Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2012

Γερμανία: Ματσάρα και ισοπαλία Μαλεζά - Κυριάκου

Στέλιος Μαλέζας και Κυριάκος Παπαδόπουλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2 - 2 με τις ομάδες τους στο παιχνίδι που άνοιξε την 6η αγωνιστική της Bundesliga. Προηγήθηκε 0 - 2 η Σάλκε, ισοφάρισε στην επανάληψη η Φορτούνα που δέχθηκε τα πρώτα της γκολ στο πρωτάθλημα (videos) Το... ελληνικό ντέρμπυ της Bundesliga έληξε ισόπαλο με 2 - 2,. Η Σάλκε του Κυριάκου Παπαδόπουλου προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2 - 0 στην έδρα της Φορτούνα Ντυσσελντορφ του Στέλιου Μαλεζά, ωστόσο στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η παραβίαση της εστίας της Φορτούνα για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά φυσικά και η διατήρηση του αήττητου της, Η Σάλκε πήρε το προβάδισμα με γκολάρα του Χούντελααρ στο 13', Ο Ολλανδός απέφυγε με έξοχο τρόπο δύο αντιπάλους του και με κεραυνό έξω από την περιοχή ξετίναξε τα δίχτυα του Γκίφερ. Το 0 - 2 ήρθε από στημένη φάση στο 20' με τον Ματίπ να νικάει τον αντίπαλο πορτιέρο με καρφωτή κεφαλιά. Η Φορτούνα μπήκε ξανά στο παιχνίδι με το καλημέρα της επανάληψης όταν ο Σαχίν με προβολή, έπειτα από κόρνερ, μείωσε
σε 1 - 2 (47') Ο ίδιος ποδοσφαιριστής νίκησε στον αέρα τον Παπαδόπουλο στο 77'