Δευτέρα 16 Ιουλίου 2012

Παναθηναϊκός - Ελ Γιαΐς 1 - 0

Την πρώτη του νίκη σε φιλικό ματς (μετά από μία ισοπαλία και μία ήττα) πήρε σήμερα ο Παναθηναϊκός επί αυστριακού εδάφους. Με γκολ του Βελάσκες στο 28ο λεπτό, οι πράσινοι επικράτησαν 1 - 0 της Ελ Γιαΐς, με τον Ζεσουάλντο Φερέιρα να δοκιμάζει αρκετά σχήματα και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς παίκτες. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος σε ρόλο ελεύθερου έκανε σπουδαίο ματς, ενώ γι' άλλη μια φορά εξαιρετικά στοιχεία έδειξε ο κεντρικός αμυντικός, Βελάσκες. Από τους νέους παίκτες, ο Χουχούμης ήταν αυτός που ξεχώρισε
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης (46’ Καρνέζης) Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ,
Βελάσκες (46’ Πίντο) Βύντρα (46’ Σεϊταρίδης) Βιτόλο (46’ Τοτσέ) Ζέκα (59’ Λαγός)
Χουχούμης (59’ Ιωαννίδης) Χριστοδουλόπουλος, Μαρίνος,

ΕΛ ΓΙΑΪΣ: Ιβανίλντο, Αλ Κατίρ, Αμπντουλάχ Αις, Αντερσον, Αλί Σανάντ, Μετχαμί, Αμπντούλ Τραοάς, Καρίμ Ζιανί, Σαίντ, Μάρτινς, Αμπντούλ Καντίρ

Ολοκληρώθηκε ο φιλικός αγώνας προετοιμασίας του Παναθηναϊκού κόντρα στην
Ελ Γιαΐς. Με γκολ του Βελάσκες στο 28' οι πράσινοι επικράτησαν με σκορ 1 - 0

90' Τέλος του αγωνα

81' Ωραίο σουτ του Χριστοδουλόπουλου, διώχνει σε κόρνερ ο Ιβανίλντο

70' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουσίδης αντί του Πετρόπουλου Επανέρχεται η διάταξη 4 -2-3- 1

59' Δύο ακόμη αλλαγές για την ομάδα του Φερέιρα. Λαγός και Ιωαννίδης αντί των Ζέκα και Χουχούμη

58' Μοναδική ευκαιρία χάνει ο Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος δέχτηκε την μπάλα από τον Πετρόπουλο, αλλά αστόχησε σε τετ α τετ

54' Πολύ καλή φάση για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Πετρόπουλου και κεφαλιά του Μαρίνου θα διώξει δύσκολα ο Ιβανίλντο

Το σύστημα αλλάζει σε 4 -4- 2,. Ζέκα και Μαρίνος είναι τα δύο αμυντικά χαφ, με τους Χριστοδουλόπουλο και Χουχούμη στα άκρα και τους Τοτσέ, Πετρόπουλο να αποτελούν δίδυμο στην επίθεση

Αλλαγές για τους πράσινους. Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Πίντο και Τοτσέ
μπαίνουν αντί των Κοτσόλη, Βύντρα, Βελάσκες και Βιτόλο

46' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο

45' Λήξη του πρώτου μέρους

Πλησιάζουμε προς το τέλος του ημιχρόνου. Λάζαρος, Χουχούμης και Βιτόλο ιδιαίτερα κινητικοί και θετικοί ως τώρα

Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ με σέντρα και βρήκε τον Βελάσκες στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας. Ο αμυντικός από τη Βενεζουέλα κατέβασε ωραία και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει

28' ΓΚΟΛ 1 - 0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!

21' Πολύ καλή στιγμή για την Ελ Γιαΐς. Χτύπημα φάουλ του Αντερσον διώχνει με υπερένταση ο Κοτσόλης

10' Τελικά, η διάταξη των πρασίνων φαίνεται να είναι 4 -2-3- 1, με τους Βιτόλο και Μαρίνο να είναι τα δύο αμυντικά χαφ, Ζέκα-Χουχούμη δεξιά και αριστερά, αντίστοιχα, τον Χριστοδουλόπουλο σε πιο ελεύθερο ρόλο και τον Πετρόπουλο στην κορυφή της επίθεσης

2' Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος έκλεψε την μπάλα και από το ύψος της περιοχής έπιασε καλό σουτ που απέκρουσε ο Ιβανίλντο

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Ο Φερέιρα αποφάσισε να ξεκινήσει τους Κοτσόλη, Σπυρόπουλο, Μπουμσόνγκ, Βελάσκες, Βύντρα, Βιτόλο, Ζέκα, Χουχούμη, Χριστοδουλόπουλο, Μαρίνο και Πετρόπουλο

Οσο για το σχήμα, αυτό θα είναι 4 -3- 3 και θα διαμορφωθεί ως εξής: Τερματοφύλακας ο Κοτσόλης, στα άκρα της άμυνας οι Σπυρόπουλος (αριστερά), Βύντρα (δεξιά) και δίδυμο στα στόπερ οι Μπουμσόνγκ-Βελάσκες. Στα χαφ θα βρεθούν οι Βιτόλο -Ζέκα- Μαρίνος, τα άκρα θα καλύψουν οι Χουχούμης και Χριστοδουλόπουλος, ενώ προωθημένος θα αγωνιστεί ο Πετρόπουλος.

Η ενδεκάδα της Ελ Γιαΐς: Ιβανίλντο, Αλ Κατίρ, Αμπντουλάχ Αις, Αντερσον, Αλί Σανάντ, Μετχαμί, Αμπντούλ Τραοάς, Καρίμ Ζιανί, Σαίντ, Μάρτινς, Αμπντούλ Καντίρ