Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Θέλτα – Μπαρτσελωνα 2 - 2

Το σώμα ήταν στο Βίγκο, το μυαλό στο Παρίσι!
Η Μπαρτσελωνα έμεινε στο 2 - 2 με την Θέλτα, έχοντας στο νου της το προσεχές ματς του Τσάμπιονς Ληγκ με την Παρί Σαιν Ζερμαιν,. 19 σερί αγώνες γκολ ο Μέσι! Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Βίγκο, καθώς προηγήθηκε στο 38' με τον Ινσα. Η αντίδραση των Καταλανών ήταν άμεση, με τον Τέγιο να ισοφαρίζει σε 1 - 1 δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο 73' ήταν η ώρα του Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός πέτυχε γκολ για το προβάδισμα των μπλαουγκράνα, με τον ίδιο να βρίσκει δίχτυα για 19η σερί αγωνιστική στο Ισπανικό Πρωτάθλημα και έχοντας σκοράρει κόντρα σε όλες τις ομάδες της κατηγορίας, κάνοντας ακόμη ένα ρεκόρ! Ωστόσο, στο 88' ο Ουμπίνια ισοφάρισε για το τελικό 2 - 2, με την Θέλτα να παίρνει ένα βαθμό που πιθανώς στο τέλος του πρωταθλήματος φανεί εξαιρετικά σημαντικός,.

Πλέον, η Μπαρτσελωνα... ταξιδεύει ήδη στο Παρίσι για την πρώτη αναμέτρηση των προημιτελικών του Τσάμπιονς Ληγκ με την Παρί Σαιν Ζερμαιν,.  Celta de Vigo evitó el festejo de un Messi que sigue rompiendo marcas    Celta de Vigo 2-2 Barcelona

Celta de Vigo 2 - 2 Barcelona        Σάββατο, 30 Μαρτίου
Ράγιο Βαγιεκάνο – Μάλαγα 1 - 3
( 31’ πεναλτυ Πίτι – 21’ Γουέλινγκτον 55’ Μπαπτίστα 86’ Μοράλες )
Θέλτα – Μπαρτσελόνα 2 - 2  ( 38’ Ινσα 88’ Ουμπίνια – 43’ Τέγιο 73’ Μέσι )