Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Κατάνια - Μίλαν 1 - 3

Μέχρι και πριν από λίγες εβδομάδες η Μίλαν έδειχνε σημάδια μίας ομάδας που παρέπαιε και προβλημάτιζε τον κόσμο της με τις εμφανίσεις της,. Τον τελευταίο καιρό, όμως, οι ροσονέρι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και αφού αρχικά επικράτησαν στο μεγάλο ντέρμπυ της Γιουβέντους, αυτή τη φορά πήραν τη νίκη 3 - 1 στη Σικελία επί της Κατάνια για την 15η αγωνιστική της Serie A,. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς σε μία πολύ δύσκολη έδρα η ομάδα του Μιλάνου έδειξε ότι… επιστρέφει,. Το παιχνίδι ωστόσο, δεν ξεκίνησε καλά για τη Μίλαν, καθώς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό, με τον Λεγκροτάλιε να κάνει το 1 - 0,.

Οι ροσονέρι έδειχναν μπλοκαρισμένοι στο πρώτο μέρος από την εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Κατάνια,. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, όλα άλλαξαν, καθώς στην αντεπίθεση της Μίλαν βοήθησε και η αποβολή του Μπαριέντος στο 49’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ανόητο χτύπημα στον Νοτσερίνο. Οι ροσονέρι με παίκτη παραπάνω χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να φέρουν το παιχνίδι… τούμπα, με τον Ελ Σαραουί στο 53’ να ισοφαρίζει, από θέση οφ σάιντ όμως και τον Μπότενγκ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή στο 56’ να κάνει το 2 - 1,. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ελ Σαραουί, ο οποίος στις καθυστερήσεις έκανε το τελικό 3 - 1, λίγα λεπτά μετά την απ ευθείας κόκκινη κάρτα στον Μπόατενγκ,.  http://www.ilcalciocatania.it/

Παρασκευή 30/ 11  Κατάνια - Μίλαν 1 - 3
( 11’ Λεγκροτάλιε - 53’ 90+2’ Ελ Σαραουί 56’ Μπόατενγκ )