Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2012

Νόργουιτς – Λίβερπουλ 2 - 5

Γιορτή στο μεγάλο λιμάνι της Αγγλίας, καθώς Λίβερπουλ και Εβερτον έκαναν ό, τι ήθελαν Νόργουιτς και Σαουθάμπτον αντίστοιχα και προχώρησαν με νίκες. Με χατ τρικ του Σουάρες, οι ρεντς εκτός έδρας πήραν το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα με 5 - 2,. Στον αντίποδα η Εβερτον συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού, επικρατώντας 3 - 1 των αγίων,. Δύσκολα η Μάντσεστερ Σίτυ το 2-1 στην έδρα της Φούλαμ, με τον Καραγκούνη να κάνει πρεμιέρα με τη φανέλα τον γηπεδούχων στο 83ο λεπτό,. http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19684404

Στην κορυφή η Τσέλσυ μετά το 2 - 1 επί της Αρσεναλ

Ενα ξέσπασμα έψαχνε η Λίβερπουλ στη φετινή Πρέμιερ Ληγκ και το πέτυχε στη έδρα της Νόργουιτς με το επιβλητικό 5 - 2,. Οι ρεντς τόσες αγωνιστικές ήθελαν μία νίκη και αυτή ήρθε την έκτη αγωνιστική με τον πιο εμφατικό τρόπο. Ο Σουάρεζ έκανε ό, τι ήθελε στην αναμέτρηση πετυχαίνοντας τρία γκολ στο 2’, στο 38’ και στο 57’ κάνοντας παράλληλα το 250ο χατ τρικ στην ιστορία της Πρέμιερ Ληγκ. Τα υπόλοιπα τέρματα πέτυχαν ο Σαχίν στο 48ο λεπτό και ο Τζέραρντ στο 68’,. Τα γκολ για τους γηπεδούχους ο Μόρισσον στο 61’ και ο Χόλτ στο 87’,.

Η Εβερτον μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Ραμίρεζ στο 6ο λεπτό, ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μετά έβαλε το... πόδι στο γκάζι και κατάφερε πριν το ημίχρονο να γυρίσει το σκορ και να φτάσει στο τελικό 3 - 1,. Ο Οσμαν στο 25’ ισοφάρισε για τα ζαχαρωτά, με τον Γέλαβιτς να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με δύο τέρματα σε έξι λεπτά, 32’ και 38’ έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Ο Μιραλάς αγωνίστηκε για 79 λεπτά,. Η Μάντσεστερ Σίτυ επικράτησε δύσκολα 2 - 1 εκτός έδρας της Φούλαμ καθώς χρειάστηκε το γκολ του νεοεισελθόντα Τζέκο στο 87ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων. Το σκορ άνοιξε στο 10’ με πέναλτυ ο Πέτριτς, με τον Αγκουέρο να ισοφαρίζει δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 82ο λεπτό πέρασε στον αγώνα ο Γιώργος Καραγκούνης, κάνοντας την παρθενική του εμφάνιση στην Πρέμιερ Ληγκ,