Σάββατο 19 Μαΐου 2012

θα σπασω Κούπες

Η 4η ομάδα που παίζει σε τελικό κυπέλλου πρωταθλητριών εντός έδρας είναι η Μπάγερν. Διαβάστε για όλες τις ομάδες που αγωνίστηκαν στη χώρα τους.
Οι Βαυαροί παίζουν τον τελικό στο γήπεδό τους, κάτι το οποίο συμβαίνει για πρώτη φορά από τότε που η διοργάνωση πήρε τη μορφή του Champions League, ενώ είναι η τέταρτη σε όλη την ιστορία του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Το 1957 η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιξε με αντίπαλο την Φιορεντίνα στο Σαντιάγο Μπερναμπέου και νίκησε με 2 - 0,. το 1965 η Ιντερ επικράτησε 1 - 0 της Μπενφίκα στο Σαν Σίρο και το 1984 η Ρόμα έχασε στο Ολυμπικο στα πέναλτυ ( 4 - 2 ) από την Λίβερπουλ μετά το 1 - 1 στην κανονική διάρκεια. Ακολουθούν οι υπόλοιπες ομάδες που έχουν παίξει τελικό στη χώρα τους στο κύπελλο πρωταθλητριών, χωρίς όμως αυτός να γίνεται στο γήπεδό τους.
Τρεις από αυτές είναι αγγλικές και έχουν αγωνιστεί στο Γουέμπλευ

1968 Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε την Μπενφίκα 4 - 1 στην παράταση

1978 Η Λίβερπουλ νίκησε 1 - 0 την Κλαμπ Μπρυζ

2011 Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε 1 - 3 από την Μπαρτσελωνα

Οι υπόλοιποι τελικοί στους οποίους ένας φιναλίστ παίζει στη χώρα του.
..
1972 Στο Ρόττερνταμ ο Αγιαξ νίκησε 2 - 0 την Ιντερ

1986 Στην Σεβίλλη η Μπαρτσελωνα έχασε στα πέναλτυ ( 2 - 0 ) από την
Στεάουα Βουκουρεστίου μετά από ισοπαλία 0 - 0 στην κανονική διάρκεια

1996 Στην Ρώμη, η Γιουβέντους νίκησε ( 4 - 2 ) τον Αγιαξ στα πέναλτυ μετά από ισοπαλία 1 - 1,. http://www.youtube.com/embed/fUXzgAZS58k

1997 Στο Μόναχο, η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε 3 - 1 την Γιουβέντους

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι η μοναδική ομάδα που έχει ηττηθεί σε 90λεπτο παίζοντας στη χώρα της. Για τα 90 λεπτά, με ομάδες εντός έδρας η προϊστορία λέει