Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2012

Πάκος Φερέιρα - Μπενφίκα 1 - 2

Χάρη στον Λίμα, η Μπενφίκα βρέθηκε προσωρινά στην κορυφή της Superliga. Οι αετοί της Λισσαβωνας νίκησαν με 2 - 1 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος και προσπέρασαν, έστω και προσωρινά, ένα βαθμό την Πόρτο, που έχει ένα αγώνα λιγότερο και όλοι στους Λουζιτανούς περιμένουν, ει δυνατόν, μια γκέλα των δράκων στην έδρα της Ρίο Αβε σημερα. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στη δεύτερη θέση και να κοιτούν πιο ξεκάθαρα τις προνομιούχες θέσεις. Το παιχνίδι διακόπηκε για 11’ στην αρχή, λόγω του προβληματικού φωτισμού στο γήπεδο. Οι παίκτες του Ζόρζε Ζέσους, αν και ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν να χάνουν με το εκπληκτικό πλασέ του Σισσέρο στο 16’ όμως ο Λίμα με ωραίο τρόπο ισοφάρισε στο 18,’. http://www.fcpf.pt/

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ειδικότερα των αετών, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 71’ όταν ο Λίμα, μετά από περιπετειώδη φάση, πλάσαρε και έκανε το τελικό το 1 - 2,. http://filahtlos.blogspot.gr/2012/09/0-2_29.html

Η σύνθεση της Μπενφίκα: Μόισες, Μάξι Περέιρα, Ζαρντέλ, Γκαράυ,
Μελγκαρέχα, Ροντρίγκο (80’ Αντρέ Αλμέιδα) Ματίκ (67’ Κάρλος Μάρτινς)