Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

Μπράγκα - Πόρτο 0 - 2

Με το κολομβιανό της δίδυμο, Μαρτίνεζ και Ροντρίγκεζ, να σκοράρει στις καθυστερήσεις, η Πόρτο έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπράγκα (2 - 0) και είναι ισόβαθμη στην κορυφή του Πορτογαλικού Πρωταθλήματος με την Μπενφίκα μετά από δέκα αγωνιστικές,. Σούπερ ματς ανάμεσα σε Σετούμπαλ και Ρίο Αβε (3 - 5) νίκη για την Νασιονάλ απέναντι στην Εστορίλ, άβολη ισοπαλία μεταξύ Ακαντέμικα και Ζυλ Βιθέντε,. Ο Ροντρίγκεζ στο 90ο λεπτό έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την Πόρτο, που ήταν ένα βήμα πριν την τρίτη της εκτός έδρα ισοπαλία. Στο 90’+3’ ο Μαρτίνεζ έβαλε και το «ερασάκι στη τούρτα, που κράτησε τους δράκους στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Μπενφίκα,. Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στην αναμέτρηση της Σετούμπαλ με την Ρίο Αβε,. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 5 - 3 και μοιράζονται την τρίτη θέση του πρωταθλήματος με την Μπράγκα. Η Ρίο Αβε καθάρισε γρήγορα το ματς, αφού στο 41’ το σκορ ήταν 0 - 4,. Τόμας στο 10’ και στο 39’ και Ντελ Βάλλε στο 32’ και στο 41’ ήταν οι… δράστες, με τον Μεγιόνγκ να μειώνει στο 45ο λεπτό,. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 2 - 4 στο 64’, προτού ο Τόμας σκοράρει για τρίτη φορά στο 79’ και ξανά ο Μεγιόνγκ στο 87’ διαμορφώσει το τελικό 3 - 5,. Σημαντική νίκη για την Νασιονάλ που με το γκολ του Ματέους στο 57’, νίκησε με 1 - 0 την Εστορίλ και βρίσκεται στην όγδοη θέση,. Καμμία από τις Ακαντέμικα και Ζυλ Βιθέντε δεν βόλεψε το 2 - 2,. Ο Φερέιρα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 50΄αλλά η Ζυλ Βιθέντε ανέτρεψε τα πράγματα με τον Πίο (70’) και τον Κλαούντιο (76’) αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το διπλό. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Εντίνιο σκόραρε ξανά μετά το μεσοβδόμαδο ευρωπαϊκό του γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 2 - 2.  Μπέιρα Μαρε - Γκυμαράες 2 - 2  Μπενφίκα - Ολιανένσε 2 - 0

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής
Μπέιρα Μαρε - Γκυμαράες 2 - 2 ( 3' Αλ Σεχρί 77' Καμαρά - 20' Φρέιρε 95' Μπαλντέ )
Μπενφίκα - Ολιανένσε 2 - 0 ( 26' πέναλτυ Καρντόσσο 72' Λουισάο )
Νασιονάλ - Εστορίλ 1 - 0 ( 57' Ματέους )
( 45' 64' 87' πέναλτυ Μεγιόνγκ - 10' 32' 39' πέναλτυ 79' Τόμας 40' Ντελ Βάλλε )
Ακαντέμικα - Ζυλ Βισέντε 2 - 2 ( 50' Φερέιρα 88' Εντίνιο - 69' Ρίο 75' Κλαούντιο )
Μπράγκα - Πόρτο 0 - 2  ( 90' James Ροντρίγκες 93' Jackson Μαρτίνες )