Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

Μορεϊρένσε - Σπόρτινγκ Λισσαβωνας 2 - 2

Πάλι καλά που έσωσε την ισοπαλία στο τέλος η Σπόρτινγκ Λισσαβωνας… Τα λιοντάρια ήρθαν 2 - 2 στην έδρα της ουραγού Μορεϊρένσε, ισοφαρίζοντας από 2 - 0 μέσα σε ένα λεπτό, στην αναμέτρηση, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Superliga, όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο τις προνομιούχες θέσεις της βαθμολογίας που οδηγούν στο Europa League της επόμενης περιόδου, απέχοντας τρεις βαθμούς από αυτές και ελπίζοντας σε καλύτερες μέρες στο μέλλον, αφού πλέον έχουν απογοητεύσει για τα καλά τους οπαδούς τους. Αντίθετα, ο γηπεδούχοι έμειναν δύο βαθμούς μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην παραμονή και εξακολουθούν να παλεύουν για αυτή,. Η Μορεϊρένσε αιφνιδίασε στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί μέσα σε πέντε λεπτά, στο 40’ με τον Φερνάντεζ και στο 45’ με τον Γκίλας. Ομως, στην επανάληψη, οι αλλαγές του
Πωλ Βερκότερεν άλλαξαν την εικόνα των κυπελλούχων Ευρώπης του 1964, που κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τα γκολ του Ξαντάο στο 64’ και του Ντιέρ στο 65’,.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίτσιο, Ντιέυ, Ξαντάο, Ρόχα, Ινσούα, Ελίας, Σάαρς (45’ Ρινάουντο) Καρίγιο (91’ Λαμπιάντ) Πράνιτς (64’ Βιόλα) Καπέλ, Φαν Φολσφίνκελ,.