Παρασκευή, 9 Μαρτίου 2012

ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Ληγκ 2009 - 2010 ολοι οι αγωνες

Το Γιουρόπα Ληγκ της περιόδου 2009 - 2010 ήταν η πρώτη διοργάνωση του Γιουρόπα Ληγκ, της διοργάνωσης που διαδέχτηκε το κύπελλο ΟΥΕΦΑ,  Κυπελλούχος αναδείχθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης κερδίζοντας στον τελικό τη Φούλαμ με 2 - 1 στην παράταση

ολα τα αποτελέσματα της διοργάνωσης

1ος προκριματικός γύρος •  •  •  • •  • •  • •  •

Σουτιέτσκα  –  MTZ 1–1 1–2 ( παρατασις )
Λάχτι  –  Δυναμό Τιράνων 4–1 0–2
Γκρεβενμάχερ  –  Βέτρα 0–3 0–3
ΝΣΙ Ρούναβικ  –  Ρόζενμποργκ 0–3 1–3
Χαλάντας  – (ε)  Ιρτις 1–0 1–2
Σλίγκο Ρόβερς  –  Βλάζνια Σκόντερ 1–2 1–1
Ολυμπι Ρουστάβι  –  Β36 Τόρσαβν 2–0 2–0
Ανόρθωση Αμμοχώστου  –  Κάερζενγκ 5–0 2–1
Σλάβεν Μπελούπο  –  Μπιρκινκάρα 1–0 0–0
Ζίμπρου Κισινάου  –  Οκζετπες 1–2 2–0
Λίσμπουρν  –  Ζεσταφόνι 1–5 0–6
Χέλσινμποργκς  –  MIKA 3–1 1–1
Βαλέττα  –  Kεφλαβικ 3–0 2–2
Ντυναμπουργκ  –  ΦΚ Νομ 2–1 0–0
Μπουντούτσνοστ  –  Πολωνια Βαρσοβίας 0–2 1–0
Νάρβα Τρανς  –  Ρούνταρ 0–3 1–3
Μάδεργουελ  –  Λιανέλι 0–1 3–0
Μπάνατς  –  Σιρόκι Μπρίγιετς 1–0 0-2
Σπάρτακ Τρνάβα  5–2  Ιντερ Μπακού 2–1 3–1
Δυναμό Μινσκ  –  Renova 2–1 1–1
Ράντερς  –  Λίνφηλντ 4–0 3–0
ΦΚ Ζακάταλα  –  Μπνέη Γεχούντα 0–1 0–3
Φραμ  4–2  Νιου Σαιντς ΦΚ 2–1 2–1

2ος προκριματικός γύρος •  •  •  • •  • •  • •  •
   
Ρόζενμποργκ  –  Καραμπάχ 0–0 0–1
Ζίμπρου Κισινάου  –  Πάκος Ντε Φερέιρα 0–0 0–1
Ντογκάνα  –  Πολωνια Βαρσοβίας 0–1 0–4
Στουρμ Γκρατς  –  Σιρόκι Μπρίγιετς 2–1 1–1
Βασιλεία  –  ΦΚ Σάντα Κολόμα 3–0 4–1
ΦΚ Χόνκα  –  Μπάνγκορ Σίτυ 2–0 1–0
ΜΣΚ Ζίληνα  –  Ντάτσια Κισινάου 2–0 1–0
Ανόρθωση Αμμοχώστου  –  ΟΦΚ Πέτροβατς 2–1 1–3 ( παρατασις )
Σαιντ Πάτρικς Αθλέτικ  –  Βαλέττα 1–1 1–0
Ομόνοια Λευκωσίας  –  Havnar Bóltfelag 4–0 4–1
ΝΔ Γκόριτσα  –  Λάχτι 1–0 0–2
Σίγκμα Ολομουτς  –  Φραμ 1–1 2–0
Λέγκια Βαρσοβίας  –  Ολυμπι Ρουστάβι 3–0 1–0
Φάλκιρκ  –  Βαντούζ 1–0 0–2 ( παρατασις )
Ελφσμποργκ  –  Χαλάντας 3–0 0–0
Ραπίντ Βιέννης  –  Βλάζνια Σκόντερ 5–0 3–0
Νάφταν Νοβόπολοτσκ  – (ε)  ΚΑΑ Γκεντ 2–1 0–1
Μέταλουργκ  –  Δυναμό Τιφλίδας 2–1 1–3
Ντυφερντάνς  –  ΗΝΚ Ριέκα 1–0 0–3
Σούντουβα  –  Ράντερς 0–1 1–1
Βέτρα  –  HJK Ελσίνκι 0–1 3–1
Κουμάνοβο  –  Σλάβεν Μπελούπο 0–4 2–8
Δυναμό Μινσκ  –  Τρόμσο 0–0 1–4
Ρέυκιαβικ  –  Λάρισα 2–0 1–1
Μπρόντμπυ  –  Φλωρα Ταλίν 0–1 4–1
Ααλμποργκ ΒΚ  –  Σλαβίγια Ισκοβο 0–0 1–3
Στεάουα Βουκουρεστίου  –  Ουίπεστ 2–0 2–1
Μέταλουργκ Ντονέτσκ  –  MTZ 3–0 2–1
Κρουσσάντερς ΦΚ  –  Ραμποτνίτσκυ 1–1 2–4
Μπνέη Γεχούντα  –  Ντυναμπουργκ 4–0 1–0
ΝΑΚ Μπρέντα  –  Γκαντζάσαρ 6–0 2–0
Τσέρνο Μόρε Βάρνα  –  Ισκρα Σταλ 1–0 3–0
Σεβόινο  – (ε)  Kaunas 0–0 1–1
Φλαμουρτάρι  –  Μάδεργουελ 1–0 1–8
Ζεσταφόνι  –  Χέλσινμποργκς 1–2 2–2 ( παρατασις )
Σκόντο ΦΚ  –  Ντέρυ Σίτυ 1–1 0–1
Σλιέμα Γουωντερερς  –  Μακάμπυ Νετάνια 0–0 0–3
Τόμπολ  –  Γαλατα Σεράυ 1–1 0–2
Ρούνταρ  –  Ερυθρός Αστέρας 0–1 0–4
ΦΚ Σεράγεβο  –  Σπάρτακ Τρνάβα 1–0 1–1

Τρίτος Προκριματικός γύρος •  •  •  • •  • •  • •  •

Χέλσινμποργκς  – ( 4 – 5 πεναλτυ )  ΦΚ Σεράγεβο 2–1 1–2 ( παρατασις )
Φρέντρικσταντ  –  Λεχ Πόζναν 1–6 2–1
ΗΝΚ Ριέκα  –  Μέταλιστ Χάρκοβο 1–2 0–2
Ρόμα  –  ΚΑΑ Γκεντ 3–1 7–1
Βασλούι  –  Ομόνοια Λευκωσίας 2–0 1–1
Σλαβίγια Ισκοβο  –  ΜΦΚ Κόζιτσε 0–2 1–3
ΙΦΚ Γκέτεμποργκ  –  Χάποελ Τελ Αβίβ 1–3 1–1
Αϊντχόβεν   –  Τσέρνο Μόρε Βάρνα 1–0 1–0
Μέταλουργκ Ντονέτσκ  –  Ιντερμπλόκ Λιουμπλιάνα 2–0 3–0
Βαλερένγκα  – (ε)  ΠΑΟΚ 1–2 1–0
Ραπίντ Βιέννης  –  ΑΠΟΠ Κινύρας Πέγιας 2–1 2–2 ( παρατασις )
ΦΚ Χόνκα  –  Καραμπάχ 0–1 1–2
Βαντούζ  –  Σλόβαν Λίμπερετς 0–1 0–2
Σαιντ Πάτρικς Αθλέτικ  – (ε)  Κρίλια Σοβέτωβ 1–0 2–3
Ράντερς  –  Αμβούργο 0–4 1–0
Τρόμσο  –  Σλάβεν Μπελούπο 2–1 2–0
Μπρόντμπυ  – (ε)  Λέγκια Βαρσοβίας 1–1 2–2
Βοϊβοντίνα  –  Αούστρια Βιέννης 1–1 2–4
ΤΣΣΚΑ Σόφιας  –  Ντέρυ Σίτυ 1–0 1–1
Στεάουα Βουκουρεστίου  –  Μάδεργουελ 3–0 3–1
ΜΣΚ Ζίληνα  –  Χάυντουκ Σπλιτ 1–1 1–0
ΣΚ Μπράγκα  –  Ελφσμποργκ 1–2 0–2
Αμπερντην ΦΚ  –  Σίγκμα Ολομουτς 1–5 0–3
Ραμποτνίτσκυ  –  Οντένσε 3–4 0–3
Σεβόινο  –  Λιλ 0–2 0–2
ΟΦΚ Πέτροβατς  –  Στουρμ Γκρατς 1–2 0–5
Φενερ Μπαξέ  –  Χόνβεντ  5–1
Μπνέη Γεχούντα  –  Πάκος Ντε Φερέιρα 1–0 1–0
Κλαμπ Μπρτζ  –  Λάχτι 3–2 1–1
Αθλέτικο Μπιλμπάο  – (ε)  Γιουνγκ Μπόυς 0–1 2–1
Ρέυκιαβικ  –  Βασιλεία 2–2 1–3
Μακάμπυ Νετάνια  – Γαλατα Σςράυ 1–4 0–6
Δυναμό Τυφλίδας  –  Ερυθρός Αστέρας 2–0 2–5
Πολωνια Βαρσοβίας  –  ΝΑΚ Μπρέντα 0–1 1–3
Βέτρα  –  Φούλαμ 0–3 0–3

Πλαιη Οφφ •  •  •  • •  • •  • •  •

ΠΑΟΚ  – (ε)  Χέρενφεν 1–1 0–0
Δυναμό Ζάγκρεμπ  –  Χαρτς 4–0 0–2
Βέρντερ Βρέμης  –  ΦΚ Ακτομπε 6–3 2–0
Εβερτον  –  Σίγκμα Ολομουτς 4–0 1–1
Μπάτε Μπορίσωφ  –  Λίτεξ Λόβετς 0–1 4–0 ( παρατασις )
ΝΑΚ Μπρέντα  –  Βιγιαρεάλ 1–3 1–6
Λεχ Πόζναν  – ( 3 – 4 πεναλτυ )  Κλαμπ Μπρυζ 1–0 0–1 ( παρατασις )
Φούλαμ  –  Αμκαρ Περμ 3–1 0–1
Γαλατα Σεράυ  –  Λεβάντια Ταλίν 5–0 1–1
ΦΚ Τέπλιτσε  –  Χάποελ Τελ Αβίβ 1–2 1–1
Μέταλουργκ Ντονέτσκ  –  Αούστρια Βιέννης 2–2 2–3 ( παρατασις )
Τβέντε ΦΚ  –  Καραμπάχ 3–1 0–0
ΜΦΚ Κόζιτσε  –  Ρόμα 3–3 1–7
ΤΣΣΚΑ Σόφιας  –  Δυναμό Μόσχας 0–0 2–1
Γκένκ  –  Λιλ 1–2 2–4
Μπνέη Γεχούντα  –  Αϊντχόβεν  0–1 0–1
Λάτσιο  –  Ελφσμποργκ 3–0 0–1
Τραμπζον Σπόρ  –  Τουλούζ ΦΚ 1–3 1–0
Παρτιζάν Βελιγραδίου  –  ΜΣΚ Ζίληνα 1–1 2–0
ΦΚ Μπακού  –  Βασιλεία 1–3 1–5
Αγιαξ  –  Σλόβαν Μπρατισλάβας 5–0 2–1
Σίβας Σπορ  –  Σαχτάρ Ντονέτσκ 0–3 0–2
Μπρόντμπυ  –  Χέρτα Βερολίνου 2–1 1–3
Αθλέτικο Μπιλμπάο  –  Τρόμσο 3–2 1–1
ΦΚ Σεράγεβο  –  ΣΦΡ Κλουζ 1–1 1–2
Ραπίντ Βιέννης  – (ε)  Αστον Βίλλα 1–0 1–2
Στεάουα Βουκουρεστίου  –  Σαιντ Πάτρικς Αθλέτικ 3–0 2–1
ΝΚ Μάριμπορ  –  Σπάρτα Πράγας 0–2 0–1
Νασιονάλ  –  Ζενίθ Αγίας Πετρούπολης 4–3 1–1
Τζένοα  –  Οντένσε 3–1 1–1
Δυναμό Βουκουρεστίου  – ( 9 – 8 π )  Σλόβαν Λίμπερετς 0–3 3–0 ( παρατασις )
Γκινγκάμπ  –  Αμβούργο 1–5 1–3
Σιων  –  Φενερ Μπαξέ 0–2 2–2
Στουρμ Γκρατς  –  Μέταλιστ Χάρκοβο 1–1 1–0
Σλάβια Πράγας  –  Ερυθρός Αστέρας 3–0 1–2
Μπενφίκα  –  Βόρσκλα Πολτάβα 4–0 1–2
Βασλούι  –  ΑΕΚ 2–1 0–3
Στάμπαεκ  –  Βαλένθια 0–3 1–4

Φάση ομίλων  •  •  •  • •  • •  • •  •

1ος Ομιλος 
 
Αντερλεχτ Δυναμο Τιμισοαρα
Αγιαξ – 1–3 2–1 0–0
Αντερλεχτ 1–1 – 0–1 3–1
Δυναμό Ζάγκρεμπ 0–2 0–2 – 1–2
ΦΚ Τιμισοάρα 1–2 0–0 0–3 –

2ος Ομιλος 

Τζένοα Λιλ Σλάβια Βαλένθια
Τζένοα – 3–2 2–0 1–2
Λιλ 3–0 – 3–1 1–1
Σλάβια Πράγας 0–0 1–5 – 2–2
Βαλένθια 3–2 3–1 1–1 –

3ος Ομιλος

Σέλτικ Αμβούργο Χάποελ Ραπίντ
Σέλτικ – 0–1 2–0 1–1
Αμβούργο 0–0 – 4–2 2–0
Χάποελ Τελ Αβίβ 2–1 1–0 – 5–1
Ραπίντ Βιέννης 3–3 3–0 0–3 –

4ος Ομιλος

Χέρτα Χερενφεν Σπορτινγκ Βέντσπιλς
Χέρτα Βερολίνου – 0–1 1–0 1–1
Χέρενφεν 2–3 – 2–3 5–0
Σπόρτινγκ Λισσαβωνας 1–0 1–1 – 1–1
ΦΚ Βέντσπιλς 0–1 0–0 1–2 –

5ος Ομιλος

Βασιλεια ΤΣΣΚΑ Φούλαμ Ρόμα
Βασιλεία – 3–1 2–3 2–0
ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0–2 – 1–1 0–3
Φούλαμ 1–0 1–0 – 1–1
Ρόμα 2–1 2–0 2–1 –

6ος Ομιλος

Δυναμο Γαλατά ΠΑΟ Στουρμ
Δυναμο Βουκουρεστίου – 0–3 0–1 2–1
Γαλατα Σεράυ 4–1 – 1–0 1–1
Παναθηναϊκός 3–0 1–3 – 1–0
Στουρμ Γκρατς 0–1 1–0 0–1 –

7ος Ομιλος

Λάτσιο Λέφσκυ Σάλτσμπουργκ Βιγιαρεαλ
Λάτσιο – 0–1 1–2 2–1
Λέφσκυ Σόφιας 0–4 – 0–1 0–2
Σάλτσμπουργκ 2–1 1–0 – 2–0
Βιγιαρεάλ 4–1 1–0 0–1 –

8ος Ομιλος 
 
Φενερ Σέριφ Τίρασπολ Στεάουα Τβέντε
Φενερ Μπαξέ – 1–0 3–1 1–2
Σέριφ Τίρασπολ 0–1 – 1–1 2–0
Στεάουα 0–1 0–0 – 1–1
Τβέντε 0–1 2–1 0–0 –

9ος Ομιλος 

AEK Μπενφικα Μπάτε Εβερτον
ΑΕΚ – 1–0 2–2 0–1
Μπενφίκα 2–1 – 2–0 5–0
Μπάτε Μπορίσωφ 2–1 1–2 – 1–2
Εβερτον 4–0 0–2 0–1 –

10ος Ομιλος

Μπρυζ Παρτιζάν Σαχτάρ Τουλούζ
Κλαμπ Μπρυζ – 2–0 1–4 1–0
Παρτιζάν 2–4 – 1–0 2–3
Σαχτάρ Ντονέτσκ 0–0 4–1 – 4–0
Τουλούζ 2–2 1–0 0–2 –

11ος Ομιλος

Κλουζ Κοπεγχαγη Σπάρτα Αϊντχόβεν
ΣΦΡ Κλουζ – 2–0 2–3 0–2
Κοπεγχάγη 2–0 – 1–0 1–1
Σπάρτα Πράγας 2–0 0–3 – 2–2
Αϊντχόβεν  1–0 1–0 1–0 –

12ος Ομιλος 

Μπιλμπαο Αούστρια Βέρντερ Μαδέιρα
Αθλέτικο Μπιλμπάο – 3–0 0–3 2–1
Αούστρια Βιέννης 0–3 – 2–2 1–1
Βέρντερ Βρέμης 3–1 2–0 – 4–1
Νατιονάλ Μαδέιρα 1–1 5–1 2–3 –

Φάση των 32 •  •  •  • •  • •  • •  •

Ρούμπιν Καζάν  –  Χάποελ Τελ Αβίβ 3–0 0–0
Αθλέτικο Μπιλμπάο  –  Αντερλεχτ 1–1 0–4
Κοπεγχάγη  –  Ολυμπίκ Μαρσέιγ 1–3 1–3
Παναθηναϊκός  –  Ρόμα 3–2 3–2
Ατλέτικο Μαδρίτης  –  Γαλατα Σεράυ 1–1 2–1
Αγιαξ  –  Γιουβέντους 1–2 0–0
Κλαμπ Μπρυζ  –  Βαλένθια 1–0 0–3 ( παρατασις )
Φούλαμ  –  Σαχτάρ Ντονέτσκ 2–1 1–1
Λίβερπουλ  –  Ουνιρέα 1–0 3–1
Αμβούργο  – (ε)  Αϊντχόβεν  1–0 2–3
Βιγιαρεάλ  –  ΒφΛ Βόλφσμπουργκ 2–2 1–4
Σταντάρ Λιέγης  –  Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ 3–2 0–0
Τβέντε ΦΚ  –  Βέρντερ Βρέμης 1–0 1–4
Λιλ  3–2  Φενερ Μπαξέ 2–1 1–1
Εβερτον  –  Σπόρτινγκ Λισσαβωνας 2–1 0–3
Χέρτα Βερολίνου  –  Μπενφίκα 1–1 0–4

Φάση των 16 •  •  •  • •  • •  • •  •

Αμβούργο  –  Αντερλεχτ 3–1 3–4
Ρούμπιν Καζάν  –  ΒφΛ Βόλφσμπουργκ 1–1 1–2 ( παρατασις )
Ατλέτικο Μαδρίτης  – (ε)  Σπόρτινγκ Λισσαβωνας 0–0 2–2
Μπενφίκα  –  Ολυμπίκ Μαρσέιγ 1–1 2–1
Παναθηναϊκός  –  Σταντάρ Λιέγης 1–3 0–1
Λιλ  –  Λίβερπουλ 1–0 0–3
Γιουβέντους  –  Φούλαμ 3–1 1–4
Βαλένθια  – (ε)  Βέρντερ Βρέμης 1–1 4–4

Προημιτελική φάση •  •  •  • •  • •  • •  •

Φούλαμ  –  ΒφΛ Βόλφσμπουργκ 2–1 1–0
Αμβούργο  –  Σταντάρ Λιέγης 2–1 3–1
Βαλένθια  – (ε)  Ατλέτικο Μαδρίτης 2–2 0–0
Μπενφίκα  –  Λίβερπουλ 2–1 1–4

Ημιτελική φάση •  •  •  • •  • •  • •  •

Αμβούργο  –  Φούλαμ 0–0 1–2
Ατλέτικο Μαδρίτης  – (ε)  Λίβερπουλ 1–0 1–2 ( παρατασις )

Τελικός 12 Μαΐου 2010 •  •  •  • •  • •  • •  •

Ατλέτικο Μαδρίτης  2 – 1 ( παρατασις )  Φούλαμ HSH Nordbank Arena, Αμβούργο
Θεατές: 49000 Ντιέγκο Φορλάν  32' 116'  Σίμον Νταιηβις  37'


•  •  •  • •  • •  • •  •
•  •  •  • •  • •  • •  •
•  •  •  • •  • •  • •  •



Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου