Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

Μπάγερν Μονάχου - Λεβερκούζεν 1 - 2

Τέλος στο νικηφόρο σερί -ρεκόρ της Μπάγερν έβαλε η Λεβερκούζεν κερδίζοντας για την ένατη αγωνιστική τους Βαυαρούς στην Αλιάντς Αρένα με 2 - 1,. Στο 42’ ο Κίσλινγκ από ασίστ του Σούρλε άνοιξε το σκορ, ο Μάντζουκιτς ισοφάρισε στο 77’  με κεφαλιά για τους Βαυαρούς, αλλά όχι απλώς η ομάδα του δεν κατάφερε να φτάσει στο 9/ 9…δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Στο
86ο λεπτό ο Σαμ με τη ακούσια βοήθεια του Μπόατενγκ έγραψε το 2 - 1 βάζοντας τέλος στο αήττητο της Μπάγερν, που έμεινε στους 24 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τη Σάλκε. Οι ασπιρίνες, που κέρδισαν στο Μόναχο για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια (!) έφτασαν τους 15,. Με μία επική ανατροπή στα τελευταία είκοσι λεπτά, η Γκλάντμπαχ πέρασε με 3 - 2 από το Αννόβερο, που είχε προηγηθεί με 2 - 0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Αράνγκο με εκτέλεση φάουλ στο 79’ ολοκλήρωσε τον άθλο της Μπορούσια, που απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις και έφτασε τους 12 βαθμούς, έναν περισσότερο από την αντίπαλό της,. http://www.fcbayern.telekom.de/de/aktuell/spielbericht/2012/37749.php

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 26/ 10

Αουγκσμπουργκ - Αμβούργο 0 - 2 ( 13’ Σων 63’ Ρούντνεφς )

Σάββατο 27/ 10

Σάλκε - Νυρεμβέργη 1 - 0 ( 87’ Φαρφάν )
Φράιμπουργκ - Ντόρτμουντ 0 - 2 ( 54’ Σούμποτιτς 83’ Γκέτσε )
Μάιντς - Χόφενχαϊμ 3 - 0 ( 21’ 46’ 64’ Ζαλάυ )
Γκρόιτερ Φυρτ - Βέρντερ Βρέμης 1 - 1 ( 8’ Εντού - 44’ Πέτερσεν )
Φορτούνα Ντυσσελντορφ - Βόλφσμπουργκ 1 - 4
( 71’ πεναλτυ Λανγκενέκε - 50’ 64’ πεναλτυ Ντοστ 53’ Ολιτς 78’ Ντιέγκο )

Κυριακή 28/ 10

Στουτγκάρδη - Αιντραχτ Φρανκφούρτης  2 - 1 ( 6’ Γκέντνερ 84’ Ιμπίσεβιτς - 67’ Μάυερ )
Μπάγερν Μονάχου - Λεβερκούζεν 1 - 2 ( 77’ Μάντζουκιτς - 42’ Κίσλινγκ 87’ Σαμ )
Αννόβερο - Γκλάντμπαχ 2 - 3 ( 48’ Schlaudraff 53’ Diouf
- 70’ Ντομίνγκες 77’ Brouwers 79’ Αράνγκο )