Πέμπτη 26 Ιουλίου 2012

Αστέρας Τρίπολης – Iντερ Μπακού 1 - 1 ( πέναλτυ 4 - 2 )

Μετά από ένα δραματικό αγώνα για το Β' προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Ληγκ, ο Αστέρας επικράτησε στην Τρίπολη της Ιντερ Μπακού με 4 - 2 στα πέναλτυ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την πορτογαλική Μαρίτιμο. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1 - 1, όσο δηλαδή και ο πρώτος αγώνας.
Το γκολ για τους Αρκάδες σημείωσε ο Ναβάρο στο 68’ αλλά οι Αζέροι ισοφάρισαν στο 88΄με τον Σουτζ. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν περισσότερο αναγνωριστικό με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνά τους. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τους Αζέρους, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Σουτζ μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Στην συνέχεια ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Μπαρτολίνι αποκρούστηκε από τον Γκεορκέφσκυ πάνω στην γραμμή http://www.youtube.com/embed/eOsjntPsr_4

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά με τον Ουσέρο στο 57΄ να πιάνει ένα πολύ δυνατό σουτ, που όμως κόντραρε πάνω σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.

Στο 68΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος και μετά από κόντρα που έγινε, η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή στον Ναβάρο και εκείνος με δυνατό σουτ έκανε το 1 - 0,. Στο 85΄ο Μπακασέτας θα μπορούσε να κλειδώσει την πρόκριση για τους Αρκάδες, αφού βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Λομάια, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Η Ιντερ Μπακού όμως στο 88΄ ισοφάρισε με κεφάλια του Σουτζ μετα από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε τον αγώνα στην παράταση

Εκεί, ο Περόνε έκανε μια εντυπωσιακή ενέργεια στο 98' αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 108΄ πάλι ο Περόνε νικήθηκε από τον Λομάια σε
τετ α τετ. Ο αγώνας τελικά κρίθηκε στα πέναλτυ με τους Αρκάδες να είναι πιο ψύχραιμοι από τους αντιπάλους τους. Ο Μπάντης απέκρουσε το πέναλτυ του Μπάρμετλερ και στην συνέχεια ο Περόνε με εκτέλεση πέναλτυ αλά Πανένκα έδωσε την πρόκριση στον Αστέρα http://www.youtube.com/embed/RFNGrzezT-o