Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2013

4ος γύρος: Ο Σαμπαλέτα λύτρωσε τη Μάντσεστερ Σίτυ

Με γκολ του Πάμπλο Σαμπαλέτα στο 85ο λεπτό, η Μάντσεστερ Σίτυ επικράτησε 1 - 0 της Στόουκ Σίτυ στο Μπριτάνια και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του FA Cup,. H ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι άγγιξε το γκολ στο 23ο λεπτό, όταν ο αμαρκάριστος Νταβίδ Σίλβα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τόμας Σόρενσεν, ενώ εννέα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με τον Ράιαν Σόουκρος, αλλά ο επίδοξος σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ,. Το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε λιγότερες συγκινήσεις, ωστόσο οι πρωταθλητές Αγγλίας κατάφεραν να σκοράρουν και να προκριθούν χωρίς να θέλξουν με την εμφάνισή τους. Το ρολόι σημάδευε το 85ο λεπτό όταν μετά από ωραία επιθετική συνεργασία του Σέρχιο Αγουέρο με τον Εντιν Τζέκο, ο τελευταίος έστρωσε στον Σαμπαλέτα και εκείνος νίκησε τον Σόρενσεν με δεξί σουτ,.
Stoke 0 Manchester City 1: Zabaleta strikes late to send Mancini's men marching on