Παρασκευή 22 Ιουνίου 2012

πάτησε γκάζι η Πορτογαλία

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε αισίως τα τρία γκολ και τα... τέσσερα δοκάρια στο Euro 2012 και η Πορτογαλία, νικώντας χθες την Τσεχία με 1 - 0 στη Βαρσοβία, προκρίθηκε στα ημιτελικά και περιμένει πλέον τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ισπανία και τη Γαλλία, που αναμετρούνται αύριο στο Ντονιέτσκ. Στο 79ο λεπτό, στην όγδοη τελική προσπάθειά του στον χτεσινό προημιτελικό, ο 27χρονος Πορτογάλος σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης αξιοποίησε με κεφαλιά τη σέντρα του Ζοάο Μουτίνιο, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του. Δύο φορές έως τότε η βάση του αριστερού κάθετου δοκαριού του Πετρ Τσεχ τού είχε στερήσει το γκολ. Πρώτα στις καθυστερήσεις του α' μέρους, σε σουτ από εννιά μέτρα και ενώ είχε απαλλαγεί εντυπωσιακά από το μαρκάρισμα του Κάντλετς, και έπειτα ( στο 48' ) σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από 30 μέτρα. Υπενθυμίζουμε ότι ο Ρονάλντο, την Κυριακή, είχε πετύχει δύο γκολ και είχε δύο δοκάρια στο 2 - 1 της Πορτογαλίας επί της Ολλανδίας.

Στους τέσσερις αγώνες της ομάδας του στο Euro 2012 έχει επιχειρήσει αθροιστικά
29 τελικές προσπάθειες, τουτέστιν δέκα περισσότερες απ' όσες ολόκληρη η Εθνική Ελλάδας στους τρεις προηγηθέντες αγώνες στον όμιλό της!

Το χθεσινό τέρμα του ήταν μόλις το τρίτο που πετυχαίνει ο Κριστιάνο σε βάρος του Πετρ Τσεχ στις συνολικά 12 αναμετρήσεις τους, τόσο με τις φανέλες των εθνικών ομάδων τους όσο και στους αγώνες ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Τσέλσυ για Τσάμπιονς Ληγκ, Πρέμιερ Ληγκ, Κύπελλο, Ληγκ Καπ και Σούπερ Κύπελλο Αγγλίας

Η Τσεχία, με τη χθεσινή εμφάνισή της, δεν δικαιούνταν να ελπίζει σε τίποτα καλύτερο. Δεν δημιούργησε ούτε μία ευκαιρία αξιώσεων και πέρασε σε παθητικό ρόλο το τελευταίο 65λεπτό του αγώνα. Οι τελικές προσπάθειες ήταν 25 - 2 υπέρ της αντιπάλου της! Την έσωσαν από βαρύτερο σκορ, τόσο τα δοκάρια όσο και οι τρεις σωτήριες επεμβάσεις του Τσεχ σε σουτ των Νάνυ (58') Μουτίνιο (64')
Ζοάο Περέιρα (83') αλλά και η αστοχία των Ρονάλντο (33') Μευρέλες (72') Νάνυ (74') στις υπόλοιπες πιο κλασσικές ευκαιρίες των Πορτογάλων

ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ, Γκέμπρε Σελασσιέ, Κάντλετς, Σίβοκ, Λιμπέρσκυ, Γίρατσεκ, Χούμπσμαν (86' Πέκχαρτ) Πλάσιλ, Πιλάρ, Νταρίντα (61' Ρέζεκ) Μπάρος

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρούι Πατρίσιο, Ζοάο Περέιρα, Μπρούνο Αλβες, Πέπε, Κοεντράο, Μευρέλες (89' Ρολάντο) Βελόσσο, Μουτίνιο, Νάνυ (84' Κουστόδιο)