Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012

Αϊντχόβεν - Ντνιέπρ 1 - 2, ΑΙΚ Στοκχόλμης - Νάπολι 1 - 2

Η Ντνιέπρ πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε πέντε ματς στον έκτο όμιλο του Europa League επικρατώντας με 2 - 1 εκτός έδρας της Αϊντχόβεν (που αποχαιρέτησε την διοργάνωση) και εξασφάλισε την πρόκριση, παράλληλα με την πρωτιά του ομίλου,. Με τον Εντισσον Καβάνι να ευστοχεί σε πέναλτυ στο 90’+4’, η Νάπολι πέρασε με το ίδιο σκορ (2 - 1) από την Στοκχόλμη και την έδρα της ΑΙΚ και βρίσκεται ήδη στην φάση των 32 ως δεύτερη,. Οι Ολλανδοί έπιασαν από τον λαιμό την Ντνιέπρ με το ξεκίνημα της αναμέτρησης και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, μέχρι να ανοίξουν τελικά το σκορ στο 18ο λεπτό.
Ο Χάτσινσον βρήκε με ωραία πάσα τον Βαίναλντουμ και αυτός έγραψε το 1 - 0,. Οι Ουκρανοί ανέβασαν στη συνέχεια την απόδοσή τους και κατάφεραν να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση με τον Σελέζνεφ έξη λεπτά αργότερα. Η φιλοξενούμενη ομάδα πάταγε καλύτερα στην συνέχεια και ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Βάττερμαν,. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την υπεροχή της Ντνιέπρ να μετουσιώνεται σε γκολ στο 74’ (2 - 1) Ο Κονοπλιάνκα έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ουκρανούς, με τον Σελέζνεφ να είναι αυτός που έδωσε την τελική πάσα. Η ομάδα του Χουάντε Ράμος δεν έχασε τους τρεις βαθμούς που της έδωσαν την πρόκριση και την πρωτιά, παρά την αποβολή του Κανκάβα στο 84’,