Πέμπτη, 22 Μαρτίου 2012

Πρωταθλημα Β΄Εθνικής 2002 - 2003 ολοι οι αγωνες

Το πρωτάθλημα Β΄Εθνικής 2002 - 2003 διεξήχθη σε έναν όμιλο των 16 ομάδων. Στην Α΄ Εθνική ανέβηκαν απευθείας δυο ομάδες, ενώ η τρίτη διεκδίκησε την άνοδο σε αγώνα διαβάθμισης. Στη Γ΄ Εθνική υποβιβάστηκαν απευθείας δυο ομάδες και μία ακόμα έπειτα από αγώνα διαβάθμισης. Στο πρωτάθλημα Β΄Εθνικής 2002 - 2003 υπήρξαν και πάλι καινοτομίες σε σχέση με το προηγούμενο του 2001 - 2002 όσον αφορά τις διαδικασίες της προαγωγής και του υποβιβασμού, όπου ξεθάφτηκε το παλιό σύστημα των αγώνων διαβάθμισης με άλλο όνομα ( μπαράζ ή πλαιη - οφφ ) Επίσης, στο πρωτάθλημα προέκυψαν και εξωαγωνιστικές περιπέτειες, εξαιτίας της οικονομικής αδυναμίας κάποιων ομάδων να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους

Στην Α΄Εθνική ανέβηκαν οι δυο πρώτες ομάδες, ενώ η τρίτη διεκδίκησε χωρίς επιτυχία την ανοδό της σε αγώνα διαβάθμισης από τον 14ο της Α΄ Εθνικής. Παρομοίως, υποβιβάστηκαν οι δύο τελευταίες ομάδες ( 15η και 16η )
ενώ η 14η Α Ο Καβάλα υποβιβάστηκε αφού ητήθηκε στον αγώνα διαβάθμισης από την 3η ομάδα της Γ΄Εθνικής

Στα αξιοσημείωτα είναι πως υποβιβάστηκαν ο Παναιγιάλειος Γ Σ

και ο Αθηναϊκός Α Σ., αν και συγκέντρωσαν 34 βαθμους, δηλαδή περισσότερους
από τη 12η ΑΣ Κασσάνδρας. Ομως, τιμωρήθηκαν λόγω οφειλών προς τους ποδοσφαιριστές τους με -3 βαθμούς ανά αγώνα, δηλαδή συνολικά με
( - 3) Χ 30 = ( - 90) βαθμους. Για παρόμοια αιτία, δηλαδή λόγω χρεών, πριν από την έναρξη της επόμενης σαιζόν αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός Βόλου και τη θέση του πήρε η συμπολίτισσά του Νίκη Βόλου, ως επιλαχούσα της Γ΄Εθνικής.

Ομάδες ( 16)

Πρωταθλήτρια: Α Ο Χαλκηδωνα Νήαρ Ηστ, άνοδος στην Α΄ Εθνική
Δευτεραθλητής: Πανηλειακός, άνοδος στην Α΄ Εθνική
Διαβάθμιση ανόδου στην Α: Απόλλων Καλαμαριάς, απέτυχε να ανεβεί κατηγορία
Υποβιβασμός ( 3): Παναιγιάλειος Γ Σ., Αθηναϊκός Α Σ., Α Ο Καβάλα
( ηττήθηκε στον αγώνα διαβάθμισης )

Υποβιβασμός από Α΄ Εθνική (2 ): Παναχαϊκή, ΠΑΣ Γιάννινα
Ανοδος από Γ΄Εθνική (3 ): Ποσειδών Νεων Πόρων, Εργοτέλης Ηρακλείου, Λεβαδειακός ( έπειτα από διαβάθμιση )

Πρώτοι σκόρερ

21 γκολ: Γιώργος Ζαχαρόπουλος ( Χαλκηδωνα )
15 γκολ: Γιάννης Θωμαΐδης ( Πανηλειακός )
Θωμάς Τρούπκος ( Απόλλων Καλαμαριάς ).

Βαθμολογία  ( 30 αγώνες )
 
1 Α Ο Χαλκηδωνα Νήαρ Ηστ 65 β 61 - 20
2 Πανηλειακός 60 β 43 - 25
3 Απόλλων Καλαμαριάς 59 β 38 -19
4 Φωστήρας Ταύρου 45 β 34 - 27
5 Εθνικός Αστέρας 44 β 36 - 32
6 Α Ο Κέρκυρα 44 β 31 - 23
7 Π Σ Καλαμάτα 40 β 29 - 22
8 Απόλλων Σμύρνης 39 β 40 - 43
9 Ατρόμητος Αθηνών 37 β 30 - 33
10 Πανσερραϊκός 36 β 33 - 41
11 ΑΟ Πατραϊκός 36 β 28 - 32
12 ΑΣ Κασσάνδρα 33 β 27 - 36
13 Ολυμπιακός Βόλου* 31 β 25 - 43
14 Α Ο Καβάλα 16 β 21 - 58
15 Παναιγιάλειος Γ Σ** - 56 β ( -90 )** 31 - 42
16 Αθηναϊκός Α Σ ** - 56 β ( -90 )** 30 - 41

*Ο Ολυμπιακός Βόλου, πριν ξεκινήσει η επόμενη σαιζόν, αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα λόγω χρεών. Τη θέση του στην κατηγορία πήρε η Νίκη Βόλου, ως επιλαχούσα της Γ΄ Εθνικής
**Ο Παναιγιάλειος και ο Αθηναϊκός ενώ είχαν τερματίσει στη 12η θέση με 34 βαθμους, τιμωρήθηκαν λόγω οφειλών προς τους ποδοσφαιριστές τους με - 3 βαθμούς ανά αγώνα, δηλαδή συνολικά με ( -90 ) βαθμους και υποβιβάστηκαν

Αγώνες διαβάθμισης

Για μια θέση στην Α΄Εθνική:

Επαιξαν σε ουδέτερο γήπεδο η 14η ομάδα της Α΄ με την 3η της Β΄ δηλαδή ο Ιωνικός Νικαίας και ο Απόλλων Καλαμαριάς.
Επικράτησε ο Ιωνικός και παρέμεινε στην κατηγορία
ΕΑΚ Βόλου 1 Ιουνίου 2003: Ιωνικός Νικαίας - Απόλλων Καλαμαριάς: 2 - 1
( Ροντρίγκεζ 47΄ 77΄ - Αντρέ 76΄ )

Για μια θέση στη Β΄Εθνική:

Επαιξαν σε ουδέτερο γήπεδο η 14η ομάδα της Β΄ με την 3η της Γ΄ δηλαδή ο Α Ο Καβάλα και ο Λεβαδειακός. Επικράτησε ο Λεβαδειακός και ανέβηκε κατηγορία.
Στάδιο Αλκαζάρ, 8 Ιουνίου 2003: Α Ο Καβάλα - Λεβαδειακός: 1 - 2 ( παράταση )

2002/ 2003
                             Ath ApS ApK Atr Eth Kav Kal Kas Ker OlV Aig Pyr Ser Pat Fos Cha
 1 A S Athinaikos          XXX 1:0 0:1 1:0 0:3 1:1 0:0 1:1 0:0 4:1 1:1 1:0 2:4 5:2 1:1 0:4
 2  G S Apollon Smyrni      2:3 XXX 2:1 5:4 3:1 2:1 3:2 2:0 0:0 2:1 2:3 0:1 2:1 0:0 0:1 1:1
 3 Apollon Thessaloniki     1:0 0:0 XXX 1:0 1:0 2:0 0:3 2:0 1:0 4:0 1:0 2:1 4:2 1:0 0:0 2:1
 4 APS Atromitos Athina  1:0 1:0 1:1 XXX 1:1 1:0 1:1 3:0 0:0 0:1 0:0 0:0 1:0 1:1 0:1 0:4
 5 AGO Ethnikos Asteras  1:2 0:1 2:2 3:6 XXX 1:0 1:0 4:1 1:0 3:0 3:2 0:0 1:1 1:2 1:1 0:0
 6 AO Kavala              0:1 1:1 0:1 1:2 1:0 XXX 3:2 1:1 0:3 1:3 0:2 1:2 0:1 3:2 0:4 1:4
 7 PS Kalamata            3:0 0:0 0:0 0:0 2:0 2:0 XXX 1:1 0:0 2:0 2:1 4:1 0:0 1:0 1:0 0:1
 8 AE Kassandra           2:0 4:2 0:2 3:0 0:0 1:0 2:0 XXX 1:2 1:0 2:0 0:2 0:2 1:1 0:1 1:1
 9 AO Kerkyra             1:0 3:1 0:0 0:0 0:1 1:3 0:0 1:0 XXX 2:1 5:2 2:0 4:2 2:0 0:0 1:1
10 Olympiakos Volos    0:0 2:0 1:0 1:0 2:3 2:1 1:1 0:0 1:2 XXX 0:0 0:1 1:0 1:2 1:0 0:2
11 GS Panaigialeios       0:0 1:1 1:3 0:1 1:0 3:0 1:1 2:0 3:0 2:0 XXX 0:2 1:0 1:0 1:1 1:3
12 Paniliakos A O          3:3 4:3 1:0 1:0 1:0 2:0 2:0 1:1 1:0 1:2 2:1 XXX 2:0 1:0 3:0 1:0
13 Panserraikos M GS      2:1 2:3 1:1 2:1 0:1 1:1 1:0 0:2 1:0 1:0 3:0 2:5 XXX 0:0 0:1 1:3
14 Patraikos A O           2:0 0:0 0:2 1:2 1:1 3:0 0:0 2:0 0:0 2:1 2:0 1:0 2:3 XXX 2:0 0:1
15 A PO Fostiras          2:0 3:1 0:0 2:1 1:2 3:1 1:1 2:2 2:2 3:1 3:0 1:1 0:0 0:0 XXX 0:2
16 A O Chalkidona          2:2 1:1 3:2 2:2 0:1 4:0 2:0 1:0 1:0 3:1 4:1 1:1 2:0 4:0 3:0 XXX

 1 A O. Chalkidona Near - East Pireas   65    30    19- 8- 3   61:20 +41 ++  Promoted
 2 A O Paniliakos Pyrgos             60    30    18- 6- 6   43:25 +18 ++  Promoted
 3 M G S Apollon Kalamaria           59    30    17- 8- 5   38:19 +19 (1)
 4 A P O Fostiras Tavros Athina      45    30    11-12- 7   34:27 + 7
 5 A GO Ethnikos Asteras Kaisariani 44    30    12- 8-10   36:32 + 4    [6 2-0-0 2:0]
 6 A O Kerkyra                       44    30    11-11- 8   31:23 + 8    [0 0-0-2 0:2]
 7 P S Kalamata                      40    30     9-13- 8   29:22 + 7
 8 G S Apollon Smyrni Athina          39    30    10- 9-11   40:43 - 3
 9 A P S Atromitos Peristeri Athina 37    30     9-10-11   30:33 - 3
10 Panserraikos M GS  Serres         36    30    10- 6-14   33:41 - 8     [4 1-1-0 3:2]
11 Patraikos A O Patra               36    30     9- 9-12   28:32 - 4     [1 0-1-1 2:3]
12 A E Kassandra Kassandria          33    30     8- 9-13   27:36 - 9
13 A O Olympiakos - Iraklis Volos      31    30     9- 4-17   25:43 -18
14  AO Kavala                        16    30     4- 4-22   21:58 -37     Relegation Play -Out (2)
15 G S Panaigialeios Aigio          -56    30     9- 7-14   31:42 -11 --  Relegated (3)
16 A S Athinaikos Vyronas Athina      -56    30     8-10-12   30:41 -11 --  Relegated (3)

    Notes:
(1) Promotion - Relegation Play - off:
 [Volos 1 -6- 2003 Ethniko Stadio]
    Ionikos Nikaia - Apollon Kalamaria 2 - 1
    47' Rodriguez 1 - 0 76' Andre 1 - 1 77' Rodriguez 2 - 1
(2) Play - out for Relegation/ Promotion in Division 2:
    A O Kavala - A P O Levadiakos 1 - 2
(3) Panaigialios and Athinaikos had 3 points deducted for every
game they played ( 30 x3 = 90  )
    For the same reason as PAS Giannina [Division 1] i.e. having debts to former players
    TOP - SCORERS
   21 Georgios Zacharopoulos ( Chalkidona ) ( 6 Penaltys )
    15 Ioannis Thomaidis ( Paniliakos )
    15 Thomas Troupkos ( Kalamaria ) ( 3 Penaltys )
    13 Dusan Jovanovic ( Panserraikos ) ( 1 Penaltys )
    10 Sergio Rozales ( Fostiras ) ( 2 Penaltys )
    10 Andreas Androutsos ( Patraikos )
     9 Georgi Georgiev ( Apollon Athina )
     9 Pantelis Kolliakos ( Ethnikos Asteras )
     8 Alexandros Gavrilopoulos ( Atromitos )
     8 Fanouris Goundoulakis ( Kalamata )
     7 Paolo Combayasi ( Chalkidona )
     7 Stelios Kozanidis ( Chalkidona )
     7 Dimosthenis Manousakis ( Chalkidona )
     7 Dimitris Orfanos ( Kavala ) ( 2 Penaltys )
     6 Milos Dabic ( 1 Penaltys )
Relegated from 1st Division:
Panachaiki G E Patra
P A S Giannina
Promoted to 1st Division:
Chalkidona Near - East Pireas
Paniliakos A O Pyrgos
Relegated to Third Division:
A O Kavala
G S Panaigialeios Aigio
A S Athinaikos Vyrona Athina
Promoted to Second Division:
A E  Poseidonas Neon Poron Pieria
G S Ergotelis Iraklion Kriti
A P O Levadeiakos Livadias


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου