Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Παλέρμο - Κατάνια 3 - 1

Σιτσιλιάνικο ντέρμπυ περιελάμβανε η 14η αγωνιστική της Serie A με την Παλέρμο να υποδέχεται την Κατάνια και να αποδεικνύει ότι ένα είναι το… αφεντικό της Σικελίας, καθώς επικράτησε με σχετική ευκολία της αντιπάλου της με σκορ 3 - 1,. Με αυτή τους τη νίκη οι γηπεδούχοι κατάφεραν έστω και προσωρινά να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας,. Στον αντίποδα για τους φιλοξενούμενους ήταν μία κακή παρένθεση στο πολύ καλό πρωτάθλημα που πραγματοποιούν μέχρι στιγμής,. Το σκορ για την Παλέρμο άνοιξε στο 10ο μόλις λεπτό ο μόνιμος σκόρερ της ομάδας Φαμρίτσιο Μίκολι, με το 1 - 0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, παρά τις ευκαιρίες που έχασαν οι γηπεδούχοι. Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους ο Ιλισιτς έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 60’ έκανε το 3 - 0,. Το τελικό 3 - 1 διαμόρφωσε στο 70’ ο Λόντι,. http://www.ilcalciocatania.it/article.php?id=27679