Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Βικτωρια Πίλζεν—Νάπολι 2—0

Πανηγυρική πρόκριση για την Βικτώρια Πλζεν, η οποία επικράτησε στην έδρα της με 2 - 0 της Νάπολι, που έδειξε ότι πήγε στην Τσεχία για… τουρισμό. Αντίπαλος των Τσέχων στους 16 η Φενέρ Μπαξε. Με την πρόκριση να έχει ουσιαστικά κριθεί από το πρώτο παιχνίδι στο Σαν Πάολο και τη νίκη της Πιλζεν 3 - 0, η Νάπολι ταξίδεψε στην Τσεχία, χωρίς ουσιαστικά να… πιστεύει στην πρόκριση. Ο Βάλτερ Ματσάρι επέλεξε μία ενδεκάδα χωρίς βασικά στελέχη με αποτέλεσμα να έρθει μία ακόμη ήττα από τους Τσέχους, αυτή τη φορά με σκορ 2 - 0,. Πλέον οι παρτενοπέι στρέφουν την προσοχή τους στο πρωτάθλημα, που είναι και ο μεγάλος τους στόχος. Στον αντίποδα η Πιλζεν πήρε πανηγυρική πρόκριση για τη φάση των 16 του Europa League, όπου θα βρει απέναντί της την Φενερ Μπαξέ. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερη ένταση με το 0 - 0 να σφραγίζει τις όποιες προσπάθειες των δύο ομάδων. Στο δεύτερο μέρος η Πιλζεν μπήκε για να πάρει τη νίκη και άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Κόβαρικ. Το τελικό 2 - 0 διαμόρφωσε στο 74’ ο Τεκλ, δίνοντας με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση στην ομάδα του,. Overview   Report   Lineups

Βικτωρια Πιλζεν (Πάβελ Βρμπα): Κόζατσικ, Λιμπέρσκυ, Ρέζνικ, Προχάτσκα, Ραϊτοράλ
83’ Φίγιο Τσισόφσκυ, Χόρβαθ, Νταρίντα, Κόβαρικ, Μπάκος 57’ Τεκλ Κολάρ 89’ Στίπεκ
Νάπολι (Βάλτερ Ματσάρι): Ντε Σάνκτις, Μάτζο, Ρολάντο, Γκαμπερίνι (66’ Καναβάρο)
Ντοναντέλ 46’ Καβάνι, Ζουνίγκα, Τζεμαϊλί, Μπεχράμι 46’ Ινλέρ, Πάντεφ, Ινσίνιε, Καλάιο
Βικτωρια Πίλζεν—Νάπολι 2—0  ( 51' Κόβαρικ 74' Τετσλ )  Commentary     Statistics