Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2013

Η γνώμη της ιστορίας για το Μίλαν - Μπαρτσελωνα

Το 2 - 0 δίνει τον πρώτο λόγο στη Μίλαν απέναντι στην Μπαρτσελωνα. Τι έχει, ωστόσο, να πει η ιστορία? Η Μίλαν έκανε την έκπληξη και απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League νικώντας με 2 - 0 την Μπαρτσελωνα στο Σαν Σίρο. Ποια είναι, ωστόσο, η άποψη της… ιστορίας επί του θέματος? Βάσει των ιστορικών δεδομένων, η ομάδα που έχει νικήσει με 2 - 0 στο πρώτο ματς έχει 81,4% πιθανότητες πρόκρισης, ενώ η ηττημένοι 18,6% για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Η Μπαρτσελωνα ουδέποτε έχει καταφέρει να ανατρέψει ένα σε βάρος της 2 - 0 στα Κύπελλα Ευρώπης. Μία φορά είχε χάσει με το συγκεκριμένο σκορ, στον δεύτερο γύρο του Κυπελλούχων από την Αντερλεχτ την περίοδο 1989 - 1990, αλλά το μόνο που είχε καταφέρει ήταν μία ανεπαρκή νίκη με 2 - 1 στη ρεβάνς. Το παράδοξο, ωστόσο, είναι πως οι Καταλανοί έχουν ανατρέψει ένα 3 - 0 σε βάρος τους. Και όχι μία φορά, αλλά τρεις, όλες στα πέναλτυ! Την περίοδο 1977 - 1978 στον τρίτο γύρο του UEFA απέναντι στην Ιπσουιτς (0 - 3, 3 - 0 και 3 - 1 στα πέναλτυ) την περίοδο 1978 - 1979 στον δεύτερο γύρο του Κυπελλούχων απέναντι στην Αντερλεχτ (0 - 3, 3 - 0 και 3 - 1 στα πέναλτυ) και την περίοδο 1985 - 1986 στα ημιτελικά του Πρωταθλητριών απέναντι στη Γκέτεμποργκ (0 - 3, 3 - 0 και 5-4 στα πέναλτυ) Αξίζει να σημειωθεί πως η Μπαρτσελωνα είχε να χάσει σε αγώνα Champions League με διαφορά άνω του ενός γκολ από τις 20 Απριλίου του 2010, όταν και πάλι στο Σαν Σίρο, αλλά με θύτη την Ιντερ τότε, είχε χάσει με 3 - 1 στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης. Η προηγούμενη ήττα της με δύο γκολ σε οποιαδήποτε διοργάνωση ήταν στις 19 Ιανουαρίου 2011 με 3 - 1 από την Μπέτις
για τα προημιτελικά του Κυπέλλου (ωστόσο είχε κερδίσει με 5 - 0 στο πρώτο ματς)

Η Μίλαν έχει επικρατήσει 13 φορές με 2 - 0 ως γηπεδούχος στο πρώτο
ματς σε φάση νοκ άουτ στα Κύπελλα Ευρώπης και έχει πάρει σε δώδεκα
περιπτώσεις την πρόκριση. Μοναδική εξαίρεση, ο αποκλεισμός της από
την Μπορντω ( του νεαρού τότε Ζινεντίν Ζιντάν ) πριν από 17 χρόνια,.

1967/68 - Ημιτελικά Κυπελλούχων απέναντι στην Μπάγερν: 2 - 0, 0 - 0.
1968/69 - Ημιτελικά Πρωταθλητριών απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 2 - 0, 0 - 1
1971/72: Προημιτελικά UEFA απέναντι στη Ληρς: 2 - 0, 1 - 1
1973/74: Ημιτελικά Κυπελλούχων απέναντι στη Γκλάντμπαχ: 2 - 0, 0 - 1
1985/86: Β’ Γύρος UEFA απέναντι στη Λοκομοτίβ Λειψίας: 2 - 0, 1 - 3
1989/90: Β’ Γύρος Πρωταθλητριών απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης: 2 - 0, 0 - 1
1994/95: Προημιτελικά Champions League απέναντι στην Μπενφίκα: 2 - 0, 0 - 0
1995/96: Γ’ Γύρος UEFA απέναντι στη Σπάρτα Πράγας: 2 - 0, 0 - 0
1995/96: Προημιτελικά UEFA απέναντι στην Μπορντω: 2 - 0, 0 - 3
2001/02: Β’ Γύρος UEFA απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας: 2 - 0, 1 - 0