Κυριακή 31 Μαρτίου 2013

Χέρενβεν - Φέγενορντ 2 - 0

Σε ήττα υποχρέωσε η Χέρενβεν την Φέγενορντ και της στέρησε την ευκαιρία να ανέβει – έστω και προσωρινά - στην κορυφή του Ολλανδικού Πρωταθλήματος,. Με… κατεβασμένα κεφάλια έφυγαν από το γήπεδο της Χέρενβεν οι παίκτες της Φέγενορντ. Και αυτό διότι οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαία νίκη με 2 - 0, πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ στα τελευταία λεπτά με τους Φινμπόγκασον (85’) και Ελ Γκανασί (89’) Ετσι, οι ηττημένοι παραμένουν στην τρίτη θέση και δεν κατάφεραν να σκαρφαλώσουν και άλλο στην βαθμολογία,. Η Τβέντε έσωσε την παρτίδα (εν μέρει) κόντρα στην Μπρέντα, καθώς το τέρμα του Μπράμα επτά λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε αυτό του Φαν Ντερ Γουέγκ για το τελικό 1 - 1 και συνεχίζει την προσπάθεια να πλασαριστεί στις θέσεις του Τσάμπιονς Ληγκ,.  http://www.sc-heerenveen.nl/nieuws/van-basten-voetballend-wordt-het-steeds-beter/10    Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Σάββατο 30/ 3

Τβέντε - Μπρέντα 1 - 1   ( 83’ Μπράμα – 50’ Φαν Ντερ Γουέγκ )
Βίλλεμ - Γκρόνιγκεν 1 - 2  ( 26’ Χαιημουτς – 66’ πεναλτυ Μπακουνά, 72’ Τεξέιρα )
Ουτρέχτη - Φένλο 2 - 1  ( 5’ Ντουπλάν 16’ Ντε Κογκέλ – 37’ Λίνσεν )
Χέρενβεν - Φέγενορντ 2 - 0 ( 85’ Φινμπόγκασον 89’ Ελ Γκανασί )