Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Κυπελλο Πορτογαλίας, φάση των 16 Μπράγκα - Πόρτο 2 - 1

Προβάδισμα – έστω και μικρό - για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Πορτογαλίας πήρε η Μπράγκα,. Νίκησε 2 - 1 την Πόρτο στην έδρα της στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των 16,. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι. Η Πόρτο με τον Μαγκαλα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και φάνηκε να είναι ικανή να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι και τέλος,. Ωστόσο τα πάντα άλλαξαν στο 73ο λεπτό. Η αποβολή του Κάστρο άλλαξε τις ισορροπίες και έδωσε την ευκαιρία στη Μπράγκα για να αντεπιτεθεί. Ο Ντανίλο στο 74ο λεπτό με αυτογκόλ ισοφάρισε για την Μπράγκα η οποία πέρασε και μπροστά στο σκορ λίγα λεπτά αργότερα,. Συγκεκριμενα στο 80ο λεπτό ο Εντερ διαμόρφωσε το τελικό 2 - 1 το οποίο καλείται να υπερασπιστεί η Μπράγκα στο Πόρτο για να περάσει στην επόμενη φάση,.