Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2013

Κλουζ - Ιντερ 0 - 3

Με… άνεση η Ιντερ καθάρισε και εκτός έδρας την Κλουζ με σκορ
3 - 0 και πήρε την πρόκριση για τους 16 του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Τόττεναμ,. Είπαμε άλλο πρωτάθλημα, άλλο Ευρώπη. Μπορεί η Ιντερ να έχει τα… σκαμπανεβάσματά της στη Serie, αλλά στο Europa League δείχνει να είναι σε… φόρμα. Στη ρεβάνς του υπέρ της 2 - 0 από το πρώτο παιχνίδι στην έδρα της, πέρασε… αέρας από τη Ρουμανία επικρατώντας 3 - 0 της Κλουζ και πήρε το εισιτήριο για τους 16 του Europa League, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Τόττεναμ,. Οι νερατζούρι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο είχαν καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση με το 2 - 0 που διαμόρφωσε ο Γκουαρίν με τα τέρματα που πέτυχε στο 22’ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Η Ιντερ έχοντας ουσιαστικά καθαρίσει την πρόκριση από το πρώτο κιόλας παιχνίδι την υπόθεση πρόκριση μπήκε χωρίς άγχος στην αναμέτρηση και είχε τον έλεγχο του αγώνα,.  Overview   Report   Lineups

Στο 22ο λεπτό ο Ρίκυ Αλβαρεζ έκανε καταπληκτική προσπάθεια πίσω από
την γραμμή του κέντρου, απέφυγε δύο παίκτες και με καταπληκτική πάσα
βρήκε τον Παλάσσιο, ο οποίος έκανε την κούρσα, πάσαρε στο Γκουαρίν,
που σε κενό τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1 - 0,. Το δεύτερο
γκολ για τους νερατζούρι ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων
του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γκουαρίν να εκμεταλλεύεται το λάθος
του Φελγκέρας και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του,.

Στο δεύτερο μέρος η Κλουζ προσπάθησε να πετύχει έστω ένα γκολ, αλλά
η Ιντερ ήταν αυτή που στο 89’ με τον Μπενάσι έκανε το τελικό 3 - 0,.

Κλουζ (Πάολο Σέρτζιο): Φελγκέρας, Πίντο, Σέπσι, Πίκολο, Καντού, Ράντα
36’ Καπετάνος, Καμόρα, Γκοντεμεκέ, Μουρεσάν 9’ Ορά, Μάαχ, Πέδρο, 71’ Βαλέντε
Ιντερ (Αντρέα Στραματσιόνι): Χαντάνοβιτς, Ζανέττι, Ρανόκια, Αλβαρο Περέιρα, Ζουάν,