Τρίτη 19 Ιουνίου 2012

Αγγλία – Ουκρανία 1 - 0

Με τον Γουαιην Ρούνευ να επιστρέφει για την Αγγλία και να σκοράρει έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 1 - 0 και ταυτόχρονα την πρώτη θέση που τη φέρνει αντιμέτωπη με την Ιταλία. Μόνο ένα αποτέλεσμα ήταν ικανό να αφήσει εκτός Euro 2012 την Αγγλία στην αναμέτρησή της με την Ουκρανία. Παρόλα αυτά, τα τρία λιοντάρια αγωνίστηκαν με στόχο τη νίκη και όχι την ισοπαλία με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με 1 - 0 και να κατακτήσουν την πρώτη θέση του ομίλου μετά την ήττα και της Γαλλίας. Ετσι , θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία στα προημιτελικά για μία θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, θα συνεχιστεί χωρίς καμμία από τις δύο διοργανώτριες ομάδες καθώς και η Πολωνία και η Ουκρανία αποκλείστηκαν πρόωρα. Η ομάδα του Ολεγκ Μπλαχίν μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας και την ώθηση από το κοινό της, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως να είναι αρκετά σημαντικές. Από την πλευρά της, η ομάδα του Ρόυ Χόντγκσον δεν μπόρεσε να δείξει κάτι σημαντικό στο πρώτο 45λεπτο όπου είχε παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, με τον Γουαιην Ρούνευ να δείχνει πως δεν έχει μπει για τα καλά στο κλίμα της αναμέτρησης και της διοργάνωσης

Ο,τι δεν έκανε ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρώτο ημίχρονο, το έκανε στην επανάληψη. Ο Τζέραρντ, στο 48’ έκανε ωραία ενέργεια βγάζοντας τη σέντρα με τον Πιατωφ να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και τον Ρούνευ προ κενής εστίας να ανοίγει το σκορ και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα

Στο 63΄οι Ουκρανοί, διαμαρτύρονται έντονα για ένα γκολ που δεν μέτρησε. Ο Ντέβιτς βρέθηκε απέναντι στον Χαρτ με το σουτ του να πηγαίνει προς την εστία και τον
Τζων Τέρρυ να τη διώχνει με την μπάλα να έχει περάσει τη γραμμή, χωρίς να καταλογίζεται το γκολ. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Μπλαχίν σαν να… παράτησε το παιχνίδι, χωρίς να μπορέσει να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση