Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

AEK - Λεβαδειακός 0 - 1

To γκολ του Ναπολεόνι στο 82' από το φθηνό λάθος του Κωνσταντόπουλου όρισε τη μοίρα του αγώνα του Λεβαδειακού με την ΑΕΚ,. Οι Βοιωτοί νίκησαν με 1 - 0 μέσα στο ΟΑΚΑ και άφησαν την Ενωση στην τελευταία θέση της βαθμολογίας,. Δύσκολα θα μπορούσε να προβλέψει κανείς την εξέλιξη του αγώνα αν παρακολουθούσε το πρώτο 20λεπτο. Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική σ' αυτό το διάστημα του αγώνα χωρίς ίχνος υπερβολής. Με αυτοματισμούς στο παιχνίδι της, περίσσιο πάθος και ταχύτητα, η Ενωση έβγαλε καθαρές ευκαιρίες (τουλάχιστον τέσσερις) τις οποίες σπατάλησε με όλους τους πιθανούς τρόπους ο Κατίδης,. Μετά το πέρας του 20λεπτου και αφού βγήκε στεγνός από την καταιγίδα, ο Λεβαδειακός άρχισε σιγά - σιγά να παίρνει πρωτοβουλίες μέσα στο παιχνίδι. Αν και έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (μπήκαν οι Κασμερίδης και Ναπολεόνι) η ομάδα του Γιώργου Παράσχου βρήκε τον τρόπο να ανακόπτει την ΑΕΚ πολύ πριν εκφράσει απειλή γεγονός που ηρέμησε την άμυνά της,. Κάπως έτσι, σ' ένα ιδιαίτερα χαμηλό τέμπο, κύλησε το παιχνίδι μέχρι και το 80',.

Στο μεσοδιάστημα η ΑΕΚ έχασε λόγω τραυματισμού τους Τσίτα και Λαγό, απώλεσε τον καλό ρυθμό στο παιχνίδι και όσο περνούσε η ώρα φορτωνόταν με μεγάλη πίεση,.

Ο Λεβαδειακός, αντιθέτως, ευνοήθηκε από το πέρασμα του χρόνου αφού έτσι και αλλιώς ο πρώτος στόχος του ήταν η ισοπαλία. Με την ΑΕΚ πολύ ψηλά μέσα στο γήπεδο, οι Βοιωτοί εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητα του Πόι και έβγαλαν φαρμακερές αντεπιθέσεις από τις οποίες προήλθε, σε δεύτερο χρόνο, και η φάση του γκολ,.