Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012

Βιντεότον - Γκενκ 0 - 1, Βασιλεία - Σπόρτινγκ Λισσαβωνας 3 - 0

Την πρόκριση στη φάση των 32 του Europa League εξασφάλισε η Γκενκ. Οι Βέλγοι επικράτησαν με το γκολ του Μπαρντά (19΄) 1 - 0 της Βιντεότον στην Ουγγαρία, υποχρεώνοντας μάλιστα τους γηπεδούχους στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα σε ευρωπαϊκό ματς μετά το μακρινό 1993!, Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου , η Βασιλεία έκανε… ό,τι ήθελε κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισσαβωνας, με το τελικό 3 - 0 να την φέρνει στη 2η θέση του
7ου γκρουπ και πλέον να έχει αυτή το πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς την τελευταία αγωνιστική της κάνει και η ισοπαλία,. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με την κεφαλιά του Μπαρντά στο 19ο λεπτό πήραν το προβάδισμα. Στη συνέχεια οι Ούγγροι πίεσαν, ωστόσο καμμία από τις (αρκετές) ευκαιρίες τους δεν βρήκε στόχο, με το 0 - 1 να είναι το αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν τον τρόπο να ισοφαρίσουν, αυτό πάντως δεν συνέβη ποτέ και το τελικό 1 - 0 έδωσε στους Βέλγους την πρόκριση, ενώ άφησε στην 3η θέση του ομίλου τη Βιντεότον,