81 β 53 - 27
3 Δόξα Δράμας 75 β 44 - 24 ( +20)
4 Απόλλων Καλαμαριάς 75 β 45 - 28 ( +17)
5 ΑΣ Λαμία 75 β 50 - 35 ( +15)
6 Νίκη Βόλου 73 β 39 - 33
7 ΦΣ Κοζάνης 68 β 33 - 40
8 Εδεσσαϊκός 67 β 36 - 38 ( -2)
9 Α Ε Φλώρινας* 67 β 34 - 40 (-6 )
10 Αναγέννηση Γιαννιτσών 66 β 48 - 50
11 Μακεδονικός Θεσσαλονικης 65 β 46 - 37 (+9 )
12 Εθνικός Αλεξανδρούπολης 65 β 37 - 46 ( -9)
13 Α Ε Ορχομενού 62 β 54 - 69 (-15 )
14 Αρης Πτολεμαΐδας 62 β ( -1) 28 - 47 ( -19)
15 Α Ο Ξάνθη 62 β 36 - 61 ( -25)
16 ΑΓΣ Καστοριά 61 β 26 - 49
17 Α Ε Λάρισα 60 β 37 - 43
18 Μέγας Αλέξανδρος Θεσσαλονικης 53 β 23 - 57
* Από συγχώνευση του Νικηφόρου με άλλες ομάδες της Φλώρινας

Αγώνες διαβάθμισης

Σύμφωνα με την προκήρυξη του πρωταθλήματος οι δευτεραθλήτριες των δύο ομίλων της Β΄ Εθνικής έδωσαν αγώνες διαβάθμισης με την 14η και 15η ομάδα της Α΄ Εθνικής για μια θέση στην ανώτερη κατηγορία. Στους αγώνες αυτούς δεν μετρούσε το σκορ αλλά μόνο το αποτέλεσμα: νίκη -ισοπαλία- ήττα. Δηλαδή, για να προκριθεί μια ομάδα έπρεπε να σημειώσει δυο νίκες ή νίκη - ισοπαλία. Σε κάθε άλλη περίπτωση
( δυο ισοπαλίες ή μια νίκη για κάθε ομάδα ) γινόταν τρίτος αγώνας σε ουδέτερο γήπεδο, με παράταση και κλήρωση

Απόλλων Αθηνών - Προοδευτική: 1 - 0, 0 - 1, 1 - 1
( στο γήπεδο Λεωφόρου ) κλήρωση υπέρ Προοδευτικής.
Ανέβηκε η Προοδευτική ενώ ο Απόλλων υποβιβάστηκε
για πρώτη φορά στην ιστορία του
Βέροια - Ολυμπιακός Βόλου: 1 - 2, 3 - 2, 1 - 2 ( στη Λάρισα )
Ανέβηκε ο Ολυμπιακός Βολου ενώ η Βέροια υποβιβάστηκε

Τα δεκάχρονα της κατηγορίας ( 1968 - 1969 )

Με 18 πλέον ομάδες σε καθένα από τους δύο ομίλους ( προστέθηκαν οι τέσσερις απ’ το ερασιτεχνικό τουρνουά του οποίου οι όμιλοι περιορίσθηκαν σε δύο ) αλλά χωρίς ιδιαίτερο ανταγωνισμό για τους δύο τίτλους ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα.

Η Παναχαϊκή ( που συνέτριψε 7 - 3 τη Ρόδο και έκοψε στο ντέρμπυ με την Προοδευτική στην Πάτρα 12 124 εισιτήρια ) στον πρώτο όμιλο ( όπου ο Πανελευσινιακός τερμάτισε μόλις έκτος ) και η Καβάλα
( του Ρουμάνου Μπέλα Πάλφυ ) στο δεύτερο ήταν ομάδες - μοντέλα, ειδικά η δεύτερη, που πέτυχε 75 γκολ και δέχθηκε μόλις 18
Η Προοδευτική και ο Ολυμπιακός Βόλου έκαναν μεγάλα παιχνίδια, αλλά απλά ήρθαν δεύτεροι πίσω απ’ τους αδιαφιλονίκητους πρωταθλητές. Ωστόσο και οι τέσσερις ομάδες ανέβηκαν στη μεγάλη κατηγορία, καθώς οι Νικαιώτες εκτόπισαν από την Α’ Εθνική τον Απόλλωνα Αθηνών
( με...κλήρωση έπειτα από ισόπαλο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι ) 
και οι Βολιώτες τη Βέροια

Τρεις από τους τέσσερις νεοφώτιστους πραγματοποίησαν ικανοποιητική εμφάνιση.
Ο Ικαρος Αθηνών ( αποτέλεσμα επιτυχούς συγχώνευσης Καλογρέζας, Σαφράμπολης, Ελευθερούπολης και άλλων μικρότερων συλλόγων της Νέας Ιωνίας ) και ο γνωστός Αργοναύτης στον α’ όμιλο και η Α Ε Ορχομενού στο β’ Αντίθετα, ο Μέγας Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης ήταν απογοητευτικός. Ωστόσο δεν υποβιβάσθηκε κανένας σύλλογος. Η πτώση θα ‘ταν φυσικά αναπόφευκτη αν οι πολιτικές συνθήκες της εποχής και το γεγονός ότι ομάδες ισχυρών ανδρών βρισκόταν στην ίδια δυσχερή θέση, δεν έφερναν μια αύξηση των δύο ομίλων σε τρεις κι ως εκ τούτου την παραμονή της Λάρισας, των Χανίων και του Ιωνικού στην Β’ Εθνική «ελέω Ασλανίδη» ( ο πανίσχυρος γενικός γραμματέας αθλητισμού της εποχής )

Να σημειωθεί η παρουσία δύο ακόμη νέων συλλόγων οι οποίοι προήλθαν από αναγκαστικές συγχωνεύσεις, του Α Σ Ρόδου ( όπου ο Διαγόρας εν μία νυκτί σβήστηκε από το χάρτη ) και του Α Σ Φλωρίνης, αντί του Νικηφόρου
συν τις υπόλοιπες δυνάμεις της πόλης

Αναφέρουμε κάποια γνωστά ονόματα που έπαιξαν τότε, όπως αυτά των Γιώργου Δεληκάρη ( ενός από τα μεγαλύτερα ταλέντα που ανέδειξε το Ελληνικό ποδόσφαιρο ) στον Αργοναύτη, Λάκη Νικολάου ( του λαμπρού επιστήμονα και έξοχου διεθνή αμυντικού ) στον Ατρόμητο Αθηνών, του συγχωρεμένου Λάκη Γκλέζου, του Πανουσάκη και του Αντώνη Τζανετουλάκου ( στην Προοδευτική ) του Διονύση Τσάμη ( στον Παναιτωλικό ) του Φουλατσικλή ( στην Καλαμαριά ) του Γιώργου Παράσχου
( στην Καστοριά ) του Στράτου Γιδόπουλου ( στο Βόλο ) του  Κουλουριώτη
( στον Αίαντα ) του Χαράλαμπου ( Μπάμπη ) Μαστρογιάννη ( στον Εθνικό Αστέρα ) του Διακονικολάου ( στη Ρόδο ) του Χρηστου Ρελλάκη ( στα Χανιά ) του Τσιμαχίδη και του Μιχάλη Κωνσταντίνου ( στον Πανελευσινιακό ) των Δημητρη Ρεμούνδου και Χριστοδούλου ( στο Φωστήρα ) του Φερφέρη ( στη Δόξα Δράμας )
Επαιξαν ακόμα οι Μπένσης, Σπετσαρίας, Καλλής και Νικολακάκος ( Προοδευτική ) Μύλλερ ( Ατρόμητος Πειραιά ) Γιωργος Δέδες ( Καλαμάτα ) Ράλλης και Μπεχράκης
( Ιωνικός ) Τζίνης, Γιακάλογλου, Καϊμάκης και Καραηλιού ( Ολυμπιακος Βόλου ) Ντάνος ( Ορχομενός ) Φωτίδης ( Ξάνθη ) Αγγελος Πανόπουλος και Λάζος
( Φωστήρας ) Τρουμπούκης ( Λάρισα ) Λεβέντης ( Μακεδονικός ) Βάγιας, Μαχαιρίδης, Τάτσης, Αβραμίδης
και  Καραγιαννίδης ( Καβάλα ) Κεσίδης ( Καστοριά ) Κωστίδης
( Εδεσσαϊκός )  Χρυσαφίδης ( Αλεξανδρούπολη ) Γούνης και Φιλιππίδης ( Ικαρος ) Ευάγγελος Παππάς ( Αργοναύτης )

Ο Δαβουρλής πρώτευσε στους σκόρερ του α’ ομίλου ( 34 τέρματα ) και ο Πλατωνίδης του Ορχομενού στο β’ ( 26 γκολ )

1968 /69

Southern Group

                               PaP PrP FoT Kal PAS PaE PaA AtA Ika AtP Arg EtA AOK Rod AiS Lev IoN Cha
 1 Panachaiki GE Patras     XXX 1:2 3:1 1:0 1:0 3:1 6:0 1:0 6:1 1:0 1:1 4:2 2:1 7:3 2:0 1:0 1:1 3:1
 2 Proodeftiki Pireas         1:1 XXX 2:0 4:2 2:0 2:1 1:0 0:0 1:0 2:0 1:1 0:2 2:0 2:1 2:0 2:1 0:0 2:0
 3 APO Fostiras Tavros     2:3 1:3 XXX 2:1 0:0 0:0 1:0 4:2 3:2 3:0 3:0 5:1 4:0 0:0 2:0 1:0 1:0 1:1
 4 AO Kalamata              0:0 1:0 2:1 XXX 3:1 2:0 3:0 1:0 0:0 1:1 1:0 1:1 2:0 2:1 1:0 1:0 2:1 4:1
 5 PAS Jiannina            1:1 1:1 1:0 4:1 XXX 3:1 2:1 1:0 2:1 2:0 2:1 1:1 2:0 1:0 1:1 1:0 2:0 2:1
 6 Panelefsiniakos Elefsina   2:0 1:3 2:0 1:0 3:1 XXX 0:0 4:2 5:1 1:1 0:3 1:1 5:0 2:1 1:0 1:1 2:0 4:1
 7 Panaitolikos Agrinio       1:2 1:0 4:1 2:2 3:1 0:0 XXX 0:0 2:1 1:0 2:0 2:1 3:1 5:2 2:0 0:1 6:0 3:1
 8 Atromitos Peristeri        1:1 3:3 1:0 2:1 3:1 1:1 1:0 XXX 3:2 3:2 1:3 1:3 0:2 3:1 0:1 1:0 5:1 4:0
 9 Ikaros Athinas             2:3 1:3 1:0 0:0 0:0 1:1 3:1 3:1 XXX 2:0 2:1 1:2 2:0 3:0 3:0 0:0 3:1 2:1
10 Atromitos Pireas           1:0 0:1 1:0 2:1 1:0 1:0 0:0 2:0 0:0 XXX 2:2 0:0 1:0 1:1 1:1 1:0 1:1 3:2
11 Argonaftis Pireas          1:3 4:1 0:2 2:0 0:1 2:1 2:0 1:2 1:1 1:1 XXX 2:1 2:2 1:1 1:1 0:0 0:0 4:1
12 Ethnikos Asteras Kaisariani 0:1 1:2 1:2 1:1 2:0 0:0 0:0 1:1 2:1 2:1 4:1 XXX 1:0 0:0 2:0 0:1 0:0 2:0
13 AO Korinthos             4:2 1:1 2:2 0:0 2:1 2:0 0:0 1:0 1:1 0:0 2:3 3:0 XXX 1:0 1:0 1:0 2:0 5:0
14 APS Rodos               0:1 1:1 0:0 2:0 1:2 2:3 4:2 1:1 1:0 2:0 1:0 1:1 1:0 XXX 3:0 1:0 0:0 1:0
15 Aiantas Salaminas          1:0 2:3 0:0 0:0 1:0 1:0 1:0 1:0 1:1 2:0 2:1 3:1 2:1 0:0 XXX 1:1 1:1 0:1
16 AE Levadiakos            0:0 1:0 2:2 0:0 1:0 2:1 2:0 0:0 0:0 1:1 0:0 1:0 0:1 0:1 3:0 XXX 0:0 3:0
17 Ionikos Nikeas             1:2 0:0 0:0 1:0 2:1 0:0 1:2 0:2 2:2 0:0 0:1 3:0 2:0 1:0 0:0 2:1 XXX 2:1
18 A E Chanion Kriti         1:4 1:0 0:1 0:0 3:2 0:0 0:2 2:2 0:1 2:2 1:0 2:1 2:1 1:1 2:0 1:1 1:0 XXX

Βαθμολογια
:
 1 Panachaiki GE Patras           85  34  22- 7- 5  68:33 +35 ++
 2 Proodeftiki Pireas               81  34  19- 9- 6  50:30 +20 ++
 3 APO Fostiras Tavros Athina    71  34  14- 9-11  45:35 +10
 4 A O Kalamata                    71  34  13-11-10  36:31 + 5
 5 PAS Jiannina                  70  34  15- 6-13  40:38 + 2
 6 Panelefsiniakos Elefsina         69  34  12-11-11  45:37 + 8
 7 GSF Panaitolikos Agrinio      69  34  14- 7-13  45:40 + 6
 8 APS Atromitos Peristeri       67  34  12- 9-13  46:45 + 1
 9 Ikaros Athinas                   67  34  11-11-12  44:44 =
10 Atromitos Pireas                 66  34   9-14-11  27:35 + 8
11 Argonaftis Pireas                65  34  10-11-13  42:43 - 1
12 A O  Ethnikos Asteras Kaisariani 65  34  10-11-13  37:42 - 5
13 A O  Korinthos                   65  34  12- 7-15  37:43 - 6
14 APS Rodos                     65  34  10-11-13  35:41 - 6
15 Aiantas Salaminas                65  34  11- 9-14  23:36 -13
16 A E Levadiakos Livadias         64  34   9-12-13  22:21 + 1
17 Ionikos Nikeas                   62  34   7-14-13  23:39 -16
18 A E Chanion Kritis              57  34   8- 7-19  31:63 -32

Northern Group

                               AOK OlV DoX ApK Lam NiV Koz Ede Flo Kas AnJ MaT EtA Orc ArP AEL AOX MAT
 1 A O Kavala                XXX 1:0 1:0 4:0 2:0 1:1 4:0 3:0 4:1 7:0 3:0 2:1 6:1 2:0 5:0 1:0 3:0 5:0
 2 Olympiakos Volos           0:0 XXX 1:0 1:0 1:0 2:0 4:2 1:0 2:0 1:0 4:0 3:1 4:0 2:1 3:1 1:0 5:0 2:1
 3 A S Doxa Dramas           0:0 2:0 XXX 0:0 1:1 2:0 2:0 0:0 1:0 1:0 2:0 2:0 2:1 5:0 1:0 3:1 2:2 4:0
 4 Apollonas Kalamarias       1:0 1:0 4:1 XXX 0:0 2:1 1:0 1:1 1:0 2:0 0:0 1:0 2:0 3:0 6:1 3:0 2:0 2:1
 5 A O Lamias                1:2 0:0 1:1 3:1 XXX 2:0 1:0 2:1 0:0 3:1 2:0 1:0 2:0 4:2 3:0 3:2 4:0 4:1
 6 G S Niki Volos            1:2 2:1 2:1 1:1 3:0 XXX 3:1 1:0 0:1 1:0 3:1 2:1 1:0 1:0 2:0 1:0 3:0 1:0
 7  F S Kozani                2:1 0:0 0:0 1:0 2:1 0:0 XXX 1:1 2:1 3:1 1:0 1:0 1:0 1:0 1:0 3:0 2:1 1:0
 8 A O Edessaikos Edessa     1:1 3:0 0:0 0:0 2:1 0:0 2:0 XXX 1:0 2:1 1:0 1:0 1:0 3:3 0:0 4:2 2:0 3:1
 9  A E Florinas              0:0 3:2 2:1 2:1 1:1 1:1 2:1 0:0 XXX 2:0 1:0 1:1 2:1 5:2 2:1 2:0 1:0 2:0
10 A E Kastoria              2:1 1:1 0:0 2:2 1:0 1:0 0:0 3:2 1:0 XXX 1:0 0:1 1:1 3:1 0:2 2:1 2:1 0:1
11 A S Anajennisi Jiannitson 0:2 0:1 1:0 1:1 5:2 1:1 3:1 4:2 3:0 1:0 XXX 2:1 3:1 4:1 2:1 3:1 2:1 3:0
12 Makedonikos Thessaloniki   1:0 1:2 3:1 1:1 0:0 2:0 1:1 2:1 3:1 6:0 2:2 XXX 3:1 1:3 1:2 0:0 5:0 3:0
13 Ethnikos Alexandroupolis   1:1 3:1 3:1 1:0 3:0 1:3 3:2 1:0 3:0 0:0 1:1 1:0 XXX 1:1 1:0 1:0 2:1 1:0
14 A E Orchomenos            1:4 1:1 0:2 2:2 0:1 4:0 4:1 3:2 2:0 1:1 4:3 0:1 2:1 XXX 4:1 1:1 4:3 3:1
15 Aris Ptolemaidas           2:1 1:0 0:2 1:0 0:2 0:2 1:0 0:0 1:1 0:0 1:1 1:1 0:0 2:1 XXX 2:1 3:0 2:0
16 A E Larisa                0:1 1:3 0:1 1:0 0:1 1:0 1:0 5:0 2:0 1:0 2:0 2:2 1:0 5:1 2:0 XXX 1:1 2:0
17 A O Xanthi                1:4 0:2 1:0 1:1 2:0 2:2 1:1 1:0 1:0 3:1 3:1 1:1 2:1 2:1 2:1 2:1 XXX 1:0
18  Megas Alexandros Thessaloniki   0:1 1:2 0:1 1:3 1:4 2:0 1:1 1:0 1:0 1:1 3:1 1:0 2:2 0:1 0:1 1:0 1:0 XXX

Βαθμολογια:

 1 A O Kavala                      86  34  23- 6- 5  75:18 +57 ++
 2 Olympiakos Volos                 81  34  21- 5- 8  53:27 +26 ++
 3 A S Doxa Dramas                 75  34  16- 9- 9  44:24 +20
 4 Apollon Kalamarias Thessaloniki  75  34  15-11- 8  45:28 +17
 5 A O Lamias                      75  34  17- 7-10  50:35 +15
 6 G S Niki Volos                  73  34  16- 7-11  39:33 + 6
 7 F S Kozani                      68  34  13- 8-13  33:40 - 7
 8 A O Edessaikos Edessa           67  34  11-11-12  36:38 - 2
 9 A E Florinas                    67  34  13- 7-14  34:40 - 6
10 A S Anajennisi Jiannitson       66  34  13- 6-15  48:50 - 2
11 Makedonikos Neas Efkarpias Thessaloniki  65  34  11- 9-14  46:37 + 9
12 Ethnikos Alexandroupolis         65  34  12- 7-15  37:46 - 9
13 A E Orchomenos                  62  34  11- 6-17  54:69 -15
14 A O Xanthi                      62  34  11- 6-17  36:61 -25
15 Aris Ptolemaidas                 62  34  11- 7-16  28:47 -19    (-1 point)
16 A E Kastoria                    61  34   9- 9-16  26:49 -17
17 A E Larisa                      60  34  11- 4-19  37:43 - 6
18 Megas Alexandros Thessaloniki    53  34   8- 3-23  23:57 -34

Relegated from First Division:
 Apollonas Athinas
   A S Veria
   A E Trikala
   A S Chalkida
Promoted to First Division:
   Panachaiki G E Patras
   A O Kavala
   Proodeftiki Pireas
   Olympiakos Volos
Relegated to Regional Level:
   none
Promoted to 2nd Division:
   GAS Anajennisis Artas
   G S Kallithea Athina
   A O Koropiou Athinas
   A O Kerkyras
   APS ( A O) Patras
   G S Panaigialios Aigio
   A O Pannafpliakos Nafplion
   A O Panarkadikos Tripoli
   PAS Irodotos Neas Alikarnasou Kritis
   PAS Preveza
   A O Spartis "O Leonidas"
   Anajennisis Karditsas
   Apollonas Mytilinis Lesvos
   A O Thivas
   A O Kilkisiakos Kilkis
   PAS Panthrakikos Komotini
   Orestis Orestiada
   Thermaikos Thermis Thessaloniki ( re - estabilished  )




Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου