Τρίτη, 31 Ιανουαρίου 2012

FA cup final 1938 Preston North End 1 Huddersfield Town 0

Wembley - Saturday 30th April

Preston North End ( Mutch ( Pen )
Holdcroft, Gallimore, Beattie, Shankly, Smith, Batey Watmough, Mutch Maxwell, Beattie R, O'Donnell H

Huddersfield Town Hesford, Craig, Mountford, Willingham, Young, Boot, Hulme Isaac McFadyen, Barclay, Beasley

Referee: AJ Jewell - Attendance: 93,497

Preston were back at Wembley in 1938 to make amends

This time they faced Huddersfield, just as they had done at Stamford Bridge in 1922 Once again it was a match best forgotten ‑ dull and without pattern In fact, the 1938 Final produced another coincidence. Huddersfield won the first time with a penalty now Preston won with a penalty scored by Mutch sixty seconds from the end of extra time Had the Huddersfield inside ‑ forwards taken advantage of two or three clear openings made by Hulme, the former Arsenal player now appearing in his fifth Final, Preston would have met with a surprise defeat

Mutch, the Preston inside ‑ right, set off on a long dribble Thousands were already on their way towards the exits, as a little more than a minute of extra time remained of a drab Final. On and on he went until Young, the Huddersfield centre ‑ half and captain moved in to the tackle. Mutch went down, and the referee pointed to the penalty ‑ spot The aggrieved player took the spot kick himself, and, with the crowd hushed, struck the ball firmly against the underside of the bar and over the line. Preston had won and an old debt had been settled

Semi ‑ Final

PNE v Aston Villa 2 ‑ 1
Sunderland v HUDDERSFIELD T 1 ‑ 3

Sixth Round

Brentford v PNE 0 ‑ 2
Aston Villa v Man C 3 ‑ 2
Spurs v Sunderland 0 ‑ 1
York C v HUDDERSFIELD T 0 ‑ 0, 1 ‑ 2

Fifth Round

Arsenal v PNE 0 ‑ 1
Brentford v Man Utd 2 ‑ 0
Luton T v Man C 1 ‑ 3
Charlton Ath v Aston Villa 1 ‑ 1, 2 ‑ 2, 1 ‑ 4
Sunderland v Bradford PA 1 ‑ 0
Chesterfield v Spurs 2 ‑ 2, 1 ‑2
York C v Middlesbro 1 ‑ 0
Liverpool v HUDDERSFIELD T 0 ‑ 1

Fourth Round

PNE v Leicester C 2 ‑ 0
Wolves v Arsenal 1 ‑ 2
Barnsley v Man Utd 2 ‑ 2, 0 ‑ 1
Brentford v Portsmouth 2 ‑ 1
Man C v Bury 3 ‑ 1
Luton T v Swindon T 2 ‑ 1
CharIton Ath v Leeds Utd 2 ‑ 1
Aston Villa v Blackpool 4 ‑ 0
Everton v Sunderland 0 ‑ 1
Bradford PA v Stoke C 1 ‑ 1, 2 ‑ 11
Chesterfield v Burnley 3 ‑ 2
New Brighton v Spurs 0 ‑ 0, 2 ‑ 5
York C v WBA 3 ‑ 2
Nott'm Forest v Middlesbro 1 ‑ 3
Sheff Utd v Liverpool 1 ‑ 1, 0 ‑ 1
HUDDERSFIELD T v Notts Co 1 ‑ 0

Third Round

PNE v West Ham 3 ‑ 0
Mansfield T v Leicester C 1 ‑ 2
Swansea T v Wolves 0 ‑ 4
Arsenal v Bolton Wand 3 ‑ 1
Man Utd v Yeovil end Petters Utd 3 ‑ 0
Southend Utd v Barnsley 2 ‑ 2, 1 ‑ 2
Tranmere R v Portsmouth 1 ‑ 2
Brentford v Fulham 3 ‑ 1
Millwall v Man C 2 ‑ 2,1 ‑ 3
Bury v Brighton end H Alb 2 ‑ 0
Grimsby T v Swindon T 1 ‑ 1, 1 ‑ 2
Scarborough v Luton T 1 ‑ 1, 1 ‑ 5
Charlton Ath v Cardiff h 5 ‑ 0
Leeds Utd v Chester 3 ‑ 1
Birmingham v Blackpool 0 ‑ 1
Norwich C v Aston Villa 2 ‑ 3
Sunderland v Watford 1 ‑ 0
Chelsea v Everton 0 ‑ 1
Derby Co v Stoke C 1 ‑ 2
Bradford PA v Newport Co 7 ‑ 4
Bradford C v Chesterfield 1 ‑ 1, 1 ‑ 1, 0 ‑ 2
Sheff Wed v Burnley 1 ‑ 1, 1 ‑ 3
New Brighton v Plymouth Arg 1 ‑ 0
Spurs v Blackburn R 3 ‑ 2
York C v Coventry C 3 ‑ 2
WBA v Newcastle Utd 1 ‑ 0
Nott'm Forest v Southampton 3 ‑ 1
Middlesbro v Stockport Co 2 ‑ 0
Crystal Palace v Liverpool 0 ‑ 0, 1 ‑ 3
Doncaster R v Sheff Utd 0 ‑ 2
Aldershot v Notts Co 1 ‑ 3
HUDDERSFIELD T v Hull C 3 ‑ 1

http://www.youtube.com/embed/LdK9ObH6ayg
http://www.youtube.com/embed/k8VUveA3qSw
http://www.youtube.com/embed/Bw2KI9GyFs0

http://apolitikokafeneio.com/modules.php?name=News&file=article&sid=663

Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2012

Κυπελλο Αγγλίας 1971 - 72

Κυπελλο Αγγλίας 1971 - 72
απο τους αγώνες των 64 και μετά
LEEDS UTD v Bristol R 4 ‑ 1
Oxford Utd v Liverpool 0 ‑ 3
Sheff Utd v Cardiff C 1 ‑ 3
Sunderland v Sheff Wed 3 ‑ 0
Crystal Palace v Everton 2 ‑ 2, 2 ‑ 3
Walsall v AFC Bournemouth 1 ‑ 0
Spurs v Carlisle Utd 1 ‑ 1, 3 ‑ 1
Bury v Rotherham Utd 1 ‑ 1, 1 ‑ 2
Birmingham C v Port Vale 3 ‑ 0
Peterborough Utd v Ipswich T 0 ‑ 2
Boston Utd v Portsmouth 0 ‑ 1
Swansea C v Gillingham 1 ‑ 0
Burnley v Huddersfield T 0 ‑ 1
OPR v Fulham 1 ‑ 1, 1 ‑ 2
Newcastle Utd v Hereford Utd 2 ‑ 2, 1 ‑ 2
West Ham v Luton T 2 ‑ 1
PNE v Bristol C 4 ‑ 2
Southampton v Man Utd 1 ‑ 1, 1 ‑ 4
Millwall v Nott'm Forest 3 ‑ 1
Man C v Middlesbro 1 ‑ 1, 0 ‑ 1
Chariton Ath v Tranmere R 0 ‑ 0, 2 ‑ 4
Stoke C v Chesterfield 2 ‑ 1
WBA v Coventry C 1 ‑ 2
Norwich C v Hull C 0 ‑ 3
Wolves v Leicester C 1 ‑ 1 0 ‑ 2
Orient v Wrexham 3 ‑ 0
Blackpool v Chelsea 0 ‑ 1
Bolton Wand v Torquay Utd 2 ‑ 1
Derby Co v Shrewsbury T 2 ‑ 0
Watford v Notts Co 1 ‑ 4
Blyth Spartans v Reading 2 ‑ 2, 1 ‑ 6
Swindon T v ARSENAL 0 ‑ 2

αγώνες των 32

Liverpool v LEEDS UTD 0 ‑ 0, 0 ‑ 2
Cardiff C v Sunderland 1 ‑ 1, 1 ‑ 1, 3 ‑ 1
Everton v Walsall 2 ‑ 1
Spurs v Rotherham Utd 2 ‑ 0
Birmingham C v Ipswich T 1 - 0
Portsmouth v Swansea C 2 ‑ 0
Huddersfield T v Fulham 3 ‑ 0
Hereford Utd v West Ham 0 ‑ 0, 1 ‑ 3
PNE v Man Utd 0 ‑ 2
Millwall v Middlesbro 2 ‑ 2, 1 ‑ 2
Tranmere R v Stoke C 2 ‑ 2, 0 ‑ 2
Coventry C v Hull C 0 ‑ 1
Leicester C v Orient 0 ‑ 2
Chelsea v Bolton Wand 3 ‑ 0
Derby Co v Notts Co 6 ‑ 0
Reading v ARSENAL 1 ‑ 2

αγώνες των 16

Cardiff C v LEEDS UTD 0 ‑ 2
Everton v Spurs 0 ‑ 2
Birmingham C v Portsmouth 3 ‑ 1
Huddersfield T v West Ham 4 ‑ 2
Man Utd v Middlesbro 0 ‑ 0, 3 ‑ 0
Stoke C v Hull C 4 ‑ 1
Orient v Chelsea 3 ‑ 2
Derby C v ARSENAL 2 ‑ 2, 0 ‑ 0, 0 ‑ 1

προημιτελικοί

LEEDS UTD v Spurs 2 ‑ 1
Birmingham C v Huddersfield T 3 ‑ 1
Man Utd v Stoke C 1 ‑ 1, 1 ‑ 2
Orient v ARSENAL 0 ‑ 1

ημιτελικοί

LEEDS UTD v Birmingham C 3 ‑ 0
Stoke C v ARSENAL 1 ‑ 1, 1 ‑ 2


Τελικός 6 Μαίου 1972
Leeds United 1 Arsenal 0 video video video video
Clarke 53' icons live football
Leeds United
( Jones ) Harvey, Reaney, Madeley, Bremner Charlton, Hunter
Lorimer, Clarke, Jones, Giles, Gray
Arsenal
Barnett, Rice, McNab, Storey, Mclintock, Simpson
Armstrong, Ball, George, Radford ( Kennedy ) Graham
Referee : David Smith Attendance: 100,000 report
http://www.fa-cupfinals.co.uk/1972prog.htm
http://www.soccerbase.com/results3.sd?gameid=258939
http://www.soccerbase.com/cup2.sd?competitionid=58&seasonid=101







Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2012

ΚΚΕ 1975 τελικος, Φερεντσβάρος - Δυναμο Κιεβου 0 - 3

The 1975 UEFA Cup Winners' Cup Final was a football match contested between FC Dynamo Kyiv of the Soviet Union and Ferencvárosi TC of Hungary. It was the final match of the European Cup Winners' Cup 1974 – 75 and the 15th European Cup Winners' Cup Final. The final was held at Saint Jakob Stadium in Basel, Switzerland. Dynamo won the match 3 – 0 thanks to goals by Vladimir Onishchenko 2 and Oleg Blokhin
http://www.ftc.hu/
http://www.fcdynamo.kiev.ua/
14 Μαίου 1975
F C Dynamo Kyiv 3 – 0 Ferencvarosi T C
Αγιος Ιάκωβος Stadium Basel
Attendance: 13 000
Onishchenko 18' 39' Μπλαχίν 67'
http://www.rsssf.com/tablese/ec2.html
http://en.archive.uefa.com/competitions/ecwc/history/season=1974/intro.html
http://apolitikokafeneio.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1739

http://www.youtube.com/embed/Fo-NyCvUNCk?rel=0

Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2012

Mitropa Cup

Μητρόπα Καπ Ναι, σας ξένισε το όνομα. Δεν είναι γνωστό
Κι όμως, αυτό το Κύπελλο μονοπώλησε το ενδιαφέρον αρκετών χωρών για πάνω από 50 χρόνια! Και, στο άρθρο μας αυτό, θα σας εξιστορήσουμε με λίγα λόγια την ιστορία του, που είναι πλούσια, ήδη πολύ καιρό πριν μπει στις ζωές μας το λαμπερό και “χλιδάτο” Κύπελλο Πρωταθλητριών
Ο Τζων Γκράμλικ ( ο Πρεσβύτερος ) είναι ο άνθρωπος που εμπνεύστηκε το Μητρόπα Καπ ( που αρχικά λεγόταν Τσάλλεντζ Καπ ) το 1897

Στην κοσμοπολίτικη Βιέννη, έγινε αυτό. Η κεντρική ιδέα ήταν ένα τουρνουά ανάμεσα στις ομάδες της Αυστροουγγρικής Αυτοκρατορίας

Το 1927 το Κύπελλο μετατρέπεται σε Μητρόπα Καπ. Αργότερα, το πλέγμα των συμμετεχόντων επεκτάθηκε, και «έπιασε» όλες τις ομάδες της Κεντρικής Ευρώπης. Ετσι το μάθαμε από εκεί κι έπειτα: Κύπελλο Κεντρικής Ευρώπης ή Μητρόπα Καπ
Η διοργάνωση γιγαντώθηκε γρήγορα. Το 1929 μπήκαν και οι Ιταλοί στο παιχνίδι
Το 1936 οι Ελβετοί, το ’37 οι Ρουμάνοι. Αυστριακοί, Ούγγροι Γιουγκοσλάβοι, Τσεχοσλοβάκοι, ήταν πάντα μπροστάρηδες. Ο πόλεμος μόνο διέκοψε για 10 χρόνια το Κύπελλο, αλλά το 1951 ξεκίνησε εκ νέου

Το πρώτο τουρνουά το κέρδισε η Σπάρτα Πράγας, τσεχοσλοβακική ακόμα το 1927 Διέλυσε με 6 - 2 τη Ραπίντ Βιέννης, και έχασε «γλυκά» στον επαναληπτικό με 2 - 1 Αξίζει να σημειώσουμε, επίσης, ότι οι περισσότεροι απ’ τους τελικούς της διοργάνωσης ήταν διπλοί. Απ’ το 1977 ως το 1985 το Κύπελλο παιζόταν με ομίλους, ενώ απ’ το 1986 και μετά ( με εξαίρεση μια σαιζόν ) οι τελικοί ήταν μονοί
Το 1992 καταργήθηκε το Μητρόπα Καπ, έχοντας διαγράψει μια πορεία 60 χρόνων και βάλε! Στα στατιστικά του, ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η πρωτοπορία σε τίτλους των ουγγρικών ομάδων: 16 φορές μαγυάρικη ομάδα κέρδισε το τρόπαιο! Ακολουθούν οι Ιταλοί με 11 κατακτήσεις Περιέργως, οι «πατέρες» Αυστριακοί είναι… τελευταίοι, μαζί με τους Γιουγκοσλάβους, με εφτά κατακτήσεις έκαστος, πιο κάτω κι απ’ τους Τσεχοσλοβάκους που ‘χουν οκτώ τρόπαια! Η Βάσας της Βουδαπέστης έχει τα περισσότερα Μητρόπα Καπ στη συλλογή της έξι τον αριθμό

Στη λίστα των νικητών κάποιου Μητρόπα Καπ, συναντάμε ονόματα όπως η
η Φερεντσβάρος, η Ουίπεστ, μα κι η Μπολωνια, η Πίζα, η Φιορεντίνα, η Παρτιζάν, η Μπάρι, η Τορίνο, η Αούστρια Βιέννης, η Μίλαν. Το ενδιαφέρον του κοινού, βέβαια, είχε εκπέσει με τα χρόνια. Δεν είναι τυχαίο, που μόλις λίγες χιλιάδες θεατές βρέθηκαν στον τελευταίο τελικό της ιστορίας του Μητρόπα Καπ, στο στάδιο «Πίνο Ζακερία» της Φότζια, στην Ιταλία, όταν η γιουγκοσλαβική Μπόρατς Μπάνια Λούκα νίκησε με 5 - 3 στα πέναλτυ την Βαζούτας από την Ουγγαρία

Στα αξιοσημείωτα του Μητρόπα Καπ, τέλος, αξίζει να αναφερθούμε στα συμβάντα του 1932 Στα ημιτελικά εκείνου του τουρνουά, έπαιζαν η Σλάβια Πράγας και η Γιουβέντους. Το πρώτο ματς στην Πράγα έληξε 4 - 0 για τους Τσεχοσλοβάκους.

Στη ρεβάνς, οι Ιταλοί προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 2 - 0 και φαινόταν ότι θα ανέτρεπαν την κατάσταση. Οι παίκτες της Σλάβια τότε, άρχισαν να κάνουν μπαλιές προς τα πίσω, να καθυστερούν, και γενικά προσπαθούσαν να «φάνε χρόνο»

Οι θεατές εξαγριώθηκαν, και άρχισαν να… πετροβολούν τους Τσεχοσλοβάκους!

Μια πέτρα, μάλιστα τραυμάτισε σοβαρά τον γκολκηπερ - θρύλο του τσεχοσλοβακικού ποδοσφαίρου, τον Πλάνιτσκα! Οι παίκτες της Σλάβια κρύφτηκαν επί ώρες στα αποδυτήρια για να γλιτώσουν, αρνούμενοι να συνεχίσουν

Η αντιπροσωπεία της διοργανώτριας του Μητρόπα Καπ που βρισκόταν στο γήπεδο, θεώρησε εξ ίσου υπεύθυνες τις δύο ομάδες, και τις απέβαλε απ’ το τουρνουά!
Ετσι, το Κύπελλο του ’32 κατέληξε ξεκούραστα στη Μπολωνια, που στον άλλο ημιτελικό είχε αποκλείσει δύσκολα την αυστριακή Φερστ Βιέννα ( 2 - 0, 0 - 1 )

http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76057a11817f7370eff3702bb0a35bb6a28e13c11e23b00e13c11
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76057ae1817f7370eff3702bb1c2bbb6a28e13c11e23b00e13c08
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76057af1817f7370eff3702bb1c2bbb6a28e13c11e23b00e13c09
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a61817f7370eff3702bb1c2bbb6a28e13c11e23b00e13c17
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a71817f7370eff3702bb1c2bbb6a28e13c11e23b00e13c16
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a41817f7370eff3702bb1f37bb6a28e13c11e23b00e13c08
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a51817f7370eff3702bb1f37bb6a28e13c11e23b00e13c09
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a21817f7370eff3702bb1f37bb6a28e13c11e23b00e13c0e
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a31817f7370eff3702bb1f37bb6a28e13c11e23b00e13c0f
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a01817f7370eff3702bb1f37bb6a28e13c11e23b00e13c0c
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a11817f7370eff3702bb1c2bbb6a28e13c11e23b00e13c10
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056ae1817f7370eff3702bb1c2bbb6a28e13c11e23b00e13c1f
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056af1817f7370eff3702bb0a35bb6a28e13c11e23b00e13c08
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76051a61817f7370eff3702bb0a35bb6a28e13c11e23b00e13c04
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815e85fdcdc3bfcdc0aec70aeeda8a384f04788ec0384112
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815e85fdcdc3bfcdc0aec7482eda8a384f04788ec0384e1b
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815e85fdcdc3bfcdc0aec7cdeeda8a384f04788ec0384f17
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815a85fdcdc3bfcdc0aec7cdeeda8a384f04788ec0384612
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815a85fdcdc3bfcdc0aec28d6eda8a384f04788ec038471c
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815a85fdcdc3bfcdc0aec70aeeda8a384f04788ec038441c
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815a85fdcdc3bfcdc0aec7482eda8a384f04788ec0384512
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815a85fdcdc3bfcdc0aec7482eda8a384f04788ec0384211
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815a85fdcdc3bfcdc0aec28d6eda8a384f04788ec0384305
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815a85fdcdc3bfcdc0aec70aeeda8a384f04788ec0384005
http://www.iffhs.de/?f05fd0f0838cac2b98e0a3fcb45fe4a4129d815a85fdcdc3bfcdc0aec70aeeda8a384f04788ec0384113
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a26b17f7370eff3702bb1c2bbb6a28e13c11e23b00e13c15
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a36b17f7370eff3702bb0a35bb6a28e13c11e23b00e13c02
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a06b17f7370eff3702bb1c2bbb6a28e13c11e23b00e13c17
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a16b17f7370eff3702bb1f37bb6a28e13c11e23b00e13c0b
http://www.iffhs.de/?17f43c20e32b0ae63828ff2d17f92904a76056a06a17f7370eff3702bb1d20bb6a28e13c11e23b00e13c1b

http://www.rsssf.com/tablesz/zent51.html#about
http://www.rsssf.com/tablesd/donau58.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit59.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit60.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit61.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit62.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit63.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit64.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit65.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit66.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit55.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit56.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit57.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit67.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit68.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit69.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit70.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit71.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit72.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit73.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit74.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit75.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit76.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit77.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit78.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit80.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit81.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit82.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit83.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit84.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit85.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit86.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit87.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit88.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit89.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit90.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit91.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit92.html

http://it.wikipedia.org/wiki/Coppa_Mitropa

http://www.rsssf.com/tablesm/mit27.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit28.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mittops.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit29.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit30.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit31.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit32.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit33.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit34.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit35.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit36.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit37.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit38.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit39.html
http://www.rsssf.com/tablesm/mit40.html

Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2012

21/ 6/ 1998 United States vs Iran 1 - 2 .:. World Cup 1998 Group F

http://sportsillustrated.cnn.com/soccer/world/events/1998/worldcup/news/1998/06/21/iranus_again/

http://www.rsssf.com/tables/98full.html
1 - 0 Estili 40 h, 2 - 0 Mahdavikia 84, 2 - 1 Mc Bride 87 h

http://www.planetworldcup.com/CUPS/1998/wc98qualification.html
http://ita.ee.lbl.gov/html/contrib/WorldCup.html
http://www.rsssf.com/tablesi/iranchamp.html
http://www.rsssf.com/tablesi/iran-intres.html
http://www.rsssf.com/miscellaneous/iran-recintlp.html
http://www.rsssf.com/miscellaneous/iran-coach.html
http://www.planetworldcup.com/index.html
http://www.iplstats.com/
http://www.ussoccer.com/
http://homepages.sover.net/~spectrum/usamen1.html
http://homepages.sover.net/~spectrum/usamen2.html
http://www.ussoccerplayers.co/m/
http://www.beachsoccer.com/

http://www.youtube.com/embed/OoCRvmttJH8?rel=0
http://www.youtube.com/embed/OoCRvmttJH8?rel=0
http://apolitikokafeneio.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1734

http://www.youtube.com/embed/8ZyywKXQ9sA?rel=0

Τελικοί Κυπέλλου Γαλλίας


http://www.fff.fr/cfra/reglement/2794.shtml
1918: Ολυμπίκ Παντέν – ΦΚ Λιών: 3 - 0
1919: ΚΑΣΖ Παρί - Ολυμπίκ Παντέν: 3 - 2
1920: Σερκλ Αθλετίκ Παρί - Χάβρη: 2 - 1
1921: Ρεντ Σταρ Παρί - Ολυμπίκ Παντέν: 2 - 1
1922: Ρεντ Σταρ Παρί – Σταντ Ρένς: 2 - 0
1923: Ρεντ Σταρ Παρί – Σετ: 4 - 2
1924: Ολυμπίκ Μαρσέιγ – Σετ: 3 - 2
1925: ΚΑΣΖ Παρί – Ρουέν: 1 - 1, 3 - 2 ( επαναληπτικος )
1926: Ολυμπίκ Μαρσέιγ – Βαλεντινιέ: 4 - 1
1927: Ολυμπίκ Μαρσέιγ – Κεβιγυ: 3 - 0
1928: Ρεντ Σταρ Παρί – Σερκλ Αθλετίκ Παρί: 3 - 1
1929: Μονπελιέ – Σετ: 2 - 0
1930: Σετ - Ρασίγκ Κλαμπ Παρί: 3 - 1
1931: Κλαμπ Φρανσέ – Μονπελιέ: 3 - 0
1932: Κάννες – Ρασίνγκ Ρουμπέ: 1 - 0
1933: Εξελσιόρ Ρουμπέ - Ρασίνγκ Ρουμπέ: 3 - 1
1934: Σετ - Ολυμπίκ Μαρσέιγ: 2 - 1
1935: Ολυμπίκ Μαρσέιγ – Σταντ Ρενς: 3 - 0
1936: Ρασίγκ Κλαμπ Παρί – Σαρλεβίλ ( Β΄ κατηγορίας ): 1 - 0
1937: Σοσσώ - Ρασίνγκ Στρασμπούρ: 2 - 1
1938: Ολυμπίκ Μαρσέιγ – Μετς: 2 - 1
1939: Ρασίγκ Κλαμπ Παρί – Ολυμπίκ Λιλ: 3 - 1
1940: Ρασίγκ Κλαμπ Παρί – Ολυμπίκ Μαρσέιγ: 2 - 1
1941: Μπορντώ – Φιβ: 2 - 0
1942: Ρεντ Σταρ Παρί – Σετ: 2 - 0
1943: Ολυμπίκ Μαρσέιγ – Μπορντώ: 2 - 2, 4 - 0 ( επαναληπτικός )
1944: Νανσύ/ Λωρέν – Ρεμς/ Σαμπάν: 4 - 0
1945: Ρασίγκ Κλαμπ Παρί - Ολυμπίκ Λιλ: 3 - 0
1946: Ολυμπίκ Λιλ – Ρεντ Σταρ Παρί: 4 - 2
1947: Ολυμπίκ Λιλ – Ρασίνγκ Στρασμπούρ: 2 - 0
1948: Ολυμπίκ Λιλ – Λανς ( Β΄ κατηγορίας ): 3 - 2
1949: Ρασίγκ Κλαμπ Παρί - Ολυμπίκ Λιλ: 5 - 2
1950: Σταντ Ρεμς - Ρασίγκ Κλαμπ Παρί: 2 - 0
1951: Ρασίνγκ Στρασμπούρ – Βαλενσιέν ( Β΄ κατηγορίας ): 3 - 0
1952: Ολυμπίκ Νις - Μπορντώ: 5 - 3
1953: Ολυμπίκ Λιλ – Νανσύ: 2 - 1
1954: Ολυμπίκ Νις – Ολυμπίκ Μαρσέιγ: 2 - 1
1955: Ολυμπίκ Λιλ – Μπορντώ: 5 - 2
1956: Σεντάν – Τρουά: 3 - 1
1957: Τουλούζ – Ανζέ: 6 - 3
1958: Σταντ Ρεμς - Ολυμπίκ Νιμ: 3 - 1
1959: Χάβρη ( Β΄ κατηγορίας ) - Σοσσώ: 2 - 2,  3 - 0 ( επαναληπτικός )
1960: Μονακό - Σαίντ Ετιέν: 4 - 2
1961: Σεντάν - Ολυμπίκ Νιμ: 3 - 1
1962: Σαίντ Ετιέν – Νανσύ: 1 - 0
1963: Μονακό - Ολυμπίκ Λιών: 0-0,  2 - 0 ( επαναληπτικός )
1964: Ολυμπίκ Λιών - Μπορντώ: 2 - 0
1965: Σταντ Ρενς – Σεντάν: 2 - 2,  3 - 1 ( επαναληπτικός )
1966: Ρασίνγκ Στρασμπούρ – Ναντ: 1 - 0
1967: Ολυμπίκ Λιών - Σοσσώ: 3 - 1
1968: Σαίντ Ετιέν - Μπορντώ: 2 - 1
1969: Ολυμπίκ Μαρσέιγ - Μπορντώ: 2 - 0
1970: Σαίντ Ετιέν – Ναντ: 5 - 0
1971: Σταντ Ρενς - Ολυμπίκ Λιών: 1 - 0
1972: Ολυμπίκ Μαρσέιγ – Μπαστιά: 2 - 1
1973: Ολυμπίκ Λιών - Ναντ: 2 - 1
1974: Σαίντ Ετιέν – Μονακό: 2 - 1
1975: Σαίντ Ετιέν – Λανς: 2 - 0
1976: Ολυμπίκ Μαρσέιγ - Ολυμπίκ Λιών: 2 - 0
1977: Σαίντ Ετιέν – Σταντ Ρεμς: 2 - 1
1978: Νανσύ - Ολυμπίκ Νις: 1 - 0
1979: Ναντ – Οσέρ ( Β΄ κατηγορίας ): 4 - 1
1980: Μονακό – Ορλεάνη ( Β΄ κατηγορίας ): 3 - 1
1981: Μπαστιά - Σαίντ Ετιέν: 2 - 1
1982: Παρί Σαίν Ζερμαιν - Σαίντ Ετιέν: 2 - 2 ( 6 - 5 πέναλτυ )
1983: Παρί Σαίν Ζερμαιν - Ναντ: 3 - 2
1984: Μετς - Μονακό: 2 - 0
1985: Μονακό - Παρί Σαίν Ζερμαιν: 1 - 0
1986: Μπορντώ – Ολυμπίκ Μαρσέιγ: 2 - 1
1987: Μπορντώ - Ολυμπίκ Μαρσέιγ: 2 - 0
1988: Μετς - Σοσσώ: 1 - 1 ( 5 - 4 πέναλτυ )
1989: Ολυμπίκ Μαρσέιγ - Μονακό: 4 - 3
1990: Μονπελιέ - Ρασίγκ Κλαμπ Παρί: 2 - 1
1991: Μονακό - Ολυμπίκ Μαρσέιγ: 1 - 0
1992: Η διοργάνωση διακόπηκε όταν κατέρρευσε
η κερκίδα στο στάδιο της Μπαστιά σκοτώνοντας 18 άτομα
πριν από τον ημιτελικό Μπαστιά - Μαρσέιγ
1993: Παρί Σαίν Ζερμαιν - Ναντ: 3 - 0
1994: Οσέρ – Μονπελιέ: 3 - 0
1995: Παρί Σαίν Ζερμαιν - Ρασίνγκ Στρασμπούρ: 1 - 0
1996: Οσέρ – Ολυμπίκ Νιμ ( Γ΄ κατηγορίας ): 2 - 1
1997: Ολυμπίκ Νις – Γκινγκάμπ: 1 - 1 ( 4 - 3 πέναλτυ )
1998: Παρί Σαίν  Ζερμαιν – Λανς: 2 - 1
1999: Ναντ – Σεντάν ( Β΄ κατηγορίας ): 1 - 0
2000: Ναντ - Καλαί ( Δ΄ κατηγορίας ): 2 - 1
2001: Ρασίνγκ Στρασμπούρ – Αμιένη ( Β΄ κατηγορίας ): 0 - 0 ( 5 - 4 πέναλτυ )
2002: Λωριάν – Μπαστιά: 1 - 0
2003: Οσέρ – Παρί Σαίν Ζερμαιν: 2 - 1
2004: Παρί Σαίν Ζερμαιν – Σατορού ( Β' κατηγορίας ): 1 - 0
2005: Οσέρ – Σεντάν: 2 - 1
2006: Παρί Σαίν Ζερμαιν - Ολυμπίκ Μαρσέιγ: 2 - 1
2007: Σοσσώ - Ολυμπίκ Μαρσέιγ: 2 - 2 ( 5 - 4 πέναλτυ )
2008: Ολυμπίκ Λιών - Παρί Σαίν Ζερμαιν 1 - 0
2009: Γκινγκάμπ - Σταντ Ντε Ρεμς: 2 - 1
2010: Παρί Σεν Ζερμαιν - ΑΣ Μονακό: 1 - 0 ( στην παράταση )
2011: Ολυμπίκ Λιλ - Παρί Σεν Ζερμαιν: 1 - 0
http://fr.wikipedia.org/wiki/Coupe_de_France_de_football
http://www.fff.fr/cfra/chiffres/1703.shtml
http://www.fff.fr/cfra/actu/index.shtml
http://www.frenchleague.com/coupeFrance/index.asp
http://www.soccerway.com/national/france/coupe-de-france/2008-2009/quarter-finals/
http://es.wikipedia.org/wiki/Copa_de_Francia
http://en.wikipedia.org/wiki/Coupe_de_France
http://it.wikipedia.org/wiki/Coppa_di_Francia

Τρίτη, 10 Ιανουαρίου 2012

Kennington Oval - Saturday 2nd April 1887 Aston Villa 2 West Bromwich Albion 0

Aston Villa ( Hunter, Hodgetts )
Warner, Coulton, Simmonds, Yates Dawson, Burton, Davis, Brown Hunter, Vaughton, Hodgetts

West Bromwich Albion
Roberts, Green, Aldridge, Horton Perry, Timmins, Woodhall, Green
Bayliss, Paddock, Pearson

Referee: Major Marindin Attendance: 15 500

For the first time but by no means the last the Final was fought out by two
sides from the Birmingham area: Albion, after their splendid  3 - 1 win against the Scottish imports of Preston North End in the semi -
final, were expected to win, and they certainly began the match as if they
had the world at their feet: Villa could thank their defence for not cracking
before the Albion on ­ slaught in the first twenty minutes: Warner played a
brave game in goal, repeatedly foiling Albion's attempts to charge him,
ball in hand. over his own goal - line

Albion's forwards had tried so hard in the first half without the reward of a
goal that they began, perhaps understandably, to lose heart in the battle
against the rugged Villa defenders: After half - time the play very definitely
swung Villa's way, and they took the lead on the hour as a result of a
ghastly error of judgement on the part of Albion goalkeeper Roberts:
Assuming wrongly that Hodgetts was offside, Roberts made no attempt to
save the winger's shot: In the last minute Hunter, Villa's centre - forward
and captain, inter­cepted a back - pass, and, after colliding with Roberts
succeeded in stabbing the ball over the line while lying on the ground

First Round

Blackburn R v Halliwell wo
Astley Bridge v Burnley 3 - 3, 2 - 2 ( both disqualified )
Bolton Wand v South Shore 5 - 3
Witton v Oswaldtwistle R 3 - 2
Lanark RV v Higher Walton 5 - 0
Darwen v Heart of Midlothian 7 - 1
Renton v Accrington S 1 - 0
PNE v Queen's Pk Glasgow 3 - 0
Glasgow Rangers v Everton wo
Cowlairs v Darwen Old Wand 4 — 1
Fleetwood Rangers v Newton Heath wo
Cliftonville Belfast v Blackburn Park Road 2 - 2, 7 - 2
Partick Thistle v Blackburn Olympic 3 - 1
Church v Rawtenstall 1 - 1, 7 - 1
Gt Lever v Bootle 4 - 2
Rossendale bye Crosswell's Brewery
Oldbury v Burton Swifts 1 - 0
Wolves v Mattock 6 — 0
Derby Junction v Saint George's Wellington 1 - 0
WBA v Burton Wand 6 - 0
Mitchell's Saint George's v Small Heath Alliance 3 - 1
ASTON VILLA v Wednesbury Old Ath 13 - 0
Derby Co v Aston Unity 4 - 1
Derby Midland v Birmingham Excelsior 3 - 3, 2 - 1
Walsall v Derby Saint Luke's 3 - 3, 6 - 1
Lockwood Brothers v Long Eaton Rangers 1 — 0
Notts Rangers v Sheffield Club 3 - 0
Cleethorpe T v Mellors Limited 2 - 1
Notts Co v Basford R 13 - 0
Grimsby v Sheffield Heeley 4 - 1
Staveley v Attercliffe 7 — 0
Nott'm Forest v Notts Olympic 3 - 0
Rotherham bye
Crewe Alex v Wrexham Olympic 4 - 1
Leek v Druids 2 - 1
Goldenhill v Macclesfield 4 - 2
Chirk v Hartford Saint John's 8 - 1
Burslem Port Vale v Davenham 1 - 1, 3 - 0
Oswestry v Bollington 8 - 2
Northwich Vie v Furness Vale R 10 - 0
Stoke - on - Trent v Carnarvon Wand 10 - 1
Chester bye
Gainsboro Tr v South Bank 4 — 1
West End Newcastle v Sunderland 1 - 0
Redcar v Tyne 4 — 0
Grantham v Lincoln Lindum 1 - 0
Middlesbro v Bishop Auckland Church Institute 1 - 0
Homcastle v Darlington 2 — 1
Lincoln C bye
Chatham v Bournemouth R wo
Brentwood v Clapton 5 — 0
Old Wykehamists v Hanover Utd 3 - 0
Hotspur v Luton T 3 - 1
Caledonians v Hendon 2 - 1
Old Carthusians v Reading 2 - 1
Swifts v Luton Wand 13 - 0
Old Foresters v Cannon wo
Swindon t v Watford R 1 - 0
Maidenhead v South Reading 2 — 0
Chesham v Lyndhurst 4 — 2
Gaint Marlow v Rochester 2 — 0
Upton Pk v 1 saint Surrey Rifles 9 - 0
Dulwich v Casuals 4 - 2
Old Brightonians v Clapham R 6 - 0
Old Etonians v Royal Engineers 1 — 0
Old Westminsters v Old Harrovians 4 - 1

Second Round

Darwen v Astley Bridge or Burnley wo
Bolton Wand v Lanark RV 3 - 2
Renton v Blackburn R 2 - 2, 2 - 0
PNE v Witton 6 - 0
Cowlairs v Rossendale 10 - 2
Cliftonville v Gt Lever 3 - 1
Partick Thistle v Fleetwood Rangers 7 - 0
Glasgow Rangers v Church 2 - 1
WBA v Derby Junction 2 - 1
Wolves v Crosswell's Brewery 14 - 0
ASTON VILLA v Derby Midland 14 - 0
Mitchell's Saint George's v Derby Co 2 - 1
Walsall T bye
Staveley v Rotherham 4 - 0
Notts Co v Notts Rangers 3 - 3, 5 - 0
Lockwood Brothers v Cleethorpes T 4 - 1
Nott'm Forest v Grimsby T 2 - 2, 1 - 0
Goldenhill v Chester 3 - 2
Leek v Oswestry 4 - 2
Crewe Alex v Stoke - on - Trent 6 - 4
Chirk v Northwich Vic 3 - 0
Burslem Port Vale bye
Lincoln C v Middlesbro 1 - 1, 2 - 0
Grantham v Redcar 3 - 2
Gainsboro Tr v West End 5 - 2
Homcastle bye
Old Carthusians v Crusaders 4 - 2
Caledonians v Old Wykehamists 1 - 0
Swifts v Swindon T 7 - 1
Chatham v Hotspur 1 - 0
Old Foresters bye
Old Westminsters v Old Brightonians 1 - 1, 3 - 1
Dulwich v Maidenhead 3 - 2
Gt Marlow v Upton Pk 4 - 0
Old Etonians v Chesham 7 - 1

Third Round

PNE v Renton 2 - 0
Darwen v Bolton Wand 4 - 3
Partick Thistle v Cliftonville 11 - 1
Glasgow Rangers v Cowlairs 3 - 2
Mitchell's Saint George's v Walsall T 7 - 2
WBA bye
ASTON VILLA v Wolves 2 - 2, 3 - 3, 2 - 0
Lockwood Brothers v Nott'm Forest 2 - 1
Notts Co v Staveley 3 - 0
Chirk v Goldenhill wo
Crewe Alex bye
Leek v Burslem Port Vale 2 - 2, 3 - 1
Lincoln C v Gainsboro Tr 2 - 2, 1 - 0
Homcastle v Grantham 2 - 0
Old Foresters v Chatham 4 - 1
Old Carthusians v Caledonians wo
Swifts bye
Old Westminsters v Old Etonians 3 - 0
Gt Marlow v Dulwich 2 - 0

Fourth Round

PNE bye
Darwen bye
Partick Thistle bye
Glasgow Rangers bye
WBA v Mitchell's Saint George's 1 - 0
ASTON VILLA bye
Lockwood Brothers bye
Notts Co bye
Chirk bye
Leek v Crewe Alex 1 - 0
Lincoln C bye
Homcastle bye
Old Foresters v Swifts 2 - 0
Old Carthusians bye
Old Westminsters bye
Gt Marlow bye

Fifth Round

PNE v Old Foresters 3 - 0
Notts Co v Gt Marlow 5 - 2
Darwen v Chirk 3 - 1
Old Westminsters v Partick Thistle 1 - 0
Glasgow Rangers v Lincoln C 3 - 0
Old Carthusians v Leek 2 - 0
ASTON VILLA v Homcastle 5 - 0
WBA v Lockwood Brothers 2 - 1

Sixth Round

WBA v Notts Co 4 - 1
PNE v Old Carthusians 2 - 1
ASTON VILLA v Darwen 3 - 2
Glasgow Rangers v Old Westminsters 5 - 1

Semi - Final

ASTON VILLA v Glasgow Rangers 3 - 1
WBA v PNE 3 - 1

http://www.reference.com/browse/1887_FA_Cup_Final

Σάββατο, 7 Ιανουαρίου 2012

Πρωταθλητές Ελλάδος

1906 Εθνικός Αθηνών
1907 Εθνικός Αθηνών
1908 Γουδί
1909 Πειραϊκός Σύνδεσμος
1910 Γουδί
1911 Παναθηναϊκός
1912 Γουδί
1922 Πειραϊκός Σύνδεσμος
1927- 28 Aρης
1928- 29 δεν διεξήχθη
1929- 30 Παναθηναϊκός
1930- 31 Ολυμπιακός
1931- 32 Aρης
1932- 33 Ολυμπιακός
1933- 34 Ολυμπιακός
1934- 35 δεν διεξήχθη
1935- 36 Ολυμπιακός
1936- 37 Ολυμπιακός
1937- 38 Ολυμπιακός
1938- 39 ΑΕΚ
1939- 40 ΑΕΚ
1945- 46 Aρης
1946- 47 Ολυμπιακός
1947 -48 Ολυμπιακός
1948 -49 Παναθηναϊκός
1949 -50 δεν διεξήχθη
1950 -51 Ολυμπιακός
1951 -52 δεν διεξήχθη
1952 -53 Παναθηναϊκός
1953 -54 Ολυμπιακός
1954 -55 Ολυμπιακός
1955 -56 Ολυμπιακός
1956- 57 Ολυμπιακός
1957- 58 Ολυμπιακός
1958- 59 Ολυμπιακός
1959- 60 Παναθηναϊκός
1960- 61 Παναθηναϊκός
1961- 62 Παναθηναϊκός
1962- 63 ΑΕΚ
1963 -64 Παναθηναϊκός
1964 -65 Παναθηναϊκός
1965 -66 Ολυμπιακός
1966 -67 Ολυμπιακός
1967- 68 ΑΕΚ
1968- 69 Παναθηναϊκός
1969- 70 Παναθηναϊκός
1970- 71 ΑΕΚ
1971- 72 Παναθηναϊκός
1972- 73 Ολυμπιακός
1973- 74 Ολυμπιακός
1974- 75 Ολυμπιακός
1975- 76 ΠΑΟΚ
1976 -77 Παναθηναϊκός
1977 -78 ΑΕΚ
1978 -79 ΑΕΚ
1979 -80 Ολυμπιακός
1980 -81 Ολυμπιακός
1981 -82 Ολυμπιακός
1982 -83 Ολυμπιακός
1983- 84 Παναθηναϊκός
1984- 85 ΠΑΟΚ
1985- 86 Παναθηναϊκός
1986- 87 Ολυμπιακός
1987- 88 Λάρισα
1988- 89 ΑΕΚ
1989- 90 Παναθηναϊκός
1990- 91 Παναθηναϊκός
1991- 92 ΑΕΚ
1992- 93 ΑΕΚ
1993- 94 ΑΕΚ
1994- 95 Παναθηναϊκός
1995- 96 Παναθηναϊκός
1996 -97 Ολυμπιακός
1997 -98 Ολυμπιακός
1998 -99 Ολυμπιακός
1999 -00 Ολυμπιακός
2000- 01 Ολυμπιακός
2001- 02 Ολυμπιακός
2002- 03 Ολυμπιακός
2003- 04 Παναθηναϊκός
2004- 05 Ολυμπιακός
2005 -06 Ολυμπιακός
2006 -07 Ολυμπιακός
2007 -08 Ολυμπιακός
2008- 09 Ολυμπιακός
2009- 2010 Παναθηναϊκός
2010- 2011 Ολυμπιακός

Παρασκευή, 6 Ιανουαρίου 2012

Τελικοί Κυπέλλου Ουγγαρίας


Τελικοί Κυπέλλου Ουγγαρίας
1910 МТК - Будапешти ТС 1 - 1, 3 - 1
1911 МТК - Венгерский Атлетический Клуб 1 - 0
1912 МТК - Ференцварош - Ференцварош не вышел
1913 Ференцварош - Будапештский Атлетический Клуб 2 - 1
1914 МТК - Венгерский Атлетический Клуб 4 - 0
1922 Ференцварош - Уйпешт ТЕ 2 - 2
1923 МТК - Уйпешт ТЕ 4 - 1
1925 МТК - Уйпешт ТЕ 4 - 0
1926 Кишпешти - BEAC 1 - 1, 3 - 2
1927 Ференцварош - Уйпешт ТЕ 3 - 0
1928 Ференцварош - Кишкольци Аттила 5 - 1
1930 Бочкаи - Сегеди Баштя 5 - 1
1931 III Керюлет - Ференцварош 4 - 1
1932 МТК - Хунгария - Ференцварош 1 - 1, 4 - 3
1933 Ференцварош - Уйпешт 11 - 1
1934 Шорокшар - Елёре 2 - 2, 1 - 1, 2 - 0
1935 Ференцварош - МТК - Хунгария 2 - 1
1941 Сольноки МАВ - Шальготарьяни Будапешти ТС 3 - 0
1942 Ференцварош - Диошдьёр 6 - 2
1943 Ференцварош - Шальготарьяни Будапешти ТС 3 - 0
1944 Ференцварош - Коложвари AC 2 - 2, 3 - 1
1952 Будапешти Баштя - Дороги Баньяс 3 - 2
1955 Вашаш - Гонвед 3 - 2
1958 Ференцварош - Шальготарьяни Будапешти ТС 2 - 1
1964 Гонвед - Дьёр 1 - 0
1965 Дьёр - Диошдьёр 4 - 0
1966 Дьёр - Ференцварош 1 - 1, 3 - 2
1967 Дьёр Шальготарьяни - Будапешти ТС 1 - 0
1968 МТК - Гонвед 2 - 1
1969 Уйпешт Дожа - Гонвед 3 - 1
1970 Уйпешт Дожа - Комлои Баньяс 3 - 2
1972 Ференцварош - Татабаня 3 - 2
1973 Вашаш - Гонвед 4 - 3 ( в дв )
1974 Ференцварош - Колои Бануас 3 - 1
1975 Уйпешт - Дожа Халадаш 3 - 2
1976 Ференцварош - МТК - ВМ 1 - 0
1977 Диошдьёр - Ференцварош 4 команды разыгрывали кубок в групповом турн
1978 Ференцварош - Печи 4 - 2 ( в дв )
1979 Раба Вашаш Дьёр - Ференцварош 1 - 0
1980 Диошдьёр - Вашаш 3 - 1
1981 Вашаш - Диошдьёр 1 - 0
1982 Уйпешт Дожа - Видеотон 2 - 0
1983 Уйпешт Дожа - Гонвед 3 - 2
1984 Шиофоки Баняс - Раба Вашаш Дьёр 2 - 1
1985 Гонвед - Татабаня 2 - 1
1986 Вашаш - Ференцварош 0 - 0 ( в дв 11 5 - 4 )
1987 Уйпешт - Дожа Печи 3 - 2
1988 Бекешчаба - Гонвед 3 - 2
1989 Гонвед - Ференцварош 1 - 0
1990 Печи - Гонвед 2 - 0
1991 Ференцварош - Vaci Izzo 1 - 0
1992 Уйпешт ТЕ Ваци Самсунг 1 - 0
1993 Ференцварош - Халадаш 1 - 1, 1 - 1 ( по пен 5 - 3 )
1994 Ференцварош - Кишпешт - Гонвед 3 - 0, 2 - 1
1995 Ваци Самсунг - Ференцварош 0 - 2, 4 - 3
1996 Кишпешт - Гонвед - Вашуташ 1 - 0, 2 - 0
1997 МТК - Вашуташ 6 - 0, 2 - 0
1998 МТК - Уйпешт ТЕ 1 - 0
1999 Дебрецен Ломбард - Татабаня 2 - 1
2000 МТК - Вашаш 3 - 1
2001 Дебрецен - Видеотон 5 - 2
2002 Уйпешт - Халадаш 2 - 0
2003 Ференцварош - Дебрецен 2 - 1
2004 Ференцварош - Гонвед 3 - 1
2005 Шопрон Матав - Ференцварош 5 - 1
2006 Фехервар Budapesti - Vasas 2 - 2 ( по пен..:6 - 5 )
2007 Гонвед - Дебрецен 2 - 2 ( по пен..:3 - 1 )
2008 Дебрецен - Гонвед 7 - 0, 2 - 1
2009 Гонвед - Дьер 1 - 0, 0 - 0
2010 Дебрецен - Залаэгерсег 3 - 2

Τετάρτη, 4 Ιανουαρίου 2012

FA Cup Final - 23 April 1927 Cardiff City - Arsenal 1 - 0

Cardiff City ( Ferguson ) Farquharson, Nelson Watson, Keenor, Sloan, Hardy, Curtis, Irving Ferguson, Davies,   Mc Lachlan

Arsenal: Lewis Parker, Kennedy, Baker, Butler John, Hulme Buchan, Brain, Blyth, Hoar

Referee: WF Bunnell Attendance: 91,206

Ferguson 74' Arsenal, now under the magic touch of Herbert Chapman, were captained by the famous Charles Buchan, and had other star players in Hulme Parker and John. Cardiff, with practically the same defence as in 1925 but now with a new forward ‑ line, were at the peak of their fame. For Arsenal, however, only Buchan lived up to his reputation, setting up at least three clear chances for his colleagues. The Welsh supporters massed on the Wembley banks had little to sing about, with both defences well in command and play for the most part incoherent

Then, out of the blue, the decisive goal came in the seventy ‑ third minute. Following a Cardiff throw ‑ in, Ferguson tried a hurried shot at goal before he could be tackled
His drive was a hard one, low and diagonal, but Lewis, Arsenal's Welsh International goalkeeper, appeared to have it covered. However, with Davies and Irving challenging, the ball somehow twisted on his chest and trickled slowly over the line. It was a classic example of the kind of luck that can win or lose a Final. Fred Keenor and his men went on to take the Cup, and the trophy went out of England for the first time http://www.bbc.co.uk/wales/walesonair/database/facup.shtml

ολα τα αποτελέσματα
Semi ‑ Final

CARDIFF C v Reading 3 ‑ 0
ARSENAL v Southampton 2 ‑ 1

Sixth Round

Chelsea v CARDIFF C 0 ‑ 0, 2 ‑ 3
Swansea T v Reading 1 ‑ 2
ARSENAL v Wolves 2 ‑ 1
Millwall v Southampton 0 ‑ 0, 0 ‑ 2

Fifth Round

Chelsea v Burnley 2 ‑ 1
Bolton Wand v CARDIFF C 0 ‑ 2
South Shields v Swansea T 2 ‑ 2, 1 ‑ 2
Reading v Brentford 1 ‑ 0
ARSENAL v Liverpool 2 ‑ 0
Wolves v Hull C 1 ‑ 0
Millwall v Middlesbro 3 ‑ 2
Southampton v Newcastle Utd 2 ‑ 1

Fourth Round

Chelsea v Accrington S 7 ‑ 2
Fulharn v Burnley 0 ‑ 4
Leeds Utd v Bolton Wand 0 ‑ 0, 0 ‑ 3
Darlington v CARDIFF C 0 ‑ 2
Sheff Wed v South Shields 1 ‑ 1, 0 ‑ 1
Barnsley v Swansea T 1 ‑ 3
Reading v Portsmouth 3 ‑ 1
West Ham v Brentford 1 ‑ 1, 0 ‑ 2
Port Vale v ARSENAL 2 ‑ 2, 0 ‑ 1
Liverpool v Southport 3 ‑ 1
Wolves v Nott'm Forest 2 ‑ 0
Hull C v Everton 1 ‑ 1, 2 ‑ 2, 3 ‑ 2
Derby Co v Millwall 0 ‑ 3
PNE v Middlesbro 0 ‑ 2
Southampton v Birmingham 4 ‑ 3
Corinthians v Newcastle Utd 1 ‑ 3

Third Round

Chelsea v Luton T 4 ‑ 0
Exeter C v Accrington S 0 ‑ 2
Fulharn v Chesterfield 4 ‑ 3
Burnley v Grimsby T 3 ‑ 1
Leeds Utd v Sunderland 3 ‑ 2
Blackpool v Bolton Wand 1 ‑ 2
Darlington v Rhyl Ath 2 ‑ 1
CARDIFF C v Aston Villa 2 ‑ 1
Sheff Wed v Brighton end H Alb 2 ‑ 0
South Shields v Plymouth Arg 3 ‑ 1
Barnsley v Crewe Alex 6 ‑ 1
Swansea T v Bury 4 ‑ 1
Reading v Man Utd 1‑ 1, 2 ‑ 2, 2 ‑ 1
Bristol R v Portsmouth 3 ‑ 3, 0 ‑ 4
West Ham v Spurs 3 ‑ 2
Oldham v Brentford 2 ‑ 2, 2 ‑ 4
Clapton Orient v Port Vale 1 ‑ 1, 1 ‑ 5
Sheff Utd v ARSENAL 2 ‑ 5
Bournemouth end Bos Ath v Liverpool 1 ‑ 1, 1 ‑ 4
Southport v Blackburn R 2 ‑ 0
Carlisle Utd v Wolves 0 ‑ 2
Ashington v Nott'm Forest 0 ‑ 2
Hull C v WBA 2 ‑ 1
Everton v Poole 3 ‑ 1
Bradford C v Derby C 2 ‑ 1
Millwall v Huddersfield T 3 ‑ 1
Lincoln C v PNE 2 ‑ 4
Middlesbro v Leicester C 5 ‑ 2
Southampton v Norwich C 3 ‑ 0
Birmingham v Man C 4 ‑ 1
Walsall v Corinthians 0 ‑ 4
Newcastle Utd v Notts Co 8 ‑ 1

Second Round

Ashington v Nelson 2 ‑ 1
Bristol C v Bournemouth end Bos Ath 1 ‑ 1, 0 ‑ 2
Bristol R v Charlton Ath 4 ‑ 1
Carlisle Utd v Bedlington Utd 4 ‑ 0
CreweAlex V Wigan Borough 4 ‑ 1
Coventry C v Lincoln C 1 ‑ 1, 1 ‑ 2
Doncaster R v Chesterfield 0 ‑ 1
Chilton Colliery v Accrington S 0 ‑ 3
Exeter C v Northampton T 1 ‑ 0
Gillingham v Brentford 1 ‑ 1, 0 ‑ 1
Grimsby T v York C 2 ‑ 1
Luton T v Northfleet Utd 6 ‑ 2
Norwich C v Chatham 5 ‑ 0
Nunhead v Poole 1 ‑ 2
Reading v Southend Utd 3 ‑ 2
Rhyl Ath v Wrexham 3 ‑ 1
Southport v Crook T 2 ‑ 0
Walsall v Mansfieid T 2 ‑ 0
Watford v Brighton end H Alb 0 ‑ 1

First Round

Accrington S v Rochdale 4 ‑ 3
Annfield Plain v Chilton Colliery 2 ‑ 4
Barking T v Gillingham 0 ‑ 0, 0 ‑ 2
Bishop Auckland v Bedlington Utd 1 ‑ 0
Boston T v Northampton T 1 ‑ 1, 1 ‑ 2
Bournemouth end Bos Ath v Swindon T 1 ‑ 1, 4 ‑ 3
Brighton end H Alb v Barnet 3 ‑ 0
Carlisle Utd v Hartlepools Utd 6 ‑ 2
Chatham v Saintt Albans C 3 ‑ 1
Chesterfield v Mexborough 0 ‑ 0, 2 ‑ 1
Clapton v Brentford 1 ‑ 1, 3 ‑ 7
Crewe Alex v Northern Nomads 0 ‑ 0, 4 ‑ 1
Crystal Palace v Norwich C 0 ‑ 0, 0 ‑ 1
Desborough v Doncaster R 0 ‑ 3
Dulwich Hamlet v Southend Utd 1 ‑ 4
Exeter C v Aberdare Ath 3 ‑ 0
Grimsby T v Halifax T 3 ‑ 2
Kettering T v Coventry C 2 ‑ 3
Lincoln C v Rotherham Utd 2 ‑ 0
Luton T v London Caledonians 4 ‑ 2
Merthyr T v Bristol C 0 ‑ 2
Nelson v Stockport Co 4 ‑ 1
Nunhead v Kingstonian 9 ‑ 0
Poole v Newport Co 1 ‑ 0
Reading v Weymouth 4 ‑ 4, 5 ‑ 0
Rhyl Ath v Stoke C 1 ‑ 1, 1 ‑ 1, 2 ‑ 1
Sittingbourne v Northfleet Utd 1 ‑ 3
Southport v Tranmere R 1 ‑ 1, 2 ‑ 1
Stockton v Ashington 1 ‑ 2
Torquay Utd v Bristol R 1 ‑ 1, 0 ‑ 1
Watford v Lowestoft 10 ‑ 1
Walsall v Bradford PA 1 ‑ 0
Wellington T v Mansfield T 1 ‑ 2
Wigan Borough v Barrow 0 ‑ 0, 2 ‑ 2, 1 ‑ 0
Woking v Chariton Ath 1 ‑ 3
Workington v Crook T 1 ‑ 2
Wrexham v New Brighton 1 ‑ 1, 2 ‑ 2, 3 ‑ 1
York C v Worksop T 1 ‑ 1, 4 ‑ 1

http://www.youtube.com/embed/J5A5CNx9M2s?rel=0
http://www.youtube.com/embed/CpftcY-7OwU?rel=0
http://www.youtube.com/embed/bFcgouU5rag?rel=0