Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Σπαρτάκ Μόσχας - Ζενίθ Αγιας Πετρουπολης 2 - 4

Μετά την ήττα - στα χαρτιά - από την Δυναμό και την αναπάντεχη ισοπαλία στο ντέρμπυ με την ΤΣΣΚΑ, η Ζενίθ νίκησε 4 - 2 τη Σπαρτάκ, η οποία προερχόταν από τη συντριβή στο ντέρμπυ με την Δυναμό και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες,. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέττι άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με δυνατό σουτ του Χουλκ (η μπάλα βρήκε στο πόδι του Παρέχα) και ξεγέλασε τον Ντίκαν, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το μοιραίο. Η Σπαρτάκ του Βάλερι Κάρπιν (ανέλαβε ως υπηρεσιακός μετά την αποχώρηση του Ουνάυ Εμερι) ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα με κοντινή κεφαλιά του Τζιούμπα, έπειτα από σέντρα του Ντμητρι Κομπάρωφ, αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους,. Το έτερο ακριβοπληρωμένο εφετεινό απόκτημα της Ζενίθ (Αξελ Βίτσελ) πήρε τη σκυτάλη από τον Χουλκ και με ωραίο διαγώνιο σουτ στο 41ο λεπτό, σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του συλλόγου της Αγίας Πετρούπολης. Μισή ώρα αργότερα, και αφού προηγήθηκε η αποβολή του Παρέχα, ο Βίτσελ νίκησε με κοντινή προσπάθεια τον Ντίκαν (φέρει ευθύνη) και έκανε το 3 - 1,. Από ένα ακόμη λάθος των γηπεδούχων στο χώρο του κέντρου προήλθε το ωραιότερο γκολ του αγώνα στο 78ο λεπτό. Ο Σιρόκωφ έκλεψε την μπάλα από τον Χουράδο και με ένα υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ άφησε άγαλμα τον Ντίκαν. Ο σύλλογος της πρωτεύουσας μείωσε στο 81' με κεφαλιά του Εμμενίκε, ενώ το ματς ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Ινσαουράλδε στις καθυστερήσεις,. # Τα επεισόδια δεν έλειψαν από την αναμέτρηση του Λουζνίκι,.