Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012

Ιταλία v Ιρλανδία 2 - 0

Στα προημιτελικά η Ιταλία, 2 - 0 την Ιρλανδία Η Ιταλία χωρίς να εντυπωσιάσει, επικράτησε 2 - 0 της Ιρλανδίας και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ισπανίας, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά. Μεγάλο γκολ από Μπαλοτέλι. Οι πιθανότητες της Ιταλίας για να βρεθεί στα προημιτελικά του Euro 2012 δεν ήταν με το μέρος της. Ηθελε νίκη επί της Ιρλανδίας και να επικρατήσει μία εκ των Ισπανία ή Κροατία στο άλλο παιχνίδι. Αφού αρχικά, δεινοπάθησε στην αναμέτρησή της, ήρθε και η νίκη των φούριας ρόχας με 1 - 0 για να πάρει η ομάδα του Τσεζάρε Πραντέλι την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού

Εκεί, θα αντιμετωπίσει την 1η ομάδα του 4ου ομίλου της διοργάνωσης. Παρόλα αυτά, σημαντικότερο είναι το ότι προκρίθηκε με όλα τα προγνωστικά εις βάρος της και αυτό της δίνει μεγάλη ψυχολογική ώθηση

Το παιχνίδι, σε καμμία περίπτωση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς οι δύο ομάδες δεν απόδωσαν καλά. Στο πρώτο ημίχρονο η σκουάντρα ατζούρα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε στο 35’ με τέρμα του Κασάνο ο οποίος μετά από κόρνερ του Πίρλο, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ

Στην επανάληψη, οι Ιρλανδοί επιτέθηκαν αρκετά, χωρίς να μπορέσουν όμως να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ. Ετσι στο 90’ η ομάδα του Τσεζάρε Πραντέλι πέτυχε και δεύτερο τέρμα για να καθαρίσει την αναμέτρηση

Ο Ντιαμάντι έκανε το κόρνερ, με τον Μπαλοτέλι με ανάποδο ψαλίδι να κάνει
το τελικό 2 - 0 που έδωσε στην Ιταλία την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης