Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

Μπέιρα Μαρε - Γκυμαράες 2 - 2

Με ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η Γκυμαράες έκλεψε έναν βαθμό (2 - 2) μέσα στην έδρα της Μπέιρα Μαρε,.
Η ομάδα του Αντωνιο Ρεγάλα προηγούταν από το 77’, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με το γκολ του Μπαλντέ στο 95’ να ισοφαρίσουν τον αγωνα,. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα και έδωσαν ελπίδες στους οπαδούς τους ότι θα καταφέρουν να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ωστόσο, η Βιτωρια έκανε το 1 - 1 μετά από δεκαεπτά λεπτά,. Κάπως έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο χωρίς άλλη μεγάλη φάση,. Στο β’ μέρος, και συγκεκριμένα, το 63’ της αναμέτρησης ο Ντάγκλας ( τερματοφύλακας της Γκυμαράες ) έκανε μία μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μπατίνια. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν απόδοση και στο 77’ πήραν κεφάλι στο παιχνίδι με τέρμα του Καμαρά,. Μετά οι παίκτες της Γκυμαράες πήραν τα πάνω τους και σε μία φάση ο Ρουί Ρέγκο είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι,. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει στα καρρέ τους την Μπέιρα Μαρε και μετά από εξαιρετική ενέργεια του Αντι, ο οποίος συνεργάστηκε με τον Φρέιρε (σκόραρε στο 20’) και με το τέρμα του Μπαλντέ στο 95’ πήραν τον βαθμο της ισοπαλιας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης,.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής
Μπέιρα Μαρε - Γκιμαράες 2 - 2 ( 3’ Αλ Σεϊρί 77’ Καμαρά - 20 Φρέιρε 90+5’ Μπαλντέ )