Κυριακή 14 Απριλίου 2013

Αταλάντα – Φιορεντίνα 0 - 2

Σπουδαίο διπλό για την Φιορεντίνα με σκορ 2 - 0 στην έδρα της Αταλάντα, που επιτρέπει στους βιόλα να συνεχίσουν μέχρι τέλους τη… μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Ληγκ,. Μέχρι τέλους θα συνεχίσει την προσπάθεια για να πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Ληγκ η Φιορεντίνα,. Οι βίολα πήραν έναν πολύ σημαντικό διπλό στην έδρα της Αταλάντα με σκορ 2 - 0, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Serie A,. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Φλωρεντίας μείωσε την διαφορά τους στους τρεις βαθμούς από τη Μίλαν και ελπίζει σε… στραβοπάτημα των ροσονέρι, ώστε να παραμείνει μέσα στην διεκδίκηση της τρίτης προνομιούχου θέσης,. Για τους γηπεδούχους η ήττα δεν σήμαινε και πολλά, καθώς μόνο αν αυτοκτονήσουν θα χάσουν την κατηγορία, ενώ δεν διεκδικούν και την έξοδό τους στην Ευρώπη,. Τα γκολ για την Φιορεντίνα ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πιζάρο να ανοίγει το σκορ στο 61’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ και τον Λαρόντο στο 72ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 2 - 0,. Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 32η αγωνιστικής η Σιένα επικράτησε εκτός έδρας 3 - 2 της Πεσκάρα,.   Συνοπτικά το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο
Σάββατο 13/ 4     Πεσκάρα – Σιένα 2 - 3
( 52’ Τσελίκ 59’ Τόνυ - 14’ Αντζελο 33’ αυτογκολ Ζάνον 86’ Εμεγκάρα )
Αταλάντα – Φιορεντίνα 0 - 2   ( 61’ πεναλτυ Πιζάρο 72’ Λαρόντο )