Κυριακή 31 Μαρτίου 2013

Ρεν - Νανσυ 0 - 2

Σπουδαίο διπλό με σκορ 2 - 0 στην έδρα της Ρεν πήρε η Νανσυ, για την 30η αγωνιστική της Ligue 1 μένοντας στο… κυνήγι της παραμονής. Ζωντανή στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία έμεινε η Νανσυ, παίρνοντας τη νίκη (2 - 0) στην έδρα της Ρεν, με αποτέλεσμα να… ξεκολλήσει από την τελευταία θέση του Championnat,. Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Αγιάς και Μπακάρ μέσα σε 11 λεπτά ( 78’ και 89’ αντίστοιχα ) Με το γκολ του Ομπρανιάκ στο 87ο λεπτό, η Μπορντω έσωσε την… παρτίδα (1 - 1) κόντρα στη Λωριάν, καθώς ισοφάρισε το τέρμα του Αλιαντιέρ από το 42ο λεπτό. Σημαντικό βαθμό για την παραμονή πήρε η Εβιάν, η οποία έμεινε στο 2 - 2 με τη Ρεμς, σε ένα ματς που έχανε μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων,. Την πολύ καλή της κατάσταση επιβεβαίωσε η Μπαστιά, καθώς μετά την τεσσάρα στη Λιων, επικράτησε με σκορ 4 - 3 της Βαλανσιέν στο Σταντ ντι Ενό. Τέλος, έξη παιχνίδια χωρίς ήττα μετρά η Τουλούζ, νικώντας 3-2 την Αζαξιό στην Κορσική,. Παρί Σαιν Ζερμαιν - Μονπελιέ 1 - 0

Αναλυτικά η 30η αγωνιστική:           Παρασκευή, 29 /3/ 2013
Παρί Σαιν Ζερμαιν - Μονπελιέ 1 - 0    ( 81’ Γκαμεϊρό )
Σάββατο, 30/ 3          Γαλλια: 30η αγωνιστική
Τρουά - Σαιντ Ετιέν 2 - 2 ( 25’ Φοσουριέ 38’ Νιβέ - 8’ Ομπαμεγιάνγκ 31’ Μπραντάο )
Αζαξιό - Τουλούζ 2 - 3
( 18’ αυτογκολ Ζεμπινά 41’ Μούτου - 25’ 79’ πεναλτυ Καπού 32’ Ταμπανού )
Μπορντω - Λωριάν 1 - 1 ( 87’ Ομπρανιάκ - 42’ Αλιαντιέρ )
Εβιάν - Ρεμς 2 - 2 ( 69’ Σαγκμπώ 90+2’ Σικουλού - 12’ Αγίτε 67’ Κουρτέ )
Ρεν - Νανσυ 0 - 2       ( 78’ Αγιάς 89’ Μπακάρ )
Βαλανσιέν - Μπαστιά 3 - 4
( 9’ Γκομίς 30’ πεναλτυ Ντάνιτς 90+4’ Πουζόλ
- 20’ 49’ Μαουλιντά 84’ πεναλτυ 89’ Τοβέν )
Κυριακή, 31/ 3        Τρουά - Σαιντ Ετιέν 2 - 2
Νις - Μαρσέιγ ()        Μπρεστ - Λιλ ()            Λιων - Σοσσω ()