Πέμπτη 28 Μαρτίου 2013

Σερκλ Μπρυζ - Κορτράικ 2 - 2

Λίγο ήθελε να κάνει την ανατροπή η Κορτράικ κόντρα στη Σερκλ Μπρυζ,. Οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2 - 2 στην παράταση (κανονικος αγωνας
1 - 2) στην έδρα της ουραγού της βαθμολογίας της Jupiler League, στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό του Βελγικού Κυπέλλου, με την ομάδα του Μπρυζ να προκρίνεται στον τελικό, όμως, χάρη στη νίκη της με 2 - 1 στην πρώτη αναμέτρηση στο Κορτράικ,. Ομως, η τελευταία κατάφερε να φτάσει στο σκορ της πρώτης αναμέτρησης στο 90λεπτο και να αποκτήσει ένα ψυχολογικό προβάδισμα για την ανατροπή, κάτι που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει. Πλέον, η Σερκλ θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Γκενκ,. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και να προηγηθούν με 2 - 0, χάρη στα τέρματα των Νεμπόσια στο 29’ και Νφορ στο 52,’. Το τέρμα του Ουτσέμπο στο 73’ έφερε το έξτρα ημίωρο, όπου ο ίδιος στο 120’ (!) έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του,. http://www.kvk.be/2013/03/26/we-need-you-for-the-final/   http://www.cerclebrugge.be/nl/nieuws/detail/reacties-na-cercle-kortri/123