Δευτέρα, 19 Μαρτίου 2012

Η Μίλαν κατακτά το Κύπελλο Πρωταθλητριών μετά από 20 χρόνια

Κύπελλο πρωταθλητριών Ευρωπης 1988 - 1989
Το κύπελλο πρωταθλητριών της περιόδου 1988 - 1989 ήταν το τριακοστό τέταρτο από την καθιέρωση του θεσμού
Το κατέκτησε η Μίλαν για τρίτη φορά στην ιστορία της κερδίζοντας στον τελικό τη Στεάουα Βουκουρεστίου με σκορ 4 - 0,.,
Ο τελικός πραγματοποιήθηκε στις 24 Μαΐου, στη Βαρκελώνη και τον παρακολούθησαν 97,000 θεατές

τα αποτελέσματα της διοργάνωσης:

Πρώτος γύρος
 
Αϊντχόβεν  Χωρίς αντίπαλο – – –
Πόρτο  –  HJK Ελσίνκι 3–0 0–2
Γκόρνικ Ζάμπρζε  –  Ζενές Ες 3–0 4–1
Ρεάλ Μαδρίτης  –  Μος 3–0 1–0
Χόνβεντ  –  Σέλτικ 1–0 0–4
Δυναμό Βερολίνου  –  Βέρντερ Βρέμης 3–0 0–5
Λέφσκυ Σόφιας  –  Μίλαν 0–2 2–5
Ντάνταλκ ΦΚ  –  Ερυθρός Αστέρας 0–5 0–3
Σπάρτανς  –  Σ Κ Τίρανα 2–1 0–2
Πεζοπορικός Λάρνακας  –  ΙΦΚ Γκέτεμποργκ 1–2 1–5
Σπάρτα Πράγας  –  Στεάουα Βουκουρεστίου 1–5 2–2
Σπαρτάκ Μόσχας  –  Γκελντοράν 2–0 1–1
Κλαμπ Μπρυζ  –  Μπρόντμπι 1–0 1–2
Βαλούρ  –  Α Σ Μονακό 1–0 0–2
Λάρισα  –  Νοσσατέλ Ξαμάξ 2–1 1–2
Ραπίντ Βιέννης  –  Γαλατα Σεράυ 2–1 0–2

Δεύτερος γύρος
 
Αϊντχόβεν  –  Πόρτο 5–0 0–2
Γκόρνικ Ζάμπρζε  –  Ρεάλ Μαδρίτης 0–1 2–3
Σέλτικ  –  Βέρντερ Βρέμης 0–1 0–0
Μίλαν  –  Ερυθρός Αστέρας 1–1 1–1
Σ Κ Τίρανα  –  ΙΦΚ Γκέτεμποργκ 0–3 0–1
Στεάουα Βουκουρεστίου  –  Σπαρτάκ Μόσχας 3–0 2–1
Κλαμπ Μπρυζ  –  Α Σ Μονακό 1–0 1–6
Νοσσατέλ Ξαμάξ  –  Γαλατα Σεράυ 3–0 0–5

Προημιτελική φάση

Αϊντχόβεν  –  Ρεάλ Μαδρίτης 1–1 1–2
Βέρντερ Βρέμης  –  Μίλαν 0–0 0–1
ΙΦΚ Γκέτεμποργκ  –  Στεάουα Βουκουρεστίου 1–0 1–5
Α Σ Μονακό  –  Γαλατα Σεράυ 0–1 1–1

Ημιτελική φάση
  
Ρεάλ Μαδρίτης  –  Μίλαν 1–1 0–5
Στεάουα Βουκουρεστίου  –  Γαλατα Σεράυ 4–0 1–1

Τελικός 24 Μαΐου 1989

Μίλαν  4 – 0  Στεάουα Βουκουρεστίου Καμπ Νου, Βαρκελώνη
Θεατές: 97, 000  Ρουντ Γκούλιτ  18'  39' Μάρκο Βαν Μπάστεν  27'  47'


Champions Cup 1988 - 1989
First Round
Berliner FC Dynamo       GDR  SV Werder Bremen         FRG   3 -0  0- 5 
Sparta Prague            Tch  Steaua Bucharest         Rom   1 -5  2- 2 
Real Madrid              Esp  Moss FK                  Nor   3 -0  1- 0 
Pezoporikos ( Larnaca )    Cyp  IFK Gothenburg           Swe   1 -2  1 -5 
Club Brugge KV           Bel  Brondby IF               Den   1 -0  1 -2*
FC Porto                 Por  HJK ( Helsinki )           Fin   3 -0  0 -2 
SK Rapid Vienna          Aut  Galatasaray              Tur   2 -1  0 -2 
Spartak Moscow           URS  Glentoran                Nir   2 -0  1 -1 
FC Vitosha ( Sofia )       Bul  AC Milan                 Ita   0 -2  2 -5 
Hamrun Spartans          Mlt  17 Nentori ( Tirane )      Alb   2 -1  0 -2 
Gornik Zabrze            Pol  La Jeunesse D' Esch       Lux   3 -0  4 -1 
Larissa                  Gre  Neuchatel Xamax          Sui   2 -1  1 -2  0 -3 penalty
Honved                   Hun  Celtic                   Sco   1 -0  0 -4 
Dundalk                  Irl  Red Star ( Belgrade )      Yug   0 -5  0 -3 
Valur ( Reykjavik )        Isl  AS Monaco                Fra   1 -0  0 -2 
Bye: PSV (Eindhoven)        
Second Round
Celtic                   Sco  SV Werder Bremen         FRG   0 -1  0 -0 
AC Milan                 Ita  Red Star ( Belgrade )      Yug   1 -1  1 -1   4 -2 penalty
Neuchatel Xamax          Sui  Galatasaray              Tur   3 -0  0 -5 
PSV ( Eindhoven )          Ned  FC Porto                 Por   5 -0  0 -2 
Steaua Bucharest         Rom  Spartak Moscow           URS   3 -0  2 -1 
17 Nentori ( Tirane )      Alb  IFK Gothenburg           Swe   0 -3  0 -1 
Club Brugge KV           Bel  AS Monaco                Fra   1 -0  1 -6 
Gornik Zabrze            Pol  Real Madrid              Esp   0 -1  2 -3 
Quarter - Finals
IFK Gothenburg           Swe  Steaua Bucharest         Rom   1 -0  1- 5 
PSV ( Eindhoven )          Ned  Real Madrid              Esp   1 -1  1 -2   aet
AS Monaco                Fra  Galatasaray              Tur   0 -1  1 -1x
SV Werder Bremen         FRG  AC Milan                 Ita   0 -0  0 -1 
x 2nd leg in Cologne
Semi - Finals
Steaua Bucharest         Rom  Galatasaray              Tur   4 -0  1 -1x
Real Madrid              Esp  AC Milan                 Ita   1 -1  0 -5 
x 2nd leg in Izmir
Final, Nou Camp Stadium, Barcelona 24 May 1989 att 97, 000
AC Milan                 (3) 4  Steaua Bucharest         (0) 0
17' 1 - 0  M: Gullit
26' 2 - 0  M: Van Basten
38' 3 - 0  M: Gullit
46' 4 - 0  M: Van Basten
AC Milan ( trainer Sacchi )
    G, Galli, Tassotti, Costacurta ( F, Galli 74' ) Baresi, Maldini, Colombo,
    Rijkaard, Ancelotti, Donadoni, Gullit ( Virdis 60' ) Van Basten
Steaua Bucharest ( trainer Iordanescu )
    Lung; Iovan, Petrescu, Bumbescu, Ungureanu, Hagi, Stoica, Minea,
    Rotariu ( Balint 46' ) Lacatus, Piturca
Referee: Tritschler ( West Germany )


7 -9- 1988 AE Larissa ( Gre )  2 - 1 Xamax Neuchâtel ( Sui )
 Giorgos Agoroyiannis 5' Giorgos Mitsibonas 90' Heinz Hermann 59'
5 -10- 1988 Xamax Neuchâtel ( Sui )   2 - 1 AE Larissa ( Gre ) aet, 3 - 0 penalty
 Robert Lei Ravello 62' penalty Robert Luthi 70' Vasilis Karapialis 58'



7 September 1988
Vitosha  0–2  Milan 
1988 -10- 6
Milan  5 – 2  Vitosha
1988 -10- 26
Milan  1 – 1  Red Star Belgrade
1988 -11- 9
Red Star Belgrade  1 – 0  Milan
The game was abandoned in 65th minute with the score 1 - 0 because of dense fog and low visibility. The game was replayed from the beginning the next day at 3 p m. with the same starting line - ups, with the exception of Milan players Pietro Paolo Virdis and Carlo Ancelotti; Virdis had been sent off in the abandoned match, while Ancelotti picked up his second yellow card of the competition, meaning that he had to sit out a match
1988 -11- 10
Red Star Belgrade  1 – 1 ( aet )  Milan
Penalties  
Stojković
Prosinečki
Savićević
Mrkela  2 – 4  Baresi
van Basten
Evani
Rijkaard 
1989 -3- 1
Werder Bremen  0 – 0  Milan
1989 -3- 15
Milan  1 – 0  Werder Bremen
1989 -4- 5
Real Madrid  1 – 1  Milan
1989 -4- 19
Milan  5 – 0  Real Madd

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου