Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013

Σαραγόσσα - Βαλένθια 2 - 2

Δύο γκολ του Ζονάς και κάποια φαλτσοσφυρίγματα έδωσαν το βαθμό της ισοπαλίας 2 - 2 στη Βαλένθια μέσα στην Αραγωνία επί της Σαραγόσσα, διατηρώντας την σε επαφή με την 4η θέση του πίνακα της βαθμολογίας στην Primera Division που οδηγεί στο Champions League,. Η ομάδα του Μανωλο Χιμένεθ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 5' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Απόνιο και στο 32' ο Ελντερ Ποστίγκα διπλασίασε τα τέρματά της. Η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση, με τον Ζονάς να μειώνει σε 2 - 1 σε μία φάση, όμως, που έχει προηγηθεί οφ σάιντ του Ρομπέρτο Σολδάδο. Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε, όπως συνηθίζουν, είναι πιο επιθετικοί στο 2ο ημίχρονο των αγώνων τους και όσο κυλούσαν τα λεπτά, έκλειναν ολοένα και περισσότερο τους γηπεδούχους στην περιοχή τους. Στο 69ο λεπτό, μάλιστα, ο Ζονάς σκόραρε ξανά και ισοφάρισε σε 2 - 2, ενώ οι συνθήκες έγιναν ακόμα πιο ευνοϊκές στο 78ο λεπτό, όταν η Σαραγόσσα έχασε τον Αργεντινό τερματοφύλακά της, Λέο Φράνκο. Το γκολ, όμως, ήρθε για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις, το οποίο ακυρώθηκε για ανύπαρκτο φάουλ στον τερματοφύλακα Ντιέγο Αλβες, με συνέπεια οι νυχτερίδες να κρατήσουν το βαθμό της ισοπαλίας,.Αθλέτικο Μπιλμπάο - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1 - 3   http://www.getafecf.com/     http://www.rcdmallorca.es/

Αθλέτικο Μπιλμπάο - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1 - 3
( 30' Ιμπάι - 34' Γκριεζμάν 66' Αγκιρέτσε 76' Βέλλα )
Μαγιόρκα - Χετάφε 1 - 3
( 24' Ντος Σάντος - 71' πέναλτυ Κάστρο 82' 86' Κολούνγκα )