Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Ιντερ – Γιουβέντους 1 - 2

Στον πρώτο γύρο της έσπασε το αήττητο των 49 αγώνων, ωστόσο, η Γιουβέντους περίμενε στωικά και πήρε το… αίμα της πίσω επικρατώντας στο Μιλάνο της Ιντερ 2 - 1 στο ντέρμπυ της 30ης αγωνιστικής,. Αν η… εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο, τότε η Γιουβέντους το σέρβιρε παγωμένο στην Ιντερ. Οι νερατζούρι ήταν αυτοί που στον πρώτο γύρο της είχαν σπάσει το αήττητο των 49 αγώνων, ωστόσο, αυτή τη φορά ήταν η σειρά της γηραιάς κυρίας να πανηγυρίσει και παράλληλα να πάρει το… αίμα της πίσω. Οι μπιανκονέρι επικράτησαν 2 - 1 μέσα στο Μιλάνο για την 30η αγωνιστική της Serie A και εκτός του ότι συνέχισαν ακάθεκτοι την πορεία τους για την κατάκτηση του τίτλου, πλήγωσαν και την Ιντερ, η οποία μένει πλέον ακόμη πιο πίσω στην διεκδίκηση μίας θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη. Με το… καλημέρα η Γιουβέντους ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με τον Κουαλιαρέλα στο 3ο λεπτό να κάνει το 1 - 0,. Το ημίχρονο κύλησε δίχως να μπορέσουν οι δύο ομάδες να πετύχουν κάποιο τέρμα. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Παλάσιο στο 54ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ωστόσο, η γηραιά κυρία είχε την απάντηση και έξη λεπτά αργότερα ο Μάτρι έκανε το
2 - 1, που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα του ντέρμπυ. Οι νερατζούρι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καμπιάσσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Γκέλα για την Φιορεντίνα, η οποία ηττήθηκε 2 - 1 στη Σαρδηνία από την Κάλιαρι, ενώ η Λάτσιο με ανατροπή πήρε μεγάλη νίκη 2 - 1 απέναντι στην Κατάνια στο Ολυμπικο,. Νίκη που της δίνει ελπίδες παραμονής πέτυχε η Παλέρμο στην έδρα της απέναντι στη Ρόμα με σκορ 2-0,. http://www.legaseriea.it/en/