Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

B΄ Κατηγορια (24η) αγωνιστική

Για ένα ημίχρονο η Λάρισα ήταν καταιγιστική απέναντι στα Γιαννιτσά και πήρε τη νίκη με σκορ 3 - 0, ανεβαίνοντας έστω και προσωρινά στην δεύτερη θέση. Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα απέναντι στην Αναγέννηση Γιαννιτσών αλλά το πρώτο μέρος έφυγε χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Από το 47ο λεπτό και έπειτα όμως έλυσε και αυτό το πρόβλημα. Με γκολ του Τσίγκα πήρε το προβάδισμα και η συνέχεια ήταν απλή… Το αυτογκόλ του Τσιάμη στο 73΄και το τέρμα του Δεινόπππα στο 80΄έκαναν το τελικό 3 - 0 και έφεραν την Λάρισα, έστω και προσωρινά στην δεύτερη θέση. Πολύτιμο έδαφος στην μάχη που δίνει για να μπει στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας έχασε ο Πανσερραϊκός που ηττήθηκε εντός έδρας 1 - 0 από την Δόξα Δράμας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Ταραλίδης το 87΄ Σημαντικό διπλό για τον Παναιτωλικό στα Μέγαρα, 3 - 0 τον Βύζαντα την ώρα που ο Ηρακλής πέρασε νικηφόρα, 2 - 0 από την έδρα του Θρασύβουλου. Εξαιρετική απόδοση έπιασε η Καλλιθέα που φιλοδώρησε με πέντε γκολ (5 - 0) την Αναγέννηση Επανωμής,.