Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2013

KNVB Cup Προημιτελικά: Πήρε εκδίκηση ο Αγιαξ

Τέσσερις ημέρες μετά την ήττα από τη Βίτεσσε στο πρωτάθλημα, ο Αγιαξ ισοπέδωσε στο Εμμεν την ομάδα του Αρνεμ με 4 - 0 για τα προημιτελικά του Kυπςλλου Ολλανδιας,. Ο Αίαντας πήρε εκδίκηση μπροστά σε μόλις 2,.000 φίλαθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες για τις δυο ήττες στο πρωτάθλημα, παρότι ο Φρανκ ντε Μπουρ κράτησε στον πάγκο για ξεκούραση τους Κρίστιαν Πόουλσεν και Βίκτωρ Φίσσερ.
Ο Ντάνυ Χούσεν, που μαζί με τους Τζόντι Λουκόκι και Ντερκ Μπούριχτερ σχημάτισε την επιθετική τριπλέτα των φιλοξενουμένων, άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό και ο Λάσε Σόνε διπλασίασε τα γκολ του Αίαντα στο 2ο ημίχρονο,. Αυτή τη φορά, όμως, οι γηπεδούχοι του Φρεντ Ρούτεν δεν έκαναν τη μεγάλη ανατροπή. Αντιθέτως, ο Ντε Μπουρ έβαλε στο ματς τον Ισλανδό επιθετικό Κολμπέιν Σίγκθορσον, ο οποίος μέσα σε δεκα λεπτά σκόραρε δυο φορές στην επιστροφή του στην ενεργό δράση μετά από σοβαρό τραυματισμό,. http://www.knvb.nl/competities/betaaldvoetbal/knvbbeker