Κυριακή 31 Μαρτίου 2013

Τορίνο – Νάπολι 3 - 5

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στην αναμέτρηση της Τορίνο με τη Νάπολι, με τους παρτενοπέι να παίρνουν τη νίκη 5 - 3, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ 12 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι παρτενοπέι έχουν βαλθεί φέτος να τρελάνουν τον κόσμο, καθώς κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα κάνει αυτή η ομάδα, όχι μόνο στο επόμενο παιχνίδι, αλλά στο… επόμενο λεπτό. Σε ένα απίστευτο παιχνίδι με τρομερές διακυμάνσεις, η Νάπολι πήρε τη νίκη 5 - 3 εκτός έδρας απέναντι στην Τορίνο, παρά το γεγονός ότι 12 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3 - 2,. Το παιχνίδι ήταν ουσιαστικά μία… παράσταση του Τζεμαϊλί, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ, ωστόσο, όταν η μπάλα έκαιγε ο Καβάνι έδωσε τη λύση και με τα δύο τέρματα που σημείωσε χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του. Οι παρτενοπέι με αυτή τη νίκη ανέβηκαν και πάλι στη δεύτερη θέση και συνεχίσουν την προσπάθεια για την απ ευθείας έξοδο στο Τσάμπιονς Ληγκ, αλλά και τις όποιες πιθανότητες έχουν για το πρωτάθλημα,. Το σκορ για τη Νάπολι άνοιξε στο 10ο λεπτό ο Τζεμαϊλί, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Μπαρέτο στο 30ο λεπτό. Ο Χάμσικ έχασε στο 42’ την ευκαιρία να κάνει πριν το ημίχρονο το 2 - 1, καθώς αστόχησε σε πέναλτυ. Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο Τζεμαϊλί στο 47’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους παρτενοπέι,. Η Τορίνο, όμως, όχι μόνο ισοφάρισε στο 74’ με πέναλτυ του Τζονάτας, αλλά στο 78’ ο Μετζορίνι έκανε το 3 - 2 για την ομάδα. Από εκεί και πέρα η Νάπολι έκανε το… απίστευτο, με τον Τζεμαϊλί να κάνει στο 80’ το 3 - 3 και τον Καβάνι να δίνει τη λύση διαμορφώνοντας στο 84’ το 4 - 3 και στο 90’ το τελικό 5 - 3,.

Τορίνο – Νάπολι 3 - 5    Torino - Napoli 3 - 5
(30’ Μπαρέτο 74’ πεναλτυ Τζονάτας 78’ Μετζορίνι-10’ 47’ 80’ Τζεμαϊλί  84’ 90’ Καβάνι)