Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2012

Ληγκ Καπ Αγγλίας, φαση των 32, Γ΄γυρος

Η Αστον Βίλλα πέταξε εκτός Ληγκ Καπ την Μάντσεστερ Σίτυ στην παράταση. Μισή ντουζίνα γκολ η Τσέλσυ κόντρα στους Λύκους, τεσσάρα της Γουίγκαν στην έδρα των Σφυριών. Με έξι διαφορετικούς σκόρερ, η Τσέλσυ επικράτησε 6 - 0 της Γουλβς στο Στάμφορντ Μπριτζ και πέρασε στους 16 του Ληγκ Καπ Αγγλίας. Οι τρεις σκόρερς του πρώτου ημιχρόνου ήταν οι Καιηχιλ, Μπέρτραντ και Μάτα, ενώ στην επανάληψη σκόραραν οι Ρομέου, Τόρρες και Μόουζες. Μαζί τους στην επόμενη φάση πέρασε η Ληντς που απέκλεισε την Εβερτον με σκορ 2 - 1, ενώ η Σουωνση πέρασε από την έδρα της Κρόουλυ με 2 - 3,. Από εκεί και πέρα, στο άλλο μεγάλο ματς μεταξύ της πρωταθλήτριας Μάντσεστερ Σίτυ και της Αστον Βίλλα, η δεύτερη προκρίθηκε στα πρώτα λεπτά της παράτασης με το τέρμα του Ενζογκμπιά στο 96΄

Η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, σε ένα ματς που το σκορ άνοιξε ο Μπαλοτέλι στο 27΄ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν χάρη στο αυτογκόλ του Μπάρυ στο 59΄ Ο Κολάρωβ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους με
2 - 1 στο 64΄ αλλά ο Αγκμπονλάχορ ισοφάρισε σε 2 - 2 στο 70΄ πριν ολοκληρώσει την ανατροπή με τον man of the match Ενζογκμπιά στο 96΄ http://www.bbc.co.uk/sport/0/

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ληντς - Εβερτον 2 - 1
4' Γουάιτ 69' Ωστιν - 81' Ντιστίν
Τσέλσυ - Γουλβς 6 - 0
4' Καιηχιλ 8' Μπερτράντ 17' Μάτα 53' πεναλτυ Ρομέου 58' Τόρρες 71' Μόουζες
Κρόουλυ - Σουωνση 2 - 3
45' Σίμπσον 62' Ακπαν - 27' Μίκου 74' Γκράαμ 90' Μονκ
ΜΚ Ντονς - Σάντερλαντ 0 - 2 54' Γκάρντνερ 82' Μακ Κλιν
Πρέστον - Μίντλεσμπρο 1 - 3 40' Κινγκ - 13' Λεντέσμα 18' Ζεμάμα 61' Σμόλγουντ
Σαουθάμπτον - Σέφφιλντ Γουενσταιη 2 - 0  30' 78' πεναλτυ Ροντρίγκες
Μάντσεστερ Σίτυ - Αστον Βίλλα 2 - 3
27' Μπαλοτέλι 64' Κολάρωβ
- 59' αυτογκολ Μπάρυ, 70' Αγκμπονλάχορ 96' Ενζογκμπιά
Γουέστ Χαμ - Γουίγκαν 1 - 4
7' Μαϊγκά - 14' 41' Μποσέλι 38' Ραμίς 84' πεναλτυ Γκόμες
Σουίντον - Μπέρνλυ 3 - 1
19' Μπένσον 42' Γουίλιαμς 83' Αρτσιμπαλντ - 74' Ωστιν