Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2013

Σάλκε - Αννόβερο 5 - 4

Το πρώτο παιχνίδι της Bundesliga μετά την τρίμηνη διακοπή της ήταν εκπληκτικό, αφού η Σάλκε επιβλήθηκε 5 - 4 του Αννόβερου. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν το πιο παραγωγικό του πρωταθλήματος από το 1982! Ο χορός των γκολ άργησε να ξεκινήσει, καθώς ο Τζέφερσον Φαρφάν άνοιξε το σκορ με εν κινήσει βολέ στο 44ο λεπτό, ενώ ο Τζούλιαν Ντράξλερ βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Ρον - Ρόμπερτ Τσίλερ και έκανε το 2 - 0,. Ακολούθησε ένα τρελό εικοσάλεπτο, μέσα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και οι γηπεδούχοι ξαναπήραν προβάδισμα δύο τερμάτων προτού ο Σάμπολτς Χούστι μειώσει σε 4 - 3 με κοντινή βολίδα,. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 88ο λεπτό όταν ο, κορυφαίος σήμερα, Λιούις Χόλτμπι σκόραρε στην αντεπίθεση, ενώ το Αννόβερο αρκέστηκε στο ωραιότερο γκολ της αναμέτρησης
( εκπληκτικό ανάποδο - ψαλίδι του Μαμέ Ντιούφ στις καθυστερήσεις )

# Από το 1982 είχαν να σημειωθούν τόσα πολλά γκολ σε ένα ημίχρονο
Στην αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με την Μπίλεφελντ, τότε, είχαν μπει 10 τέρματα!
# Καμμία αναμέτρηση της Σάλκε με το Αννόβερο δεν έχει λήξει ισόπαλη χωρίς γκολ
#  #
44' Φαρφάν 49' Ντράξλερ 64' Χόγκερ 67' Μαρίκα 88' Χόλτμπι