Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Γιουβέντους - Ρόμα 4 - 1

Η Ρόμα ήθελε να χτυπήσει στα ίσια το ματς! Ο Ζέμαν θυμήθηκε το παρελθόν και τις καταγγελίες περί ντόπινγκ από την σαιζόν 1997 - 1998 κατά της Γιουβέντους και πήγε στο Τορίνο ψάχνοντας δικαίωση. Τελικά, όμως, η Γιουβέντους είχε άλλη άποψη. Διέλυσε την Ρόμα με σκορ 4 - 1 εντός έδρας, πήρε την 5η νίκη της στο φετινό Καμπιονάτο και έμεινε στην κορυφή ενώ διεύρυνε στα 45 ματς το απίστευτο αήττητο σερί της. Οι μπιανκονέρι σε ένα πολύ φορτισμένο ματς, μπήκαν φουριόζοι και δεν άφησαν την Ρόμα να πάρει ανάσα. Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Αντρέα Πίρλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βιντάλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ έκανε το 2 - 0,. Το γήπεδο… έγερνε και στο 19ο λεπτό ο Μάτρι πέτυχε ένα υπέροχο γκολ και έκανε το 3 - 0,. Μάλιστα, ο Μαρκίζιο στο 25΄σημάδεψε το δοκάρι και έχασε την ευκαιρία να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουβέντους κατέβασε ταχύτητα. Ο Ζέμαν έκανε αλλαγές σε πρόσωπα και σύστημα αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με πέναλτυ του Οσβάλντο στο 69  http://www.dailymotion.com/embed/video/xtyuso