Παρασκευή 22 Ιουνίου 2012

Euro 2012, B' προημιτελικος Ελλαδα - Γερμανια 2 - 4

Το live του αγώνα:

89':Γκολ για την Εθνική μας: Ο Σαλπιγγίδης νικάει τον Νόυερ και μειώνει σε 4 - 2

88': Πέναλτυ για την Εθνική μας: Μετά από σέντρα του Τοροσίδη η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Μπόατενγκ και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτυ

80': Ευκαιρία για τη Γερμανία: Ο Εζίλ στην περιοχή, σουτάρει, διώχνει ο Σηφάκης και στην επαναφορά ο Γκόμες είναι οφ σάιντ

75' Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο

74΄ Γκολ για τη Γερμανία: Ο Σηφάκης απέκρουσε αρχικά το σουτ του Κλόζε, ωστόσο ο Ρόις βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με σουτ στην κίνηση κάνει το 4 - 1 για την ομάδα του Λεβ

71΄Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μάκος εκτός παιχνιδιού, ο Λυμπερόπουλος στο ματς

68': Γκολ για τη Γερμανία: Ο Κλόζε με κεφαλιά κανει το 3 - 1 για τα πάντσερ.
Κακή έξοδος από τον Μιχάλη Σηφάκη

67΄Αλλαγή για την Γερμανία: Ο Μυλλερ στην θέση του Σούρλε

63': Ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Γκέκας κάνει την κίνηση και το σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατήρι και περνάει άουτ

61': Γκολ για τη Γερμανία: Ο Κεντίρα με σουτ πάνω στην κίνηση νικάει τον
Μιχάλη Σηφάκη και κάνει το 2 - 1

Ευκαιρία για τη Γερμανία: Ο Σούρλε κάνει το σουτ από τα πλάγια, αλλά η μπάλα περνάει άουτ

55': Γκολ για την Εθνική μας: Το πετυχαίνει ο Γιώργος Σαμαράς
Ο Σαλπιγγίδης έφυγε στην κόντρα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε μία παράλληλα σέντρα. Στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Ελληνας επιθετικός, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νόυερ

Εναρξη του β' ημιχρόνου

46': Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα: Ο Γκέκας αντί του Νίνη και ο Φωτάκης αντί του Τζαβέλλα

Στατιστικά: 70% - 30% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Γερμανίας, η οποία έχει κερδίσει 5 κόρνερ σε αντίθεση με την ομάδα μας που δεν έχει κανένα μέχρι στιγμής

Ημίχρονο στο παιχνίδι

45+2': Ευκαιρία για τη Γερμανία: Ο Σούρλε κάνει το σουτ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα περνάει μόλις άουτ

44': Ευκαιρία για τη Γερμανία: Απο αριστερά σουτάρει ο Σούρλε, αλλά η μπάλα περνάει κόρνερ

39': Γκολ για τη Γερμανία: Ο Φίλιπ Λαμ με σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη, ο οποίος σε αυτή τη φάση δεν μπόρεσε να κάνει απολυτως τίποτα

32΄: Ευκαιρία για την Ελλάδα: Ο Νίνης σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά ο Νόυερ πέφτει και μπλοκάρει την μπάλα

26': Ευκαιρία για την Ελλάδα: Με πολύ καλή μακρινή πάσα ο Κατσουράνης προσπαθεί να βρει τον Σαλπιγγίδη που έφευγε στην πλάτη της γερμανικής άμυνας, όμως ο Νόυερ διάβασε την φάση και απομάκρυνε τον κίνδυνο εν τη γενέσει του

24’: Ευκαιρία για την Γερμανία: Νέο σουτ του Ρόις, όμως και πάλι ο Σηφάκης είναι σε ετοιμότητα, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ

23’: Ευκαιρία για την Γερμανία: Οι Ροίς και Κλόζε συνδυάζονται άψογα και βγάζουν τον Εζίλ απέναντι στον Σηφάκη, ο οποίος πάντως καταφέρνει να διώξει την μπάλα με τα πόδια, κρατώντας έτσι ανέπαφη την εστία της ομάδας μας

14': Κίτρινη στον Σαμαρά για φάουλ πάνω στον Σβαϊνστάιγκερ

6': Ευκαιρία για την Ελλάδα: Ο Μάκος κάνει ένα σουτ έξω από τη περιοχή της γερμανικής ομάδας, ωστόσο είναι αδύναμο και δεν απειλεί τον Νόυερ

3΄: Ακυρώθηκε γκολ για τη Γερμανία: Μετά από σουτ του Κεντίρα έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης διώχνει, αλλά ο Σούρλε γίνεται αποδέκτης της μπάλας και σκοράρει. Εντούτοις υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ και ως εκ τούτου το γκολ των Γερμανών δεν μετράει

1΄: Το παιχνίδι ξεκίνησε. Καλή επιτυχία στην Εθνική μας...

Γερμανία - Ελλάδα 4 - 2

Γκολ: 39' Λαμ 61' Κεντίρα 68' Κλόζε  74΄Ρόις - 55' Σαμαράς 89' Σαλπιγγίδης

Κίτρινες: Σαμαράς

Κόκκινες:

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ) : Νόυερ, Χούμμελς, Μπαντστούμπερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Κεντίρα, Σβαϊνστάιγκερ, Οζίλ, Σούρλε, Ρόις, Κλόζε

Στον πάγκο: Βίζε, Τσίλερ, Σμέλτσερ, Χέβεντες, Μερτεζάκερ, Γκουντογκάν, Μυλλερ, Μπέντερ, Γκέτσε, Κροος, Ποντόλσκυ, Γκόμεζ

Ελλάδα (Φερναντο Σάντος): Σηφάκης, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μανιάτης, Μάκος, Κατσουράνης, Σαμαράς, Νίνης, Σαλπιγγίδης

Στον πάγκο: Χαλκιάς, Τζόρβας, Μαλεζάς, Φωτάκης, Φορτούνης, Φετφατζίδης, Μήτρογλου, Λυμπερόπουλος, Γκέκας

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα ( Σλόβενία )

Βοηθοί: Πρίμοζ Άρχαρ, Ματέη Ζούνιτς, Σλάβκο Βίντσιτς και Ματέη  Γιουγκ ( Σλοβενία )

Τέταρτος διαιτητής: Στεφάν Λανουά ( Γαλλία )