Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Λίβερπουλ—Ζενίθ 2—1

Ενα γκολ μακριά από μια εντυπωσιακή ανατροπή έμεινε η Λίβερπουλ. Οι κόκκινοι αν και νίκησαν με σκορ 3 - 1 τη Ζενίθ δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στους 16 του Εuropa League,. Τις 150 συμμετοχές στην Ευρώπη συμπλήρωσε ο Τζαιημυ Κάραγκερ, ο οποίος έκανε το… τραγικό λάθος που έδωσε τη δυνατότητα στον Χουλκ να κάνει στο 19’ το 1 - 0,. Σουάρες (28’
59’ ) και Αλλεν (43’) σημείωσαν τα γκολ για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς,. Τη Βασιλεία θα αντιμετωπίσουν οι πρωταθλητές Ρωσίας στη φάση των 16 της διοργάνωσης. Το έργο της Λίβερπουλ για την ανατροπή και την πρόκριση ήταν εξ αρχής δύσκολο και ο Τζαιημυ Κάραγκερ το μετέτρεψε σε…. Γολγοθά! Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στην αναμέτρηση του Ανφιλντ, ο έμπειρος αμυντικός με ένα… παιδικό λάθος έδωσε τη δυνατότητα στον Χουλκ να βρεθεί τετ -α- τετ με τον Ρέυνα, να πλασάρει σωστά και να δώσει στο 19’ το προβάδισμα στη Ζενίθ,. Οι κόκκινοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν γρήγορα, με την εκτέλεση φάουλ του Λουίς Σουάρεζ εννέα λεπτά αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσια.
Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς κατάφερε μάλιστα να πετύχει και δεύτερο γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43’ Ενρίκε και Χέντερσον συνεργάστηκαν άψογα, με τον Ισπανό μπακ να βρίσκει τον Αλλεν και αυτός με διπλή προσπάθεια να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2 - 1 υπέρ των γηπεδούχων,. Οι γηπεδούχοι ήξεραν ότι χρειάζονταν ακόμα δύο γκολ για να φέρουν τα πάντα… τούμπα και μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να εξαντλήσουν τις πιθανότητες που τους αναλογούσαν. Οι παίκτες του Ρότζερς φρόντισαν να έχουν την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, με αυτούς της Ζενίθ να προσπαθούν να κάνουν τη ζημιά στην αντεπίθεση. Στο 59’ ο Λουίς Σουάρεζ έβαλε… φωτιά στο παιχνίδι! Ο Ουρουγουανός φορ έστειλε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ τη μπάλα στα δίχτυα του Μαλαφέεφ και το Ανφιλντ συνέχισε να… κατηφορίζει! Στο τελευταίο ημίωρο οι κόκκινοι προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να φτάσουν στο τέταρτο γκολ που θα τους χάριζε μια… επική πρόκριση, ωστόσο αυτό δεν ήρθε ποτέ, με το τελικό 3 - 1 να στέλνει τη Ζενίθ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης,.